Lidovky.cz

Konec prostějovské legendy. Dělníci bourají opuštěnou fabriku OP

Ekonomika

  16:27
PROSTĚJOV - Dělníci začali v hlavním areálu zkrachovalého Oděvního podniku v Prostějově bourat horní patra velkých výrobních budov, ve kterých ještě před několika lety pracovaly stovky švadlen a šiček. Novým majitelem výrobně-administrativního areálu OP v Prostějově se na začátku letošního roku stala firma Astria Group a její majitelé už radnici nahlásili demolici všech staveb.

Dělníci začali v prostějovském areálu OP bourat výrobní budovy. foto: ČTK

Dělníci v těchto dnech bourají zdi a okna v horních patrech rozlehlých výrobních budov, které byly po několik desítek let neodmyslitelnou dominantou průmyslové části Prostějova. Zůstaly pouze nosné sloupy, mezi kterými ve zvířeném prachu kličkují stavební stoje. Zem v okolí několikapatrových budov pokrývají sutiny.

"Společnost Astria Group oznámila demolici budov. Doložili vlastnictví a jelikož nejde o památku, tak stavební úřad musel ze zákona souhlasit. Jestli to budou v areálu bourat celé, nebo některé budovy zachovají, nevíme. Záleží na jejich rozhodnutí," uvedla mluvčí radnice Jana Gáborová.

ČTĚTE TAKÉ:

Padlí giganti: OP Prostějov nepřežil řádění šéfů

Předseda představenstva Astria Group Ondřej Batta dnes ve vyjádření zaslaném ČTK neupřesnil, zda dělníci zahájili demolici výrobních budov nebo jejich rekonstrukci. "Naše společnost požádala o vydání demoličního výměru na celý areál. Důvodem jsou v tuto chvíli ne úplně dořešené restrukturalizační plány," uvedl Batta.

Vedení Astria Group ještě nemá jasno, které budovy nechá zbourat zcela nebo částečně a které bude rekonstruovat. "Maximálním snahou a cílem naší činnosti je znovuobnovení místa pro využití v průmyslu a vytvoření nových pracovních míst," dodal Batta, podle něhož firma stále jedná o budoucím využití areálu, takže zatím nebude zveřejňovat podrobnosti.

Firma Astria Group za hlavní areál OP, který jako vítěz výběrového řízení koupila v lednu, zaplatila 58 milionů korun. Astria Group je personálně propojená s brněnskou společností PV-Recykling, která se specializuje například na demontáž továrních hal a strojních technologií, výkup kovů či likvidací autovraků.

Hlavní výrobní a administrativní areál OP v Prostějově je rozlehlý a má několik výrobních a administrativních budov, sklady, teplárnu, kotelnu i železniční vlečku.

Pád Oděvního podniku

Na účtech zkrachovalého Oděvního podniku po prohlášení konkurzu v květnu 2010 postupně díky prodeji majetku a dalším příjmům skončilo celkem 1,111 miliardy korun.

Po odečtení výdajů a nákladů na správu majetku tohoto bývalého největšího tuzemského výrobce oděvů zůstalo na konci loňského roku věřitelům 351 milionů korun, ke kterým letos přibylo dalších 58 milionů korun z prodeje hlavního areálu OP v Prostějově.

Pohledávky vůči OP nárokuje 555 věřitelů, kteří požádali celkem o více než dvě miliardy korun. České spořitelně textilka dluží zhruba 675 milionů. Znalci hodnotu podniku po prohlášení konkurzu odhadli na miliardu korun. V dobách, kdy OP provozoval své pobočné závody, pro něj pracovalo až 10 tisíc lidí. Po prohlášení konkurzu několik stovek.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.