Lidovky.cz

Mrtvé myši a plíseň. Inspekce uzavřela nejvíce podniků v historii, situace je tristní

Ekonomika

  16:23
PRAHA - Státní zemědělská a potravinářská inspekce letos uzavřela nejvíce pohostinských zařízení ve své historii. Týká se to celkem 138 hospod, barů, restaurací, fastfoodů, vinoték nebo heren. Ačkoli špatná hygiena byla u většiny z nich důvodem jen pro dočasné zavření, inspektoři i tak považují situaci za tristní.
Příprava pokrmu (ilustrační foto)

Příprava pokrmu (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Na čtyři desítky restaurací, 35 pivnic, barů a heren, 10 fastfoodů a po jedné vinotéce a vinárně uzavřela letos Státní zemědělská a potravinářská inspekce. Ačkoli se zákaz provozu dotýkal zařízení jen na určitou dobu, bilance je i tak zarážející. Od nového roku totiž inspekce vystavila stopku celkem ve 138 pohostinských zařízení. To je o 123 víc než za celý loňský rok. Kontrolám se nevyhnuly ani potravinářské provozy. Inspekce letos zastavila podnikání 34 maloobchodníkům a téměř deseti výrobnám. 

Inspekce varuje před ‚léčivy‘ proti rakovině. Obsahují látky k bělení prádla

Důvod? Nejčastěji špína, plíseň, zanedbaný úklid, stopy po hlodavcích či nevhodné skladování potravin. Kromě toho inspektoři našli pochybení ve zhruba 2500 zařízení. 

„Kromě hygieny se v provozovnách společného stravování inspekce zaměřuje i na falšování pokrmů,“ uvedl v tiskové zprávě mluvčí SZPI Pavel Kopřiva.To inspekci umožňuje rozšíření kompetencí platné od roku 2015. 

Smažený sýr nebyl sýr

Kontrola tak třeba přišla na klamání spotřebitele označením jídla jako „smažený sýr“, přestože převážná část mléčného tuku byla nahrazena tuky rostlinnými, což legislativa zakazuje. 

Není to ale jen počet uzavřených podniků a nesprávné označení potravin, které inspekci trápí. Pracovníky, které posílá do terénu v civilu, často děsí, v jakých podmínkách jsou některé podniky provozovány. Nedostatky odhalují často při kontrolách, během nichž se vydávají za běžné zákazníky. Teprve až po objednání jídla a pití se majiteli prokážou průkazem. Situaci, jak ukázaly meziroční výsledky, považují za čím dál horší.

Kvůli nepořádku hrozí provozovatelům pokuty v řádu milionů korun. Za prodej falšovaných nebo zdravotně závadných jídel či pití může majitel zaplatit klidně až 50 milionů korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.