Lidovky.cz

Superbyznys s toxickými kaly. Firmě Geosan připlouvá miliardový tendr

Ekonomika

  13:43aktualizováno  14:52
OSTRAVA - Stroj za více než sto milionů málem vybuchl. Ale stát je podle úředníků bezmocný, zaplatí firmě Geosan opravu za další desítky milionů. A mezitím toxické kaly nadále ohrožují životní prostředí na Ostravsku a jejich zápach obtěžuje obyvatele přilehlého sídliště.

Ropné laguny u Ostravy. foto: MAFRA: Iveta Palyová

Z ropného dědictví rafinerie Ostramo se stal výnosný byznys. Stát už do likvidace ropných lagun napumpoval stamiliony korun.

Bojovat s následky stoletého odpadu v ostravských lagunách má státní podnik Diamo, který vyčištěním pověřil v roce 2003 Sdružení Čistá Ostrava. To mělo za úkol do konce roku 2011 vytěžit a ekologicky zlikvidovat ropné kaly, které ostravské laguny obsahují. Zakázka byla ohodnocena na 3 miliardy korun. Ropné laguny však nezmizely a kvůli průtahům je ohrožen termín dokončení v roce 2018.

Nebezpečné laguny

Laguny po bývalé chemičce Ostramo jsou jednou z největších ekologických zátěží v Česku. Podle dosavadních údajů v nich bylo uloženo téměř 200 000 tun ropných kalů vyprodukovaných jako odpad.

Po vytěžení lagun, vyčištění kontaminované zeminy a podzemní vody má na místě vzniknout lesopark. Čištění lagun však provázejí neustálé problémy.

Problém mezi státním Diamem a firmou Geosan, lídrem Sdružení Čistá Ostrava, vznikl v roce 2011, kdy se ukázalo, že složení horniny obsahuje o devadesát tisíc kalů více oproti původnímu očekávání. Za linku, která nevyčistila ani hroudu země, musela státní firma zaplatit přes sto milionů.

"Stát stroj proplatit vůbec nemusel. Bylo věcí Geosanu si zajistit příslušné rozbory. Na testovací fázi měl dokonce vyčleněnou nějakou částku," kritizuje postup státní firmy  Aleš Grof, regionální manažer konkurenční firmy Sanatera.

Proti Grofovu vyjádření se však Diamo ohradilo. Miliony prý státní podnik proplatit musel. "Při provozní zkoušce se ukázalo, že při nízkých teplotách dochází k vývinu výbušných plynů. Expertní posudky i posudky ministerstva financí potvrdily, že Sdružení Čistá Ostrava tuto skutečnost předvídat nemohlo," řekla severu Lidovky.cz náměstkyně ředitele Kamila Trojáčková.

Oprava linky za státní stamiliony

Na nové zásadní zjištění, které nebylo zahrnuto v původním realizačním projektu, muselo Diamo vypsat další výběrové řízení. Kvůli uzavřeným smlouvám však musí přednostně jednat právě s firmou Geosan.

"Diamo má se Sdružením Čistá Ostrava uzavřenou platnou realizační smlouvu, kde jsou na sanaci kontaminovaných zemin vyčleněny finanční prostředky ve výši zhruba 760 milionů korun. Její vypovězení objednatelem by znamenalo povinnost uhradit ušlý zisk zhotoviteli," uvedl pro server Lidovky.cz ředitel Diama Tomáš Rychtařík. Za další miliony ze státní kasy tak má Geosan šanci předchozí neúspěch napravit.

A ve hře je téměř miliarda korun. Podle Diama počítá projekt s tím, že dekontaminace 475 tisíc tun zemin vyjde na cca 950 milionů korun.

Ropné laguny u Ostravy.

S nalinkovaným scénářem se konkurence nemůže smířit. Podle Grofa ze Sanatery je argumentace Geosanu o nepředvídatelných skutečnostech lichá. "Ta půda se od začátku zadání projektu nezměnila," říká Grof.

A upozorňuje také, že za celý neúspěch linky může Geosan, který měl dostatek času provést příslušné rozbory ke zjištění přesného složení půdy. "Posudky expertů tento fakt jasně dokládají a co se týče posudku z ministerstva financí, obávám se, že nebyl vypracován zcela objektivně," domnívá se Grof.

'Smlouva nás svazuje'

Státní Diamo přesto doufá, že při jednání s Geosanem "uhádá" co nejvýhodnější cenu, i když možnosti má omezené. "Proces není zatím uzavřen a uděláme všechno pro to, abychom cenu dostali co nejníže a technické podklady byly správné, aby technologie tentokrát fungovala," ujišťuje náměstkyně ředitele Diama Trojáčková. 

ČTĚTE TAKÉ

Propočítávat se ale bude i to, jaké náklady by přinesl případný soudní spor s Geosanem.  "Pokud by ta cenová nabídka byla tak vysoká, že by převyšovala veškeré náklady, které by vyplývaly ze soudních sporů a tahanic se Sdružením Čistá Ostrava, potom bychom k tomu nepodepsání smlouvy přistoupili. Ta smlouva nás samozřejmě svazuje, to je jednoznačné, " říká náměstkyně Trojáčková.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.