Lidovky.cz

Ze sankcí jsme připodělaní, řekl Jurečka. Vyzval k nákupu českých potravin

Ekonomika

  15:40aktualizováno  19:07
PRAHA - Ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) vyzval ministerstva, krajské úřady a další státní instituce, aby do svých jídelen nakupovaly české potraviny a podpořily tím české zemědělce a potravináře. Měly by se podle Jurečky zaměřit především na potraviny, jejichž odbyt je ohrožen sankcemi na vývoz do Ruska.

Ministr zemědělství Marian Jurečka. foto: ČTK

Podle Jurečky by státní správa měla dávat přednost českým potravinám, a zmírnit tím dopady ruských sankcí. "Všechny organizace od ministerstev až po obecní úřady vyzývám, aby podpořily české zemědělce a potravináře, které tyto sankce ohrožují," uvedl Jurečka. Jídelny ve školách, úřadech, domovech důchodců a dalších institucích by podle Jurečky měly vařit převážně z domácích potravin a to zejména těch, které postihlo ruské embargo.

Zakázané potraviny

Rusko zakázalo v minulém týdnu veškerý dovoz masa, ryb, mléka, mléčných výrobků a ovoce a zeleniny z Evropské unie i Spojených států. Roční zákaz dovozu potravinářských a zemědělských produktů se vztahuje také na dovoz z Austrálie, Kanady a Norska. Zákaz dovozu z EU a USA se naopak nevztahuje na alkohol.

"Ještě dnes pošlu dopis každému ministrovi a každému hejtmanovi, ve kterém je vyzvu k nákupu českých potravin," řekl Jurečka. "Požádám je, aby prověřili, jaké možnosti mají v organizacích, které zřizují, ať už jsou to školy nebo úřady," dodal.

Také středočeský hejtman Miloš Petera (ČSSD) chce podniknout kroky pro podporu českých zemědělců a potravinářů. "Tu iniciativu vítám, už v minulosti jsme hlásili, že bychom chtěli nakupovat třeba uzeniny od českých zpracovatelů," řekl Petera. Podle něj má Středočeský kraj asi 350 příspěvkových organizací s jídelnami, kde by se případně daly udělat změny v nákupu potravin. "Pověřím náměstka pro zemědělství, aby se tím zabýval a dal nám nějakou zprávu do rady," dodal Petera.

"Ten export se může podařit navýšit do jiných zemí. Jako nejlepší řešení považuji podporu exportu toho zboží, které nelze nyní exportovat do Ruska, na jiné trhy, jako je například Saúdská Arábie či asijský region. Možnosti jsou, jen se nesmíme bát je hledat a aplikovat. Pak se může i tato krize ukázat jako příležitost," řekl ministr zemědělství Jurečka, který tvrdí, že má většina společnosti včetně ministrů ze sankcí až moc velké obavy, serveru iHned.cz.

Pomoc zemědělcům

O možné pomoci krajů zemědělcům a potravinářům jednali prezident Agrární a Potravinářské komory ČR Miroslav Toman a předseda Asociace krajů ČR a jihomoravský hejtman Michal Hašek (ČSSD). Podle nich je potřeba postiženým firmám zajistit reálný odbyt, pouhé výzvy spotřebitelům nestačí. Jihomoravský kraj bude připraven po vyřešení právních aspektů ke spuštění systému pomoci během září. K jižní Moravě by se měly přidat i další kraje. Hašek ve svém kraji vyzve k obdobnému postupu starosty měst a obcí jako zřizovatele mateřských a základních škol a některých sociálních ústavů a nemocnic.

Reakce na sankce Západu

Ruské sankce vůči západním státům jsou reakcí na předchozí sankce Západu vůči ruským jednotlivcům i firmám. USA a EU obviňují Rusko, které už v březnu anektovalo ukrajinský poloostrov Krym, z rozdmýchávání napětí na východě Ukrajiny a z podpory proruských separatistů.

ČTĚTE TAKÉ:

Zemědělci v EU se obávají, že kvůli ruskému embargu vzniknou na domácím trhu přebytky, klesnou ceny a tržby a zvýší se nezaměstnanost. Někteří pěstitelé v této souvislosti mluví například o jablečné válce, kterou mezi sebou svedou členské státy EU ve snaze zbavit se ovoce určeného původně pro ruský trh.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.