Lidovky.cz

Problém s daněmi? Evropská komise vyšetřuje Apple, Starbucks a Fiat

USA

  6:00
BRUSEL - Evropská komise zahájila hloubkové šetření daňových dohod, které firmy Apple, Starbucks a Fiat uzavřely s daňovými úřady v Irsku, Nizozemsku a Lucembursku. Vyšetřování má podle agentury Reuters zjistit, zda dohody o zdanění právnických osob nejsou nepoctivou státní pomocí.

Apple (ilustrační) foto: ČTK

Vyšetřování přichází poté, co se objevily zprávy, že zmíněné firmy díky dohodám s úřady platí výrazně nižší daně. Evropský komisař pro hospodářskou soutěž Joaquín Almunia uvedl, že podobné dohody, které výrazně snižují firmám daně, jsou teoreticky přípustné, měly by však být nezákonné, pokud poskytují firmám výhodu nad konkurencí.

Almunia upozornil, že tři oznámená vyšetřování, tedy přesněji dohody Applu v Irsku, Starbucksu v Nizozemsku a finanční divize Fiatu v Lucembursku, jsou součástí širšího zkoumání daňových předpisů v různých zemích EU a daňového plánování nadnárodních firem. Dodal, že nekritizuje celkové daňové systémy těchto zemí. Problémem je, když firma umožní jedné své součásti vybírat poplatky od dalších součástí s cílem přesunout zisky z jedné země do jiné, kde jsou nižší daně.

Starbucks Coffee

"Proč dnes tři firmy? Protože začínáme," prohlásil Almunia na tiskové konferenci. Dodal, že EK mimo jiné zkoumá i dohody s Belgií.

Jmenované společnosti jsou často cílem kritiky za to, že v místech, ve kterých působí, platí nízké daně. Podobné je to i se třemi jmenovanými zeměmi. Irsko je často kritizováno za nízké daňové sazby a Nizozemsko a Lucembursko jsou často domovem firem, které jsou tam jen zaregistrované, ale nevyvíjejí žádnou činnost, respektive nic nevyrábějí a neposkytují tam ani žádné služby. Všechny tři země jsou podle agentury AP kritizované i kvůli mlčenlivosti.

Irsko reagovalo na oznámení prohlášením, podle něhož je přesvědčeno, že v tomto případě neporušuje pravidla státní pomoci. Vláda se hodlá nařčení bránit. Nizozemský státní tajemník pro finance Eric Wiebes je přesvědčen, že vyšetřování prokáže, že země neporušuje pravidla EU. Mluvčí lucemburského ministerstva financí odmítl zprávu komentovat.

Apple a Starbucks provinění odmítají, Fiat mlčí

Apple sdělil, že od irských úřadů žádnou selektivní daňovou výhodu neobdržel. Fiat se ke zprávě odmítl vyjádřit. Starbucks prohlásil, že dodržuje všechny daňové předpisy, napsala agentura Reuters.

Vyšetřovací komise amerického Senátu loni zjistila, že Apple v Irsku využívá síť dceřiných firem, aby si snížil v USA platby daně z příjmu v řádech miliard dolarů. Tento postup je sice legální, zpráva však vyvolala tvrdou kritiku a mnoho otázek o účinnosti amerického daňového systému a možnostech daňových úniků.

Díky daňové dohodě v Irsku se Applu podařilo dosáhnout faktické daňové sazby ze zisku mimo USA pouze 3,7 procenta, což je jen zlomek výše daňových sazeb na hlavních zahraničních trzích Applu. Apple tvrdí, že jeho kroky jsou v souladu se zákonem.

ČTĚTE VÍCE

Apple v USA zahájil obchody se svými irskými dceřinými společnostmi, přičemž irské firmy obdržely práva na určité duševní vlastnictví, která následně licencují dalším firmám ve skupině. Díky tomu Apple téměř neplatí daně v zemích jako je Británie a Francie.

Starbucks podobně vybírá licenční poplatky od svých dceřiných společností za používání loga. Firma, která spravuje tyto poplatky, sídlí v Nizozemsku, takže zisky z dceřiných firem se přesouvají jako platby za licence do Nizozemska, kde platí nízké daně, a v dalších zemích se jí snižují zisky.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.