Lidovky.cz

Operátoři brzdí levný internet. Virtuálům nabízí LTE za vysoké ceny

Ekonomika

  6:30
PRAHA - Rychlý mobilní internet je hlavním reklamním tahákem operátorů, jeho levnější nabídky u virtuálních konkurentů se ale čeští zákazníci nejspíš jen tak nedočkají. T-Mobile, O2 a Vodafone sice do sítí LTE konkurenci pustit musí, nastavily jí ale tak vysoké ceny, že se to nikomu nevyplatí.
Mobilní telefon. Ilustrační foto.

Mobilní telefon. Ilustrační foto. foto: Shutterstock

Na nové lukrativní služby tak mají operátoři fakticky monopol. Dražší data než zákazníkům Například T-Mobile chce dle zveřejněné nabídky od virtuálních operátorů za jeden megabyte dat 70 haléřů, Vodafone pak 51 haléřů.

V neveřejných cenících se pak velkoobchodní ceny pohybují kolem 40 haléřů, což je ale průměrná koncová cena na českém trhu včetně DPH a marže. Na tu pak konkurentům nezbývá žádný prostor, natož na snižování cen. Právě „virtuály“ viní velká trojka z nižších cen volání a tím i z dalšího pádu svých příjmů.

ČTĚTE TAKÉ:

Cenu jako jediný problém potvrzuje například Marek Fabián, šéf jednoho z největších virtuálních operátorů Lama Mobile.

„Z technického pohledu jsme připraveni LTE poskytnout. Hlavní překážkou jsou cenové podmínky od poskytovatele sítě,“ říká.

S tím souhlasí i další z významných alternativních hráčů Centropol. „Cena dat je vysoká a nejsme schopni konkurovat samotným operátorům,“ uvádí jeho mluvčí Ladislav Štícha. „Dominantní hráči si ponechávají na řadu služeb monopol,“ dodává.

Chceme nápravu, zlobí se úřad

Samotní operátoři odmítají své nabídky blíže komentovat převážně s odvoláním na obchodní tajemství. Jen opatrně pak potvrzují jednání s konkurenty. Český telekomunikační úřad chce ale na obvinění z házení klacků pod nohy konkurenci reagovat.

„Jsme nespokojeni se zveřejněnou nabídkou a vyzvali jsme operátory k urychlené nápravě,“ říká předseda Jaromír Novák. „Nechci, aby se opakovala historie se zablokováním trhu s voláním, proto jsme připraveni vstoupit do jednání o velkoobchodní smlouvě,“ dodává s tím, že jim dal lhůtu do konce února.

Mobilní síť LTE – ilustrační foto.

Proti cenám mobilního internetu se virtuální operátoři neúspěšně bouří už od loňského podzimu. „Velkoobchodní ceník od našeho příchodu na trh stojí. Nabídky jsou přitom sladěné u všech operátorů,“ říká předseda Asociace českých virtuálních operátorů a šéf Klokan mobilu Pavel Humpolík.

Minulý týden se odehrálo jednání virtuálních operátorů přímo na Českém telekomunikačním úřadě. Vlastníci sítí jsou ale nadále ke změnám zdrženliví. „Naši nabídku přístupu k LTE revidujeme průběžně a jakmile nastane důvod pro změnu podmínek, provedeme ji,“ uvedl Lukáš Hrabal z T-Mobilu.

Problém s vysokou cenou se projevuje hlavně u velkých datových balíčků, které lidé využívají především právě v rychlých sítích LTE. S jejich rozšiřováním se tak překážky pro konkurenty jen zvětšují.

Například 500 megabytů dat přijde virtuální operátory dle informací LN na přibližně 220 korun, s připočtením DPH na 261 korun. Třeba Vodafone ale nabízí zákazníkům stejný objem v mobilu za koncovou cenu jen 249 korun, pro připojení notebooků a tabletů dokonce jen za 89 korun.

Vysoké „vstupné“ do sítě

Překážkou pro konkurenty jsou i vysoké související poplatky. Vodafone si za přístup k LTE účtuje jednorázový poplatek 33 milionů korun, O2 pak 27 milionů a T-Mobile devět milionů. Všichni operátoři také požadují různé další pravidelné měsíční platby a zavazují partnery k minimálním plněním.

„Operátoři se vstupu virtuálů do LTE brání zuby nehty,“ konstatuje Humpolík.
Staré triky proti konkurenci Velmi podobný postup přitom operátoři používali vůči virtuálním konkurentům i v nabídce tradičního volání a SMS. Většina virtuálů tak dodnes není schopná nabídnout populární neomezené tarify. Jejich cena u velké trojky se přitom shodně rovná 749 korunám měsíčně.

Do starých sítí ale nemusejí konkurenci pouštět a podmínky se mohou lišit podle dohody. Otevřením sítí LTE konkurenci však byly přímo podmíněny nové frekvence, které operátoři získali v předloňské aukci.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.