Lidovky.cz

Embargo v praxi: zavalí nás polská jablka. Sadaři už stopli investice, říká šéf ovocnářů

Evropa

  6:00
PRAHA - Zákaz dovážet potraviny z EU do Ruska má první dopady pro české pěstitele. Někteří majitelé sadů zastavili milionové investice, protože se bojí přílivu tisíců tun jablek z Polska. Pro toto ovoce nebude kvůli ruskému embargu odbyt, tvrdí šéf Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.
Sklizeň jablek (ilustrační foto).

Sklizeň jablek (ilustrační foto). foto: Shutterstock

Poláci dováží do Ruska ročně zhruba 700 tisíc tun jablek. Po vyhlášení potravinového embarga na zboží z EU nemá toto ovoce odbytiště. Čeští pěstitelé se proto bojí přílivu laciných polských jablek původně určených pro ruský trh.

„Čeští dodavatelé se logicky budou muset s tou cenou nějak srovnat,“ vysvětluje v rozhovoru pro Lidovky.cz šéf Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Předseda Ovocnářské unie České republiky Martin Ludvík.

Lidovky.cz: Už se na vašem byznysu ruské embargo projevilo?
Některé české podniky pozastavily investice. To znamená například podzimní výsadbu nebo nákup techniky. Je to první opatření. Nic dalšího v tuto chvíli pěstitelé dělat nemůžou. Jestli bude mít ruské potravinové embargo dopad například na zaměstnanost, ještě nelze odhadnout, je příliš brzy.

Lidovky.cz: O jak velké investice jde?
Jedná se o investice v řádu milionů korun. Ovocnářství je finančně velmi náročný obor. Založení hektaru jabloňového sadu vyjde mezi tři čtvrtě až jedním milionem korun. Neznamená to, že teď k žádné výsadbě nedochází. Ale máme avízo, že některé firmy odříkávají materiál pro výsadby. Samozřejmě se všechno může změnit a za dva měsíce se vrátí ke svým původním plánům.

PSALI JSME:

Lidovky.cz: Jaký je podle vás pravděpodobný scénář pronikání polského zboží do Česka?
Polsko velmi intenzivně začne – nebo už začalo - hledat cesty pro uplatnění aspoň části produkce, kterou Rusko odmítlo. Jde zhruba o 700 tisíc tun jablek ročně, které tam Poláci dováží. To je pro lepší představu množství, které by stačilo na pokrytí české spotřeby tohoto ovoce na pět až šest let.

Lidovky.cz: Velmi zjednodušeně řečeno, dá se očekávat, že polské firmy nabídnou řetězcům laciná jablka?
Ano a čeští dodavatelé se logicky budou muset s tou cenou nějak srovnat.

Lidovky.cz: Jednají už české firmy o této situaci s řetězci? Koneckonců řada z nich se ohání tím, že upřednostňuje české zboží.
V této věci nechci spekulovat, nevím, zda firmy jednají. Už proto že sezona jablek teprve začne, produkce jablek je u nás i v Polsku ještě na stromech. Jsem přesvědčený o tom, že česká jablka se pořád prodávat budou. A věřím, že obchody, které se odkazují na českou kvalitu, u ní zůstanou. Neumím si představit, že by marketingové sdělení bylo: Máme nejlevnější jablka z Polska, přijďte si je koupit v akci za pár korun.

Lidovky.cz: Ale samozřejmě ne každý řetězec se tak zachová.
Došlo k rapidnímu narušení tržních vztahů, což bude mít dopad na cenu, to jsou základní ekonomické ukazatele.

Lidovky.cz: Jak se ruský zákaz dovozu dotkne ostatního ovoce? Jahod, meruněk, švestek a dalších?
To je zboží, které je už pryč. Ať už jde o meruňky, rybízy, višně nebo broskve, na ty už nebude mít tato situace vliv. Může se dotknout prodeje švestek. Nebo hrušek – u těch to ale nepředpokládám. Polsko totiž není velký producent hrušek, nejde o takové objemy, cesty pro uplatnění hrušek budou jednotlivé země hledat, tam není situace tak fatální jako u jablek.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.