Lidovky.cz

Ekonomika

Centrum Prahy není Stodolní, obhajuje radní zavírání barů v deset večer

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto.

Mladí lidé konzumují alkohol - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Uprostřed Prahy je večer příliš hlučno, Praha 1 není Stodolní ulice v Ostravě, tvrdí radní městské části Ivan Solil (ČSSD), který přišel s plánem, aby bary a restaurace v centru zavíraly už ve 22:00. Hluk v centru podle něj přispívá k vylidňování rezidenčních lokality.
  15:48

"Jedná se pouze o krajní řešení. Nás cíl je udržet všechna práva v rovnováze," obhajuje Solil plán, aby bary ve vybraných ulicích v Praze 1 zavíraly ve 22:00. Obyvatelé lokality si totiž peticemi stěžují na rušení nočního klidu. "Stav, který tam je, přispívá k vylidňování a v těchto místech nebude bydlet nikdo, stejně jako nikdo nemůže bydlet ve Stodolní," dodává Solil.

V anketě serveru Lidovky.cz některé podniky v centru plán kritizují. "To by všichni museli zavřít své provozy. My například otevíráme v deset večer," řekl Jaroslav Stanko, manažer klubu Roxy/NoD (více čtěte ZDE).

ČTĚTE TAKÉ:

Solil míní, že by na dodržování nočního klidu měla více dohlížet policie. Udržet během hlavní turistické sezóny noční klid, není podle mluvčího pražské městské policie Jana Čiháka možné. "V rámci reorganizace byl navýšen počet strážníků v ulicích. Aby byl u každého baru jeden strážník, to by nás muselo být ale tak deset tisíc," argumentuje.

Bar - ilustrační foto.

"Většinou k rušení nočního klidu dochází před provozovnami. Ty občas nemají dostatečně zavřené dveře a podobně. Nejvíc je toho v letních měsících. Je to ale i tím, že lidé více větrají a mají otevřená okna a ten hluk z barů dochází až k nim," popisuje příčiny rušení nočního klidu Čihák.

Solil předhazuje jako příklad nepřipravenosti policie loňskou návštěvu dánský studentů. "Víte dobře, že teď mají zase přijet mladí vikingové (návštěva dánských studentů pozn. red.), jako přijeli před rokem. A protože na to nikdo nebyl připravený, tak zdevastovali Prahu 1. Já se ptám, kde byla policie před rokem?" kritizuje Solil.

Pouliční umění

Vedle omezení otevírací doby plánuje Praha 1 podle radního městské části Solila nepovolovat umístění restaurační předzahrádky podnikům, se kterými jsou kvůli hluku problémy.

Petice obyvatel

Kvůli potížím s hlukem sepsali obyvatelé Starého Města petici. Podepsalo ji 330 obyvatel.

Solil v minulosti zbrojil také proti buskingu, tzv. pouličnímu umění. „Z důvodu přetrvávání naprosto neuspokojivého stavu této problematiky, předložím Radě městské části Praha 1 návrh na změnu a doplnění této vyhlášky o nové lokality,“ uvedl dříve Solil v tiskové zprávě.

Vyhláška se ale stala předmětem kritiky

Předseda opoziční ODS Filip Humplík vyhlášku označil za diskriminační a šikanující. Provozovny, na které si lidé opakovaně stěžují, musí podle něj radnice pravidelně kontrolovat. "Není možné omezovat provozovatele plošně vyhlášením 'policejní hodiny', protože městská část buď dostatečně nevymáhá své pravomoci, nebo část živnostníků není ochotna akceptovat nastavená pravidla," poznamenal.

Humplík dodal, že na území Prahy 1 je registrováno 1400 až 1500 restaurací a barů. V roce 2013 podle něj na ně živnostenský odbor obdržel pouze 21 stížností, některé z nich byly opakované jako v případech podniků Chapeau Rouge v Rytířské ulici, Vysmátý zajíc nebo Propaganda v Michalské, Pub Crawl v Dlouhé, KU bar v Rytířské nebo Maxim bar v Melantrichově. "Z informací z živnostenského odboru jasně vyplývá, že původcem hluku nejsou samotné restaurace, ale hluk na ulicích," dodal Humplík.

Radnice by podle něj měla omezovat hluk a zároveň postihovat provozovny, které nedodržují vyhlášky. "Na druhé straně by veřejnost měla pochopit, že život v samotném centru města přináší mnoho výhod a je vyvažován komplikacemi v podobě nadměrné turistické zátěže," poznamenal Humplík.

Mluvčí Veronika Blažková zdůraznila, že městská část zatím žádné rozhodnutí nepřijala. Praha 1 podle ní navrhuje, aby v některých rezidenčních místech existovala zvláštní pravidla, tedy i třeba omezení otevírací doby. "Jestli to bude do 22:00, 23:00 nebo do půlnoci, o tom by se teprve jednalo," dodala s tím, že by nešlo o plošné omezení, ale o konkrétní problémová místa. Zdůraznila také, že pravidelné kontroly se konají, a to jak od policie, tak i od živnostenského odboru.

"Obyvatelé, myslím, nestojí o mrtvou zónu"

Podobně jako ODS se na svém facebookovém profilu vyjádřil i Hudeček. "Obyvatelé centra to mnohdy asi nemají jednoduché, ale ani oni, myslím, nestojí o mrtvou zónu, odkud v deset hodin večer zmizí veškerý život," napsal. Do centra podle něj jistý ruch velkoměsta patří a uvítal by spíše důslednější dodržování stávajících pravidel než policejní hodinu zavánějící návratem k socialismu.

Podle opoziční zastupitelky Kateřiny Klasnové (VV) iniciátoři petice navrhovali mezi jinými opatřeními vyhlášku, která by omezila otevírací dobu pouze u problémových zařízení do 24:00. Klasnová podotkla, že otevírací doba by se mohla omezit až poté, co by podnik dostal opakovaně pokutu nebo výstrahu.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.