Lidovky.cz

Slovensko

Krach ocelárny děsí stát i finančníky. Investory připravil už o miliardy

Ocelárna (ilustrační foto) foto: Shutterstock

Doporučujeme
PRAHA - Česká exportní banka a skupina J&T zoufale zápasí o minimalizaci škod na východním Slovensku. Je to pohroma pro českou státní banku i pro jednoho z největších česko-slovenských finančních žraloků.
  17:17

Krach ocelárny Slovakia Steel Mills (SSM) ve východoslovenském městě Strážske už připravil o miliardy korun ty, kteří v posledních osmi letech financovali projekt její výstavby – tedy jak Českou exportní banku (ČEB), tak skupinu J&T. A státní bankéři, stejně jako finančníci kolem známého podnikatele Patrika Tkáče se nyní snaží zachránit, co se dá – ať už jde o zbytek investovaných peněz, nebo o nápravu pošramocené pověsti.

Největší dluh má ocelárna právě vůči ČEB. Tato státní banka eviduje kolabující pohledávku ve výši 4,5 miliardy korun. Exportní banka se do případu zapletla tak, že ocelárně půjčila na dodávky od českých vývozců. Firma SSM přitom není schopna splácet, protože od svého spuštění před čtyřmi lety vytvářela jen ztrátu. Její obchodní model, postavený na výrobě ze šrotu, se ukázal jako neživotaschopný.

Skupina J&T do projektu vstoupila, když podpořila spřízněného podnikatele Branislava Prieložného, který od počátku za celým projektem stál. „Skupina J&T v projektu odepsala přes sto milionů eur, které poskytla formou financování a záruk v době výstavby a spuštění provozu,“ řekl již dříve Lidovým novinám generální ředitel J&T Banky Štěpán Ašer.

Napětí roste

Bankrotem ocelárny se teď zabývá košický soud – od letošního února je SSM v konkurzním řízení, ve kterém by se věřitelé v čele s ČEB chtěli co nejvíce „zahojit“. Napětí nyní dál roste a stále častěji se mluví o nečistých hrách, najímání pochybných právních kanceláří jednotlivými věřiteli a dalších obviněních – například o údajném vyvádění majetku ze zkrachovalé společnosti.

Ocelárna Slovakia Steel Mills - původní plán produkce.

Riziko dalšího zhoršování reputace je přitom to poslední, co dnes ČEB a J&T potřebují. Exportní banka už zápolí s kolabujícími úvěry za dvacet miliard korun. Slovenská ocelárna pro ni znamená jeden z největších krachů, který je srovnatelný s tím, co exportní banka prodělala v případě několika projektů ruských skláren dohromady. Je jasné, že z oněch 4,5 miliardy korun už je možné zachránit jen menší část.To, jak si ČEB v boji o jejich záchranu povede, silně ovlivní její budoucnost. Českou vládu dříve či později opět čeká složité rozhodování, zda raději exportní banku vzhledem k jejím problémům úplně neuzavřít, nebo ji alespoň nepřeměnit z banky na exportní agenturu.

ČEB se již o prodej pohledávky několikrát pokusila. Kdyby se jí podařil, mohla by se vyhnout nejistému konkurzu v Košicích. Nejvíce za pohledávku nabídla loni v listopadu společnost Arca Capital podnikatele Pavola Krúpy – necelých 1,5 miliardy korun. Státní bankéři mohou mít velký problém, pokud už se jim nepodaří pohledávku zpeněžit lépe – ať už prodejem, nebo v rámci konkurzního řízení SSM. To právě Krúpa považuje za vyloučené. „Hodnota pohledávky stále klesá,“ říká.

Podle zdrojů LN se vedení ČEB nicméně obávalo, že kdyby schválilo prodej pohledávky Krúpovi, začne se tím zabývat policie kvůli podezření z propojení tohoto finančníka s dlužníkem. To Krúpa odmítal a naopak tvrdil, že se ČEB domlouvá s ukrajinskou společností KVV, která by měla mít zájem o to, co ještě z ocelárny zůstane.

Majitelé i věřitelé

V případě J&T je celá záležitost ještě zapeklitější. Tato skupina se totiž postupně nechala zatlačit do toho, aby v ocelárnách přebrala také majetkový podíl. V současnosti tak česko-slovenští finančníci figurují jak na straně poškozených věřitelů, tak na straně majitelů. Podnikatel Branislav Prieložný, který začal ocelárnu budovat, se stal později – stejně jako jeho dlouhodobý společník a také „spoluhráč“ z kauzy SSM Mário Hoffmann – spolumajitelem skupiny J&T Private Equity. Pod majetkovou střechu J&T se tak fakticky dostala celá ocelárna.

Později partnerství Hoffmanna s Tkáčem a jeho lidmi z J&T získalo trhlinu. A jedním z důvodů byla podle všeho frustrace finančníků z toho, kam až se v případu ocelárny kvůli Prieložnému a Hoffmannovi dostali.

Kolem celé skupiny J&T se přitom v současnosti množí dohady, že při své expanzi přecenila síly. Tyto spekulace povzbuzuje vstup čínské korporace CEFC do J&T Finance Group, což naznačuje zvýšenou potřebu česko-slovenských finančníků hledat silného partnera, stejně jako poměrně vysoké zadlužení Energetického a průmyslového holdingu. Ten ovládá Patrik Tkáč společně s Danielem Křetínským. J&T řeší i další velký problém – co s více než čtvrtinovým podílem v českém Unipetrolu, který je pro ni zatím spíše zátěží. Kauza SSM je v této situaci další nepříjemnou noční můrou.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.