Lidovky.cz

Práce v bílých rukavičkách. Majordomové zažívají renesanci

Ekonomika

  6:12
ŘÍM - Majordomus Maurizio Tagliavia na dlani drží stříbrný tác se dvěma sklenkami šampaňského a uprostřed vinic čeká na přílet helikoptéry, která do vily z 15. století přeměněné na luxusní ubytovací zařízení přiveze nové hosty.

"Musíte být neviditelný. Slyšíte spoustu věcí, které nesmíte nikdy říct. Jste něco jako kněz," uzavírá Tagliavia. foto: Shutterstock

Šestapadesátiletý inženýr byl od roku 2012 nezaměstnaný a k této netradiční práci se dostal náhodou: v únoru byl totiž vybrán jako účastník intenzivního kurzu, v němž se novodobí majordomové učí, co všechno práce v bílých rukavičkách obnáší, napsala agentura Reuters.

Říkal jsem si tehdy, že si zjistím, co to obnáší, vzpomíná Tagliavia. "Podíval jsem se na internet, co majordomus dělá a co nedělá." Dnes je plešatící šlachovitý muž s permanentním úsměvem na tváří zaměstnaný jako majordomus ve vile De Quar poblíž Verony a stará se o movité hosty, kteří si tu pronajmou apartmá.

Návrat zašlé slávy

Majordomové, kteří byli v 19. a počátkem 20. století obvyklou součástí domácnosti vysoce postavených majetných rodin, nyní zažívají renesanci. Podle Stevena Ferryho, zakladatele a předsedy Mezinárodního institutu moderních majordomů, pracuje v hotelech a soukromých rezidencích po celém světě asi 40 000 majordomů.

Profesi se zase vrací její stará sláva, která významně utrpěla po druhé světové válce, kdy už si aristokratické rodiny nemohly dovolit početné služebnictvo. Na světě totiž přibývá velmi bohatých lidí a jejich nároky rostou - majordomy tak má řada rodin na Západě, ale i v Rusku, na Blízkém východe nebo v Číně. Renomé majordomů pomohl i zábavní průmysl - postava majordoma či komorníka se totiž objevila v mnoha filmech: od 101 dalmatinů po Batmana. Vliv má i oceňovaný britský seriál Panství Downton, kde majordomus Charles Carson patří k hlavním hrdinům.

Majordomové, kteří někdy musejí koordinovat až dvě stovky podřízených zaměstnanců, pracují v rezidencích, na jachtách i v soukromých letadlech a mohou si vydělat od 40 000 (800 000 Kč) do 500 000 dolarů (deseti milionů Kč) ročně. Jejich úkoly zahrnují třeba organizaci slavnostní události, ale i přišívání knoflíků či připojení počítače k internetu kdekoli na světě.

Podle Ferryho je hlavním předpokladem jejich práce udržet si chladnou hlavu: bývalý majordomus třeba vzpomíná na to, jak jeho zaměstnavatel chtěl vždy večeřet s oblíbenou opičkou a on musel rozhodovat, zda má číšník podle pravidel etikety obsloužit nejdříve ji nebo jejího páníčka.

Frak majordoma nedělá

V kurzech majordomů se adepti tohoto povolání učí spoustu nejrůznějších věcí: jak leštit stříbro, jak prostřít stůl na lodi či jak elegantně vyklouznout z rozhovoru. Musejí umět servírovat jídlo i víno a poradit si s etiketou stolování do nejmenších detailů - učí se třeba, kam se na stole dává vidlička na šneky.

Dlouholetí majordomové ale pochybují, že by se nováčci mohli něco podstatného dozvědět v několikatýdenním kurzu. "Lidi si myslí, že si na sebe vezmou frak a rázem z nich bude majordomus," neskrývá svůj nesouhlas John Pettman, který dřív pracoval například v Buckinghamském paláci či na britské ambasádě v Paříži. Podle něj pomohou jen zkušenosti a čas.

Maurizio Tagliavia ale má odhodlání a zkušenosti začal získávat. Za 2000 eur měsíčně je k dispozici hostům vily, a obsluhuje tak třeba hudební hvězdy, magnáty či rodiny šejků.

"Diskrétnost. Diskrétnost je to hlavní," tvrdí. "Musíte být neviditelný. Slyšíte spoustu věcí, které nesmíte nikdy říct. Jste něco jako kněz," uzavírá Tagliavia.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.