Lidovky.cz

Exportní ráj Bavorsko: vyvážíme tam za víc než do USA, Ruska a Číny

USA

  17:30
PRAHA - Je to nevyčerpatelný trh. České firmy to vědí a stále častěji se tu snaží prorazit. Řeč je o Německu, které je pro českou ekonomiku mnohem zásadnějším obchodním partnerem, než se běžně připouští a než je patrné třeba z exportní politiky ministerstva průmyslu a obchodu.

Německo. Ilustrační foto. foto: ČTK/AP

Jen do samotného Bavorska se vyveze z Česka zboží ve větší hodnotě než do Ruska, Číny a USA dohromady.

„Naše hospodářská spolupráce kvete a s ročním objemem obchodu ve výši 16 miliard eur je velmi pozoruhodná,“ uvedla pro Lidové noviny členka bavorské vlády Beate Merková. 

Ani v nejmenším přitom neplatí, že by se česko-bavorská nebo česko-německá obchodní spolupráce dostala na své hranice a neměla kam dál růst. Zatímco ještě před pěti lety se vyvezlo z Česka do celého Německa zboží v hodnotě přesahující 26 miliard eur, loni to bylo již o dalších 16 miliard víc. 

Bavorsko dělá problémy. Atom má v Německu šanci na přežití

Jen k našim západním sousedům tak směřovalo 32 procent veškerého českého exportu.

„Německý trh se snaží dobývat každý den nové firmy z Česka,“ potvrzuje Adam Jareš, který vede německé zastoupení agentury CzechTrade v Düsseldorfu. To je vůbec nejvytíženější zahraniční pobočkou této agentury ve světě. 

Ačkoli se na jednu stranu ministerstvo průmyslu a obchodu snaží propagovat vzdálené a exotické trhy, samotní podnikatelé si jsou vědomi obrovského trhu hned za hranicemi.

„Naše budoucnost je v tom, abychom navýšili obchody s Německem. Nemá význam, aby stát podporoval hledání exportních příležitostí v dalekých zemích,“ říká předseda Asociace exportérů Jiří Grund s tím, že tuzemským firmám by naopak mnohem víc pomohlo, kdyby se zvýšila kapacita obchodních radů a zastoupení Česka v jednotlivých německých městech.

Do Německa chtějí další a další

Nejde ale jen o to, že by firmy, které již na německém trhu působí, získávaly nové a nové zakázky. 

Největší evropská ekonomika, která nyní roste v meziročním srovnání zhruba jednoprocentním tempem, láká stále častěji i ty podnikatele, kteří dosud s německým trhem neměli přímou obchodní zkušenost.

„Letos jsme zaznamenali enormní nárůst českých firem, které se na nás obracejí a hledají v Německu obchodní partnery,“ doplňuje Christian Rühmkorf z Česko-německé obchodní a průmyslové komory (ČNOPK). 

Největší zájem mají strojírenské a elektrotechnické firmy, ale i ve stavebnictví a zpracovatelském průmyslu je poptávka velká. Trendem posledních let, který nabývá podle informací ČNOPK stále více na významu, jsou i investice českých firem v Německu.

Podmínky v Česku se zhoršují

Obchodní výměna a celková hospodářská spolupráce ovšem roste i opačným směrem. Pro Německo přitom český trh už není zdaleka jen levnou výrobní linkou.

Právě naopak, němečtí investoři se tu podílejí stále víc i na výzkumu a vývoji a přesouvají sem produkci zboží s vyšší přidanou hodnotou. Netýká se to jen velkých společností, jako jsou Bosch nebo třeba Siemens, příkladem může být i elektrotechnická společnost Schunk, která v Plzni nedávno otevřela moderní vývojové centrum a nyní nabírá desítky nových zaměstnanců.

Tramvaje pro šejky trápí písek i vedra. Výzva, říká manažer Siemensu

Jenže ačkoli v průzkumech němečtí investoři tvrdí, že by v tuzemsku investovali znovu, v regionu střední a východní Evropy nám narostla konkurence. V řadě faktorů se totiž podmínky v Česku podle manažerů německých firem, které zde působí, za poslední roky zhoršily.

„V aktuálním konjunkturálním průzkumu německých obchodních a průmyslových komor v zemích střední a východní Evropy se dále zhoršilo hodnocení Česka v oblasti kvality vzdělávacího systému a dostupnosti odborných pracovních sil,“ upozorňuje Bernard Bauer, výkonný člen představenstva ČNOPK. 

Detailní výsledky komora sice zveřejní až za několik týdnů, již nyní je ale jasné, že ve zmíněných oblastech nevypadá situace v Česku dobře. „Bohužel výsledky aktuálního průzkumu jen potvrzují naše dlouholeté obavy a varování,“ dodává Bernard Bauer.

 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.