Lidovky.cz

Poplatky OSA musí platit i české lázně, rozhodl evropský soud

Ekonomika

  14:04
LUCEMBURK - Česká výjimka, která lázním umožňuje neplatit Ochrannému svazu autorskému poplatky za šíření autorských děl rozhlasem a televizí na pokojích klientů, není v souladu s právem Evropské unie. Rozhodl tak Soudní dvůr EU. Sazby OSA, vyšší než v okolních státech, by podle soudu mohly být zneužitím dominantního postavení.
Léčivá koupel - ilustrační foto.

Léčivá koupel - ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na Soudní dvůr EU se při projednávání pře mezi OSA a Léčebnými lázněmi Mariánské lázně obrátil s otázkami plzeňský krajský soud. Svaz zažaloval celkem asi dvě desítky lázeňských firem o desítky až stovky tisíc korun.

Sporů podobného druhu je v Česku více. Lázně poplatky odmítají s tím, že poskytují zdravotní péči a vztahuje se na ně právě ona výjimka ze zákona. Právníci svazu ale tvrdí, že na lázeňských pokojích k léčbě nedochází, a tak tam výjimku uplatňovat nelze.

Evropská pravidla o ochraně duševního vlastnictví podobnou výjimku explicitně nezmiňují. Generální advokátka Soudního dvora EU Eleanor Sharpstonová už loni v listopadu ve svém stanovisku k věci napsala podobný závěr, k jakému se dnes přiklonil celý soud.

ČTĚTE TAKÉ:

Soudní dvůr EU vysvětlil, že lázeňské zařízení sděluje autorsky chráněná díla veřejnosti i v případě, že k jejich šíření využívá televize či rozhlasové přijímače na pokojích zákazníků.

"K takovému sdělování je však nutné svolení autorů, kteří v zásadě musí protihodnotou obdržet přiměřenou odměnu," uvedl soud v tiskové zprávě. Příslušná evropská směrnice lázně z povinnosti platit nevyjímá a výluka, umožněná českými právními normami, tudíž není s touto směrnicí v souladu.

Poplatky mohou být drahé, připustil soud

OSA má na poplatky v Česku monopol, připustil soud. Není totiž možné platit poplatky správci z jiné členské země EU, ale jen českému svazu. Podle názoru soudu je však toto omezení odůvodněné, protože systém je "přiměřený a nezbytný" k efektivní ochraně práv duševního vlastnictví.

Jiná metoda, jak takové ochrany dosáhnout v nynějším unijním právu, neexistuje. Monopol OSA je proto podle Soudního dvora EU slučitelný s volným pohybem služeb v EU.

Výše poplatků, podstatně vyšší než sazby uplatňované v jiných zemích či "přemrštěné ceny" bez poměru k hospodářské hodnotě jejich plnění, mohou být ale podle soudu známkou zneužití dominantního postavení. Zda se o takovou situaci skutečně jedná, ale musí ověřit české soudy, dodal Soudní dvůr EU.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.