Lidovky.cz

Ekonomika zpomaluje. Počet podniků v insolvenci roste

Evropa

  12:11
PRAHA - Region střední a východní Evropy vykázal v roce 2013 v důsledku zpomalení ekonomiky v eurozóně a rozpočtových opatření pětiprocentní nárůst insolvencí podniků. V ČR stoupl počet insolvenčních návrhů o téměř třetinu na 10 653. Vyplývá to ze statistik úvěrové pojišťovny Coface.

Graf, propad, burzy foto: ČTK

"V průběhu minulého roku bylo prostředí pro podnikání v zemích střední a východní Evropy problematické. Země tížila nízká spotřeba domácností a dopadla na ně i recese v eurozóně, která je jejich hlavním obchodním partnerem. Typickým příkladem je ČR, země výrazně závislá na vývozu do vyspělých států EU, a to jak z makroekonomického hlediska, kdy zažila dvouletou recesi, tak z mikroekonomického hlediska s ostrým nárůstem insolvencí o 26 procent v roce 2012 a pak o 32 procent v roce 2013," uvedl ekonom Coface Grzegorz Sielewicz.

Nárůst insolvencí v Bulharsku

V roce 2013 se do insolvence dostalo v regionu téměř 70 000 subjektů. Největší nárůst insolvencí vykázalo Bulharsko, kde v insolvenci skončilo 834 společností (nárůst o 39 procent). Příčinou tohoto nárůstu byl pokles poptávky, obtížný přístup k úvěrům a nedostatek programů zaměřených na podporu podnikání.

Lotyšsko, kde počet insolvencí klesl o sedm procent, je ve střední a východní Evropě světlou výjimkou. Tento pozitivní výsledek odráží růst HDP odhadem o 4,6 procenta a rostoucí soukromou spotřebu v této pobaltské zemi. Nejméně postižená odvětví v regionu byly informační technologie, vzdělávání a zdravotní péče. Naopak nejhůře na tom byly stavebnictví a velkoobchodní a maloobchodní prodej, na který měla přímý a negativní dopad utlumená poptávka, nižší spotřeba domácností a rostoucí konkurence. Stavebnictví bylo nadále pod tlakem a dlouhodobě nízká výkonnost tohoto odvětví se nezlepšila ani v roce 2013.

Ovlivněná odvětví

Dominovým efektem ovlivnila i další související odvětví, například zpracování kovů, výrobu strojů a dalších produktů a vybavení, které používají stavební společnosti. Faktory, které by v blízké budoucnosti přispěly ke zlepšení ve stavebnictví, se prý zdají být v nedohlednu. Příliv finančních prostředků z fondů EU z nového rozpočtu na léta 2014 - 2020 se ve finanční situaci společností projeví nejdříve na konci tohoto roku.

ČTĚTE TAKÉ:

Ekonomický výhled na začátku roku 2014 je pozitivnější. Coface očekává, že průměrná míra růstu v zemích střední a východní Evropy se proti nárůstu o 1,1 procenta v roce 2013 na 2,0 procenta v roce 2014 téměř zdvojnásobí. Na tomto růstu se nejvíce budou podílet opět pobaltské státy, zejména Lotyšsko a Litva. Nicméně v porovnání s rokem 2013 větší míru růstu vykážou i ostatní ekonomiky střední a východní Evropy. Hlavním zdrojem růstu bude vyšší export a soukromá spotřeba.

Zatímco Polsko a Litva by už tento rok měly vykázat pokles počtu insolvencí, ostatní ekonomiky zaznamenají další nárůst insolvenčních řízení. Největší v roce vykážou Česko, Maďarsko, Rumunsko a též Chorvatsko a Slovinsko, odhadla Coface.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.