Lidovky.cz

Ekonomika

Boj operátorů: David Vodafone prohrává s Goliáši a trápí ho zadlužení

Mobilní síť LTE – ilustrační foto.

Mobilní síť LTE – ilustrační foto. foto: Shutterstock

Dnes v LN
PRAHA - Souboj operátorů v nových mobilních sítích LTE dostává nejmenší Vodafone do problémů. T-Mobile míří na firmy a Kellnerova O2 sází na kabelovou televizi.
  14:20

Internet by měl být letos hitem nejen reklamních kampaní operátorů, ale i jejich výsledků. Firmy musí najít cestu, jak zajistit návratnost miliardových investic do nových datových sítí LTE a díky nim po letech konečně otočit padající příjmy a zisky.

Množství přenesených dat vzrostlo v mobilních sítích jen za loňský rok o 70 až 120 procent a jejich podíl na příjmech operátorů meziročně stoupá v jednotkách procent. Průměrné příjmy na zákazníka ale proti tomu pořád padají dvouciferným tempem.

VÍCE K TÉMATU:

„Data pokles brzdí, ale ne dostatečně. Za loňský rok se očekává pokles celého českého telekomunikačního trhu o osm procent a letos by měl ještě pokračovat. Obrat nastane až příští rok,“ říká manažer analýz telekomunikačních trhů společnosti Accenture Michal Novák.

K vyrovnání příjmů z volání a internetu by mělo brzy dojít v sousedním Německu nebo ve Skandinávii.

Vodafone krouží u firem

Nejvíc z českých operátorů přitom finanční tlak pociťuje ten nejmenší. Vodafone se agresivní cenovou strategií snaží získat pozice především u firemních zákazníků.

Za posledních pět let se ale jeho podíl na tržbách celého odvětví zvýšil o pouhá 1,4 procenta. Provozní (EBITDA) a čistý zisk mu však jen mezi lety 2011 a 2013 propadly z šesti na 3,3 miliardy korun, respektive z 1,7 miliardy jen na 200 milionů.

Firma své výsledky zveřejňuje jen se zpožděním a finanční situaci komentuje jen velmi zdrženlivě. Pokles výnosů je podle vyjádření firmy způsoben na celém trhu „především uvedením neomezených tarifů v roce 2013 a vstupem mnoha virtuálních operátorů“.

Externí analýzy, které mají LN k dispozici, ale ukazují hlavně na nebezpečně rostoucí zadlužení firmy.

Předloni představovalo 2,3násobek provozního zisku, loni mohlo dosáhnout na tří až čtyřnásobek a pokud se trend nepodaří zvrátit, tak by letos mělo překonat i šestinásobek.

To je i v investičně velmi zatíženém odvětví nadprůměrné, například celý Vodafone se drží pod hranicí dvojnásobku. Česká mobilní trojka si musela půjčit především na nákup frekvencí a stavbu nových sítí a dluh u mateřské skupiny dosahuje 10 miliard.

Pro budoucí vývoj českých telekomunikací bude proto zcela klíčové, jestli se Vodafonu podaří snaha připojit se k dohodě konkurenčního T-Mobilu a O2 na sdílení sítí a stavbě LTE.

V opačném případě by měla větší dvojice nejen výhodu v rychlejším pokrývání, především ale finanční páku v podobě miliard uspořených na investicích a až půl miliardě na provozu každý rok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.