Lidovky.cz

Ekonomika

V Česku je 87 tisíc prodejců lihovin. Čekal jsem vyšší číslo, říká odborník

Alkohol nejrůznějších typů foto: Shutterstock

PRAHA - UVNITŘ INFOGRAFIKA. Česko má poprvé přesný přehled o tom, kdo a kde prodává lihoviny. Umožňuje to novela živnostenského zákona, podle které hrozí vysoká pokuta každému, kdo prodává lihoviny a nemá na to od úřadů povolení. Zákon je účinný od půlky dubna, do kdy museli všichni prodejci o koncesi požádat. Pak ještě uběhl čas, který měly živnostenské úřady na posouzení žádostí. Výsledný údaj je 87 292 udělených koncesí.
  7:00

Z toho je podle odhadu lidí z branže zhruba 35 tisíc restaurací, barů a dalších gastronomických zařízení (tento údaj uvádí Asociace hotelů a restaurací). Zbytek jsou obchody – velké řetězce i malé večerky nebo stánky.

Snadná kontrola

Poprvé tak mají jmenovitý přehled o prodejcích nejen úřady a kontroloři, ale i veřejnost. „Lidé si mohou snadno zkontrolovat, zda konkrétní prodejce je držitelem koncese, prostřednictvím veřejně dostupného živnostenského rejstříku na adrese www.rzp.cz či dotazem na příslušný živnostenský úřad,“ uvedl Miroslav Kynčl z tiskového odboru ministerstva průmyslu a obchodu, pod které živnostenské úřady spadají.

INFOGRAFIKA: Regulace prodeje a výroby lihovin. (po rozkliknutí se obrázek...

Jedná se o další opatření, které vychází z programu „nulové tolerance v boji proti černému trhu s lihovinami“, se kterým přišla vláda koncem roku 2012 v reakci na tehdy vypuklou metanolovou aféru. Dříve totiž mohl bez jakékoliv evidence prodávat lihoviny každý z téměř dvou milionů držitelů volné živnosti na obchod a prodej plus kdokoliv ze 190 tisíc podnikatelů s řemeslnou živností hostinská činnost. A tři stovky výrobců, kteří už na tuto činnost ale koncese mají.

Šokující údaj

Ukázalo se, že celkový počet firem a podnikatelů, kteří se prodejem tvrdého alkoholu zabývají, je mnohem nižší, než uváděly nejrůznější odhady. Z více než dvou milionů teoreticky možných prodejců se odhadoval skutečný počet na více než 200 tisíc. Realita je ale ještě mnohem nižší.

„Je to pro mne trochu šokující údaj. Očekával jsem, že počet prodejců bude o dost vyšší. Může to být i kvůli tomu, že za poslední roky ukončilo provoz mnoho hospod. Buď vlivem trendu přesunu nákupů alkoholu z gastronomie do obchodů nebo následkem nedůvěry konzumentů po metanolové kauze,“ reaguje výkonný ředitel Unie výrobců a dovozců lihovin Jaroslav Burkart.

Živnost na prodej lihovin si museli vyřídit obchodníci, ale třeba i všichni pořadatelé bálů, kteří na akcích sami alkohol prodávají. Včetně myslivců nebo hasičů. Koncesi tak má například i Sbor dobrovolných hasičů v Karlštejně.

ČTĚTE TAKÉ:

Stát má teď kromě držitelů koncesí přehled i o jejich prodejnách. I když oba údaje se přesně neshodují. Koncese se udělují na každé IČO. Jednu koncesi dohromady tak má na jedné straně všech dva tisíce družstevních prodejen COOP, na druhé straně i stovky spolků, které žádnou prodejnu neprovozují.

„To, že je nyní přesná evidence prodejců, vítáme. Chybou však je, že stát pro udělení koncese nepožaduje splnění žádných specifických podmínek a může ji získat prakticky kdokoliv,“ uvedl prezident Asociace hotelů a restaurací Václav Stárek. Také lihovarnická unie nebo Svaz obchodu a cestovního ruchu požadovaly, aby podmínkou pro udělení koncese bylo doložení bezdlužnosti vůči státu. Nebo aby všichni prodejci museli být plátci DPH, případně museli vést elektronickou evidenci tržeb.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.