Lidovky.cz

Špatná úroda oříšků v Turecku ohrožuje ceny čokolády

Ekonomika

  15:06aktualizováno  28. září 7:12
TRABZON - Výrobci cukrovinek trnou. Turecko očekává téměř o třetinu menší úrodu oříšků než v minulých letech. To se může projevit na vyšší ceně sladkostí.
Degustace čokoláda - ilustrační foto

Degustace čokoláda - ilustrační foto foto: Shutterstock

Adnan Saglam je proti své vůli jedním z hlavních aktérů tohoto nepříjemného scénáře, který znepokojuje světové giganty ze sektoru cukrovinek. Tento šedesátiletý producent lískových oříšků, který má své stromky v provincii Trabzon na severovýchodě země, měl letos jednu z nejhorších sklizní za celý svůj život.

"Letos snížily produkci kroupy. Sklidili jsme jen 80 kilogramů, zatímco jindy z těchto pozemků máme nejméně 150 kilogramů," říká.

ČTĚTE TAKÉ:

Turecko, největší producent lískových oříšků,  loni vyvezlo více než 75 procent z 825 tisíc tun těchto plodů vyprodukovaných ve světě. Letos ještě nejsou údaje konečné, ale podle prognóz turecká produkce nepřesáhne 430 tisíc tun. To ve svém důsledku vede ke zvýšení ceny.

Produkce tureckých lískových oříšků, která je soustředěna podél břehů Černého moře, těžce utrpěla nepříznivým počasím konce letošní zimy. Nad 250 metrů nad mořem byly mnohé sady zničeny a produkce celkově silně poklesla.

Ceny diktuje trh

"Stát se stáhl z tohoto sektoru před čtyřmi lety. Až do té doby určoval ceny oříšků on," vysvětluje Mehmet Cirav z trabzonské obchodní a zemědělské komory. "Dnes ceny diktuje trh. Loni se jeden kilogram prodával za tři dolary (64 Kč), letos je to více než pět dolarů (107 Kč), protože nabídka je slabá," dodává.

Tento značný nárůst potěšil ty turecké producenty, jejichž sklizeň zůstala více ušetřena. A měl by se odrazit i u zpracovatelů, jako je například firma Oltan. Ta každoročně ve svých novostí zářících halách zpracovává 25 tisíc tun lískových oříšků a pak je vyváží do celého světa.

Dominový efekt

Její majitel Sükrü Köleoglu neskrývá své záměry. "Moje náklady jsou stejné, ať oříšky stojí tři nebo pět dolarů. Musím počítat s pracovní silou, s energií, dopravou. Takže když cena oříšků roste, roste s ní i cena mých produktů," vysvětluje.

A tak tento dominový efekt nutně postihne klienty světového sektoru výroby čokolády, kteří se z více než 90 procent zásobují tureckými lískovými oříšky, pověstnými svou kvalitou. "Určitě nebudou snižovat kvalitu svých výrobků tím, že by do nich dávali méně oříšků. Zvýší tedy své ceny," říká Köleoglu.

Čokoládovnám rostou náklady

Výrobci čokolády, ať už v tabulkách nebo v pastě, které už zasáhl růst ceny jejich hlavní suroviny - kakaa, nyní o zvyšování cen hovoří jen vyhýbavě. "Jestliže nadále poroste cena surovin, nemůžeme vyloučit zvýšení ceny některých výrobků," připouští švýcarský Lindt & Sprüngli.

Společnost Ferrero, výrobce Nutelly a slavného Ferrero Rocher, stanoví ceny svých výrobků až v říjnu, až bude známý objem nové sklizně, a slibuje, že dopad na zákazníka bude minimální.

Cena Nutelly je nyní pro turecké výrobce tou nejmenší starostí. Znepokojují se spíše neustálým růstem kurzu od deregulace v roce 2010, který podle nich zvyšují zásoby některých producentů. A také mají strach z dopadů na sektor, který zaměstnává na 150 tisíc lidí.

"Když půjdete s cenou příliš vysoko, neprodáte," varuje Mehmet Cirav. "Mimo evropské země bohužel jiné odbytiště nemáme. Jestliže se odvrátí od tureckých oříšků, nebudeme mít kam vyvážet," dodává.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.