Lidovky.cz

Česko vyhrálo arbitráž kvůli Kotvě, nemusí platit 800 milionů

Ekonomika

  10:31
PRAHA - Česká republika zvítězila v mezinárodní arbitráži, ve které se kyperská společnost Forminster domáhala náhrady škody 802 milionů korun kvůli údajnému poškození její investice ve společnosti Kotva. Informovalo o tom ve středu ministerstvo financí. Žaloba byla podána letos v lednu.

Obchodní dům Kotva. foto: wikipedie.z

Mezinárodní rozhodčí tribunál se sídlem v Ženevě podle MF konečným nálezem nárok na náhradu škody v plném rozsahu zamítl. Tribunál zároveň České republice přiznal náhradu nákladů za vedení arbitráže, Česko tak získá 351 543 korun a 20 000 eur.

„Českou republiku v této arbitráži zastupoval interní tým ministerstva financí, a to bez pomoci externích právníků, jak bylo v minulosti zvykem,“ uvedl ministr financí Andrej Babiš.

Porušení dohody

Forminster se dožadoval náhrady škody za soudní rozhodnutí, které firmě zastavilo výkon akcionářských práv ve společnosti Kotva, jež se přejmenovala na K-T-V invest. Tím měla ČR porušit dohodu o podpoře a vzájemné ochraně investic mezi ČR a Kyprem.

České soudy se kauzou kolem Kotvy začaly zabývat před několika lety. Městský soud původně uložil bývalému šéfovi investičního fondu Trend Miroslavu Hálkovi pětiletý trest vězení, Martinu Vlčkovi šestiletý trest a dalším třem mužům - Miroslavu Vlastníkovi, Luboši Zlatohlávkovi a Liboru Pávovi - podmíněné tresty. 

Muži se podle spisu pokusili v roce 2003 podvodně získat asi 56 procent akcií Kotvy a ovládnout ji. Vrchní soud v Praze v roce 2011 případ vrátil státnímu zástupci k došetření. Stíhání ale žalobci zastavili loni na základě amnestie prezidenta Václava Klause. Netýká se to Vlastníka, který byl několik let stíhán jako uprchlý.

Padělání smluv

Pětice podle zrušeného verdiktu počátkem roku 2003 údajně padělala smlouvu o půjčce akcií Kotvy kyperské Forminster Enterprises Limited (FEL) od společnosti Královéhradecká Brokerská (KHB) na 2230 dnů. Akcie přitom byly FEL podle spisu v roce 1997 prodány, a nikoli půjčeny. Policie se případem začala zabývat na základě trestního oznámení, které podala právě FEL. Za KHB údajný padělek podle verdiktu podepsali Vlastník a Páv, za FEL Hálek. Tím podle městského soudu vytvořili fiktivní pohledávku.

Následně prý vytvořili a antedatovali smlouvu o postoupení fiktivní pohledávky z KHB na společnost Genta. Za KHB smlouvu podle soudu podepsali Vlastník a Páv, za Gentu a FEL Hálek. Gentu podle zrušeného verdiktu podvodně ovládl Vlček, když padělal její akcie. Vlček poté údajně u soudu podal několik návrhů na vydání předběžných opatření, aby FEL nemohla s akciemi nakládat.

ČR nedávno také uspěla v arbitráži s Anglia Auto Accessories o 200 milionů korun. Arbitráž skončila předčasně z procesních důvodů ve prospěch Česka, když žalobci opakovaně neuhradili náklady rozhodčího řízení.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.