Lidovky.cz

Za potíže s ebolou může Mezinárodní měnový fond

USA

  6:00
MONROVIA - Korupce, daňový únik a dluhy připravují tři západoafrické země postižené ebolou ročně o 1,4 miliardy dolarů (32 miliard korun). Tvrdí to americká nevládní organizace Jubilee USA, podle níž mají Libérie, Guinea a Sierra Leone tyto problémy už deset let.

Zdravotníci odvádějí starého muže pro podezření z nákazy ebolou. foto: Reuters

Vědci z Cambridgeské univerzity zase připisují část viny na šíření eboly v těchto zemích dlouhodobě špatné politice Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Jeden z autorů studie Lawrence King řekl ruské televizi RT, že článek se týká dlouhodobé politiky MMF, nikoli jeho nedávných programů, které se zdají štědré. MMF nedávno přislíbil západní Africe na boj s ebolou 430 milionů dolarů.

King prohlásil, že MMF operuje v této části Afriky už 20 let jako jeden z poskytovatelů půjček, které jsou ale spojovány s podmínkami, jež přispěly k současnému špatnému stavu zdravotního systému ve všech postižených zemích. „Jde o politiku volného trhu, která nefunguje dobře ve zdravotnictví a medicíně. MMF například tlačí země v těchto státech k omezování počtu zaměstnanců, kteří jsou placeni ze státních peněz.

Vyplývá z toho, že k těmto lidem patří i lékaři a ošetřovatelé, protože ty neplatí soukromý sektor. I když peníze pro lékaře a ošetřovatele jsou, nemohou být zaměstnáni, jelikož to odporuje podmínkám MMF. A to v těchto zemích značně oslabilo zdravotní systém,“ tvrdí King.

Zdravotnictví v Africe se zlepšilo

Také další z autorů Alexander Kentikelenis je přesvědčen, že „MMF se svou politikou podílí na podfinancování zdravotního systému zemí postižených ebolou“.

MMF ale na svou obhajobu tvrdí, že se v minulém desetiletí zdravotnictví v zemích subsaharské Afriky významně zlepšilo.

Symptomy nákazy. Nápisy v ulicích liberijské Monrovie varují před ebolou.

Organizace Jubilee USA je tho názoru, že korupce a daňová kriminalita vysává ekonomiku Sierry Leone, Libérie a Guineje už deset let rychlostí 1,3 miliardy dolarů ročně. Sto milionů tyto země každý rok utratí za splátky svým věřitelům, k nimž patří MMF a Světová banka, takže nemohou dostatečně investovat do zdravotnictví. Šéf Jubilee USA Eric LeCompte prohlásil, že „občané západní Afriky umírají kvůli dluhům, korupci a daňové kriminalitě“.

Podle něj lze umožnit Libérii, Sieře Leone a Guineji investovat do zdravotního systému jedině prominutím části dluhů a účinným bojem proti daňovým únikům. USA nedávno vyzvaly MMF, aby část dluhů těmto africkým zemím prominul.

Ebolou se nakazilo skoro 20.000 lidí a přes 7700 jich zemřelo. Nové případy jsou ve větší míře stále hlášeny ze Sierry Leone, která kvůli tomu v části státu omezila provoz tržišť, obchodů a také hromadné dopravy.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.