Lidovky.cz

Češka má prestižní místo v Coloradu. Pracovala i s ‚Jokerem‘, vrahem 12 lidí z kina

USA

  7:20
DENVER - Pod Skalistými horami v Denveru se česká vědkyně Renata Collard zabývá výzkumem metabolických poruch. V posledním roce to byla třeba problematika enzymové substituční terapie, která může pacientům zachránit život.

Češka Renata Collard pracuje na denverské univerzitě na výzkumu metabolických poruch. foto: Archiv Renaty Collard

Na coloradské univerzitě v Denveru pracuje už dvanáct let. V minulosti na této prestižní adrese provozovala česká bioložka například diagnostiku vzácných metabolických chorob u novorozenců.

Jejím pracovištěm je obří kampus, v němž pracuje okolo 25 tisíc lidí a má velmi přísný režim. Potkat v něm lze leckoho. Jedním z kolegů Renaty Collard byl i James Holmes, stylizovaný do role Jokera, který před třemi lety zabil v kině na premiéře filmu o Batmanovi dvanáct lidí.

ÚSPĚŠNÍ ČEŠI

  • Renata Collard je další osobností, kterou představujeme v byznysovém seriálu o Češích, kteří se dokázali prosadit v zahraničí.
  • Otázky jsou pro všechny vybrané lidi stejné.
  • Pokud máte tip na někoho podobné nebo jste jím vy sám/sama, napište nám na michal.pavec@lidovky.cz

Jak těžké je pro Čecha z vašeho oboru prosadit se v zahraničí?

Myslím, že není. Mnoho vědců odjíždí na pobyty v zahraničních pracovištích v rámci vzdělávání a získávání zkušeností s novými technikami. V tomto směru stačí mít odvahu vypravit se do neznámého prostředí a hovořit tamním jazykem nebo angličtinou, která obvykle bývá mezinárodním vědeckým jazykem. V průběhu studia na přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy jsem měla příležitost projít šestiměsíční stáží na Université Libre v Bruselu a v průběhu doktorandského studia jsem využila možnosti pobytu ve spolupracující laboratoři v pařížském Institute Pasteur. Do Colorada jsem odjížděla původně na tříletý postgraduální pobyt a takových nabídek se vyskytuje v každém vědeckém oboru velké množství. Všem mladým lidem vřele doporučuji.

Čím se nejvíc liší tamní firemní kultura od té české?
Pracuji pro coloradskou univerzitu v Denveru, kampus se rozkládá se na čtyřech kilometrech čtverečních a každým rokem se zvětšuje, přibývají nové budovy. Na jeho území se nachází dvě ohromné nemocnice, vědecká centra a biotechnologické firmy, dohromady tady pracuje 25 tisíc lidí. Najdete tam restaurace, cyklostezka, golfové hřiště a středisko zdravého života, kde vám mimo jiné poradí, jaká strava je pro vás nejlepší, samozřejmě za to zaplatíte víc než za nákup v samoobsluze. 

Kampus má svá pravidla, je nekuřácký a nesmí se tam pít alkohol bez povolení pro výjimečné příležitosti. Na to dohlíží univerzitní policie. V laboratořích musíme dodržovat bezpečnostní nařízení. Procházíme řadou testů a výcviků pro práci s radioaktivními látkami, biologickými materiály a se zvířaty. Pravidelně probíhají audity a kontroly. Hledí se na bezpečnost práce a zdůrazňuje se ekologický přístup k odpadu. Na likvidaci každého jednotlivého chemického odpadu existují pravidla. V takovém rozsahu si nic takového v Česku nepamatuji.

Co si z vaší rodné země nejvíc přenášíte do své práce?
Určitě zkušenosti z práce v laboratoři. Dovezla jsem si do USA několik odborných knih. Jistě nějakým způsobem přispívám svým evropským vlivem, přinesla jsem si přinejmenším český přízvuk.

Jací jsou vaši kolegové v porovnání s těmi českými?

Češka Renata Collard pracuje na denverské univerzitě na výzkumu metabolických...

Univerzita představuje velmi rozmanitou společnost. Působí tam Tom Cech, nositel Nobelovy ceny za chemii, jak jméno napovídá jeho rodiče byli českého původu. Na druhé straně byl mým kolegou student James Holmes, který před třemi lety střílel do publika v kině na premiéře filmu o Batmanovi. Pracoval na své doktorandské práci o tři patra nade mnou, jezdili jsme spolu výtahem.

S Českem se mi srovnává obtížně. Všude jsou sympatičtí lidé, se kterými se dobře pracuje a naopak. V Praze jsem měla příkladný kolektiv skvělých spolupracovníků a stále jsem s nimi v kontaktu. Na univerzitě v Denveru pracuje mnoho cizinců z různých koutů světa.

Co vám v zahraničí přineslo úspěch?
Slovo úspěch se dá vykládat různě. Pro vědce znamená množství publikací v časopisech s vysokým dopadem, zjednodušeně řečeno. Určitě mi pomohly zkušenosti z Ústavu molekulární genetiky, vedoucí skupiny nás velkoryse vysílal na workshopy a kongresy do zahraničí, a tak jsme měli možnost naučit se nové techniky a diskutovat se zahraničními vědci. S takovým přístupem jsem se v USA nesetkala.

RENATA COLLARD

  • Pochází z Prahy, kde vystudovala Fakultu přírodních věd na Univerzitě Karlově v Praze.
  • Působila v Ústavu molekulární genetiky Akademie věd, kde se do roku 2003 podílela na řadě výzkumů.
  • Do Colorada odjela na tříletý postgraduální pobyt, na tamní univerzitě však působí dodnes.
  • Velmi zjednodušeně řečeno se zabývá výzkumem metabolických poruch na oddělení pediatrie.
  • Specializuje se na enzymy,  jejichž deficit je příčinou vzácných, ale velmi závažných chorob.
  • Její oddělení úzce spolupracuje s Children's Hospital Colorado.

K úspěchu v cizí zemi napomáhá schopnost interakce s lidmi, kteří mají jiné zvyklosti a odlišná očekávání. Schopnost empatie a snaha adaptace. V tomto směru mi jistě také pomohlo průvodcovství. Při stáži v Paříži jsem prováděla pro českou cestovní kancelář a paní majitelce jsem dodnes za tuto zkušenost zavázaná. Poděkovat za úspěch chci svým rodičům, za podporu v těžkých chvílích odloučení.

Přejete si vrátit do Česka?
Do Čech jezdím moc ráda. S manželem jsme uvažovali o pobytu u nás, John se učí nadšeně česky a pasivně rozumí docela dobře. A tak by bylo užitečné žít u nás, aby se rozmluvil. Bylo by příjemné najít si konečně čas na přátele. Naše plány však stále oddalujeme a pravděpodobně bychom pobyli dobu určitou. Úplný návrat do Česka by byl po dvanácti letech života v Coloradu obtížný.

Čeho se z vašeho nového života už nebudete chtít vzdát?
Denver vypadá na první pohled jako typické americké město s mrakodrapy v centru. Ovšem za ním se rýsují zasněžené vrcholky hor. Denver je jedinečné město, leží míli nad mořem, a tak se bez námahy nacházíme ve výšce Sněžky. Směrem na západ se rozkládají nekonečná pásma hor. 

Hory se měří ve stopách, když to přepočítáme na metry nalezneme na území Colorada 551 čtyřtisícových vrcholů. To poskytuje vynikající kvalitu života a především to ocení horalové a milovníci přírody. Naleznou zde nevyčerpatelný zdroj zábavy na každou volnou chvilku, ať se vám líbí vycházky k jezerům, horolezení nebo lyžování. Skalisté hory jsou ve srovnání s Alpami neprošlapané, dají se doslova objevovat nové cesty, najít blízký kontakt s přírodou a cítit samotu daleko od lidí. Příjemná je také možnost volného stanování. Těžko bych s horami loučila. A také bych nerada oželela příslovečných 360 slunečných dnů do roka. 

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.