Lidovky.cz

V USA zadrželi bankéře, který přispěl ke krizi bank v Irsku

Ekonomika

  13:44
BOSTON/WASHINGTON - Bývalý ředitel irského finančního ústavu Anglo Irish Bank David Drumm byl zadržen ve Spojených státech. Drumm je považován za člověka, který v roce 2008 sehrál ústřední roli v irské bankovní krizi. Uprchl tehdy do USA, kde byl nyní zadržen na základě vydávacího rozkazu. V úterý předstoupí před soud v Bostonu, uvedla agentura Reuters. Zatím není jasné, jak vysoký trest mu hrozí.
Banka (ilustrační foto)

Banka (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Osmačtyřicetiletý Drumm býval svého času jedním z nejmocnějších a nejbohatších bankéřů v Irsku. V září 2008, tedy v době, kdy vrcholila finanční krize, ale vyšly najevo transakce, které přispěly k tomu, že se v základech otřásl celý bankovní systém Irska.

Drumm byl zadržen v sobotu ve státě Massachusetts, uvedla tamní prokuratura. Její mluvčí Christina Sterlingová řekla, že Drumm zůstane ve vazbě do úterý, kdy v Bostonu předstoupí před federální soud. Drumm do USA uprchl začátkem roku 2009, když se o něj začaly zajímat irské úřady.

30 trestných činů

Irská televize RTE letos v lednu informovala, že Irsko odeslalo do USA žádost o Drummovo vydání. Irské úřady prý mají připraven spis, v němž Drumma viní ze spáchání až 30 trestných činů a dalších deliktů.

Prokuratura už postavila před soud i další vysoké manažery Anglo Irish Bank (AIB), bankovní krize je tam i předmětem vyšetřování ze strany parlamentu.

Bankrot velké instituce

Anglo Irish Bank (AIB) patřila k největším bankám v Evropě, kvůli krizi se ale dostala do takových problémů, že v lednu 2009 musela být zestátněna, jinak by musela vyhlásit bankrot.

Drumm funkci ředitele opustil o měsíc dříve, než byla banka zestátněna, tedy v prosinci 2008. O dva roky později už ve svém novém bydlišti v Bostonu podal žádost o vyhlášení osobního bankrotu. Svému bývalému zaměstnavateli dluží více než 11 milionů dolarů (262 milionů Kč) z půjček, které dostal.

Soud v Bostonu však letos Drummovu žádost odmítl s tím, že není věrohodná a že Drumm lhal a jednal podvodně, když požadoval, aby byl v USA prohlášen za platebně neschopného.

Záchrana banky

Na záchranu banky, kterou Drumm vedl v letech 2005 až 2008, musela irská vláda z peněz daňových poplatníků vynaložit asi 30 miliard eur (812 miliard Kč). Byla to skoro pětina hrubého domácího produktu Irska. Tato kauza je považována za hlavní zdroj bankovní krize, do které se následně Irsko dostalo. Země sama pak musela požádat o mezinárodní finanční pomoc, kterou dostala v roce 2010.

Letos v červenci soud v Irsku poslal na 18 až 36 měsíců do vězení tři bývalé zaměstnance AIB. Od začátku irské finanční krize to byli první bankéři, kteří byli v Irsku odsouzeni k nepodmíněnému trestu vězení.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.