Lidovky.cz

Ekonomika

Za hranicemi je jídlo levnější. Čechům se vyplatí zajet do Německa

Supermarket. Ilustrační foto

Supermarket. Ilustrační foto foto: Shutterstock

PRAHA - Máslo levnější o sedm korun, konzerva tuňáka o 12 korun, těstoviny o 9 korun, kilo vepřové krkovice o 40 korun a toaletní papír značky Zewa o desetikorunu.
  10:45

Takové peníze mohou Češi ušetřit, pokud za nákupy potravin vyrazí k sousedům. Levněji vyjde většina potravin v Německu i Polsku. A to navzdory umělému oslabení koruny, o které se před pár měsíci postarala centrální banka.

ČTĚTE TAKÉ:

I na menším nákupu o několika položkách u sousedů ušetří Češi často až 150 korun, velký měsíční nákup vyjde laciněji i o několik set korun.

Důvod je jasný - rostoucí ceny potravin v tuzemských obchodech způsobily, že i přes oslabenou měnu se nákup za hranicemi vyplatí.

"Některé potraviny skutečně kvůli zdražení tuzemských obchodníků vyjdou v zahraničí podstatně levněji," potvrzuje analytik Raiffeisenbank Michal Brožka.

Za pravdu mu dávají i čísla. LN porovnaly současné ceny v supermarketech s cenami před půlrokem a zjistily, že u některého zboží cena vzrostla i o desítky procent. Orientační nákup, který LN provedly v Tesku, vyšel letos v lednu o 63 korun dráž než před půlrokem.

Rekordně drahé brambory

Podražilo téměř vše - například 250 g máslo značky Alpenbutter od Meggle mohli zákazníci ještě před půlrokem pořídit za 39,90, dnes ale vyjde o deset korun dráž. O tři koruny podražilo i mléko od Madety, o dvě koruny je vyšší cena 100 gramů salámu Vysočina z Krásna.

Ten, kdo by ale téměř totožný nákup pořídil v německém supermarketu Rewe, který je kvalitou i cenami srovnatelný s tuzemským Teskem, výrazně ušetří.

KLIKNĚTE PRO ZVĚTŠENÍ

Už na začátku letošního roku sice Potravinářská komora varovala, že některé potraviny by mohly zdražit o pět až osm procent, většina obchodníků ale přitvrdila a ceny zboží na pultech se zvedly mnohem citelněji.

Nejvýrazněji, o více než 40 procent, zdražily v tuzemsku například brambory. Uvádí to spotřební koš Kupi.cz, který obsahuje položky typické pro velký rodinný nákup. Kilogram brambor se momentálně prodává za 17,50 koruny.

Podle zemědělců je to způsobeno hlavně špatným počasím a nízkou úrodou. Ta totiž byla loni nejnižší za posledních 100 let.

Jezdí i lidé z vnitrozemí

Kromě Německa mohou Češi laciněji pořídit nákup třeba i v sousedním Polsku. Například 200 gramů výběrové dušené šunky, která v Česku vyjde na více než 50 korun, pořídí zákazníci v polském Tesku o zhruba 11 korun levněji.

Sýr Almette, který v Česku vyjde na 29,90 koruny, stojí v Polsku 23,70 a kilo vepřového místo 150 korun vyjde na 123 korun.

Nákupy potravin - ilustrační foto.

Stokoruny se pak dají ušetřit třeba i na drogerii nebo toaletních potřebách - osm rolí toaletního papíru Zewa tam vyjde o téměř 30 korun levněji než v Čechách, stejně jako třeba dámské žiletky. A o desítky korun je pak levnější i alkohol.

Proto za lacinějšími nákupy začali jezdit nejen ti, kdo bydlí v příhraničí, ale i Češi žijící ve vnitrozemí.

"Známí ze severní Moravy jezdí dlouhodobě nakupovat do Polska a pochvalují si, že na každém nákupu ušetří minimálně stovku. Tak jsme se přidali a do Polska za nákupy jezdíme jednou měsíčně také," popisuje technik Marek Mejta z Olomouce.

Levněji je v Německu také díky DPH

Když se navíc porovná průměrná mzda v Česku, která činí zhruba 1000 eur, s průměrným platem v Německu, který se pohybuje kolem 3300 eur, nepoměr mezi českými a německými cenami je ještě jasnější. Za velké cenové rozdíly ale nemůže jenom skutečnost, že měnová intervence i samotní obchodníci zboží v tuzemských obchodech zdražili. Podle odborníků je na vině také DPH. "Cena v maloobchodě je ovlivněna zejména výší marže maloobchodníka a samozřejmě též sazbou DPH. Ta na potraviny činí například v Německu sedm procent, a je tedy poloviční ve srovnání s Českem," uvedla Marika Konečná, odbornice na maloobchod z poradenské společnosti KPMG.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.