Lidovky.cz

Čisté svědomí vs. Velký bratr. Projděte si třikrát PRO a PROTI k registračním pokladnám

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Zavedení registračních pokladen, které prosazuje ministr financí Andrej Babiš (ANO) rozděluje český byznys. Server Lidovky.cz oslovil byznysmeny, investory i zástupce podnikatelských svazů, kteří přinášejí argumenty pro i proti povinnému „hlášení“ prodaného zboží.

Spolumajitel pivovaru Bernard Stanislav Bernard. foto: Lidové noviny

Michael Rostock-Poplar

Otázka pro všechny respondenty byla jednoduchá: Jste pro zavedení registračních pokladen?

NE. Michael Rostock – Poplar, investor
„Domnívám se, že následovat model Chorvatsko nás dostane tam, kde se Chorvatsko již nachází - na Balkán. 

Pokud chce stát vybírat více daní, může začít tím, že: 1) přestane nabízet daňové prázdniny zahraničním korporacím, 2) zavede rovnou daň pro všechny, 3) zaměří se na zahraniční korporace, které vyvádí zisk ze země přes off-shore struktury vymyšlené renomovanými auditorskými firmami. Člověk nemusí mít Nobelovu cenu za ekonomii, aby pochopil, že se máme učit od funkčních ekonomik tržního typu spíše než od zemi s rurálně-turistickou ekonomikou.“

ANO. Jiří Hlavatý, majitel firmy Juta (v senátu za hnutí ANO)

Majitel textilky Juta Jiří Hlavatý.

„Mým selským rozumem řečeno: Jsem přesvědčen, že je to spravedlivé a nutné. Do senátní kanceláře ke mně chodí živnostníci. kteří si zavedení přejí a říkají proč některý podnikatel má fakturovat a platit řádně daně a druhý nemusí? Chceme pokračovat v podvodech? 

Chtějí, aby se všem měřilo stejným metrem. Každý řád a pravidla také vedou lidi k lepšímu chování, slušnosti a poctivosti, které k podnikání patří.“

NE. Stanislav Bernard, majitel pivovaru Bernard

Stanislav Bernard

„Mám z toho smíšené pocity. Na jedné straně souhlasím s tím, že je potřeba, aby daně platili všichni a minimalizovala se šedá ekonomika – princip solidarity. Na druhé straně mi toto řešení příliš připomíná Velkého bratra. 

Nemám to nastudované, ale pocitově říkám ne.“

Anketa

Potřebuje Česko systém registračních pokladen, jak ho prosazuje Andrej Babiš?

Ano. Pomůže k lepšímu výběru daní. 1214
Ne. Je to jen zbytečná šikana podnikatelů. 2476
Nevím. Nemám dostatek informací. 87

ANO. Dalibor Dědek, majitel firmy Jablotron

Majitel Jablotronu Dalibor Dědek koupil jedny z nejlukrativnějších pozemků v...

„Jsem pro zavedení elektronické evidence tržeb. Platím řádně veškeré daně a myslím si, že by měli i ostatní. Ti, kdo jsou proti, buď nemají čisté svědomí a nebo si chtějí získat přízeň těch, co nemají čisté svědomí.“

NE. Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů

Radomil Bábek, předseda Asociace podnikatelů a manažerů.

„Elektronická evidence tržeb je zcela zbytečná. Stát má všechny prostředky k tomu, aby vybíral řádně daně. Že to nezvládá, je jeho chyba a nemá přenášet své povinnosti na podnikatele. 

Jde také o diskriminační opatření, protože postihuje jen některé podnikatele, hlavně ty malé. Vytvoří nerovnováhu v podnikatelském prostředí. Například maloobchodní či hotelové řetězce budou mít výjimky, budou v úplně jiném režimu. Snadno se dostanou k datům o těch malých. Jejich likvidace je nasnadě.“

ANO. Karel Havlíček, předseda Asociace malých a středních podniků

Karel Havlíček, podnikatel a předseda Asociace malých a středních podniků a živnostníků

„Ve smyslu dohod, které jsme s ministerstvem financí udělali, ve smyslu toho, že elektronická evidence tržeb bude zaváděna postupně, ne naráz. 

Že dojde ke snížení DPH a nebude narušený vztah se spotřebitelem v tom smyslu, že by byla účtenková loterie, případně že by byl jakkoliv postižen za nevyzvednutí si dokladu, tak je to uskutečnitelný režim. Podniky, kterých se tento krok dotkne v první vlně, by s ním neměly mít problém. Pro restaurace, maloobchody či ubytovací zařízení nebude elektronická evidence tržeb likvidační.“ 

CO JE EET

  • Vláda schválila návrh zákona o elektronické evidenci tržeb na počátku června.
  • Kabinet si od ní slibuje omezení šedé ekonomiky a lepší výběr daní, hlavně daně z přidané hodnoty.
  • Systém by měl být spuštěn na začátku roku 2016. Pravicová opozice normu kritizuje.
  • Zavedení elektronické evidence tržeb by se podle postupných návrhů mělo od počátku týkat restaurací, hotelů a stravovacích služeb, celkem asi 60 tisíc podnikatelů. O čtvrtletí později by měly tržby evidovat i firmy v oblasti velkoobchodu a maloobchodu, tedy dalších zhruba čtvrt milionu podnikatelů.
  • O dalším rozšíření systému na další odvětví by měla rozhodnout následně vláda.
  • Inspirací pro zavedení byly zkušenosti z Chorvatska. Tam se po zavedení evidence tržeb údajně v pohostinství zvýšily tržby o 55 procent a v maloobchodě o 28 procent. 
  • Podle dostupného materiálu k evidenci tržeb může český státní rozpočet celkově získat z DPH a daně z příjmu dodatečně ze sektoru stravování a pohostinství a maloobchod zhruba 12,5 miliardy korun.
  • Doprovodné zákony návrhu snižují sazby DPH v oblasti stravovacích služeb z 21 na 15 procent a zavádí jednorázovou slevou pět tisíc korun pro všechny poplatníky daně z příjmů fyzických osob, kterým v daném roce vznikla povinnost evidovat tržby.
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.