Lidovky.cz

Pražané se zakoukali do rodinných domů. Nejdražší je na prodej za 110 milionů

Ekonomika

  15:30
PRAHA - Domek v Praze pod milion korun? Nemožné. Aktuální nabídka Sreality.cz, největšího realitního serveru v zemi, je pouze jediná – freedomek v Libni za 902 tisíc korun, 22 čtverečních metrů velký kontejner. Od jednoho do dvou milionů korun zahrnuje pražská nabídka čtyři objekty.
Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto).

Rodinný dům v satelitním městečku (ilustrační foto). foto: archiv Jaga

Zato více než 600 rodinných domů a vil se v Praze prodává za více než deset milionů korun. Zájem o rodinné domy letos vzrostl.

„V první polovině roku 2014 bylo v Praze prodáno okolo 80 rodinných domů v developerských projektech, letos se jich prodalo více než 150,“ říká Iva Nováková, vedoucí oddělení rezidenčních nemovitostí realitní poradenské společnosti Jones Lang LaSalle. Zvýšily se i ceny nových rodinných domů v Praze, z loňských 47 500 korun za čtvereční metr na 49 300 korun letos v červenci.

Ceny rostou v celé zemi

Aktuálně nejdražší je třípatrová barokní vila v Břevnově, po rekonstrukci vybavená nejmodernějšími technologiemi, s obytnou plochou 940 čtverečních metrů. Stojí 110 milionů korun.

Vysoký počet drahých vil je na prodej ještě ve Středočeském kraji, aktuálně 430. V žádném dalším kraji nepřesahuje nabídka vil dražších než deset milionů korun stovku. Na Vysočině jich je jen šest, na Zlínsku deset.

Magnát Pawlowski vystavil Česku ‚účtenku‘. Žádá vyplacení 2,6 miliardy

Přímo v Brně je na prodej 350 rodinných domů a vil.

„Nejdražší je vícegenerační vila v Černých Polích s obytnou plochou 455 čtverečních metrů za 26,5 milionu korun. Průměrná cena rodinného domu je aktuálně 7,5 milionu korun, u novostaveb 8,3 milionu,“ uvedl František Šudřich, analytik realitní společnosti Trikaya.

Ceny nejsou neměnné. Vyvíjejí se v čase v závislosti na lokalitě a kvalitě objektu.

„Zvyšuje se nabídka developerské výstavby, jde převážně o řadové rodinné domy v Praze, Brně a Plzni. Za poslední rok zaznamenáváme největší růst cen ve Středočeském a Jihomoravském kraji, největší poklesy jsou v krajích Vysočina, Jesenicko či Ústecko,“ uvedl Petr Němeček, ředitel odboru nemovitosti Hypoteční banky.

V poklidné čtvrti s rodinnými domky se strhla přestřelka

Podle Milana Vršeckého, majitele firmy RE/MAX Synergy, nejvíce vzrostly ceny rodinných domů v Jihočeském, Libereckém a Moravskoslezském kraji.

Cena závisí na lokalitě a kvalitě rodinného domu, je přesvědčen Michal Kresta, obchodní ředitel Realitní kanceláře Sting.

„Dnes pořídíte provozuschopný rodinný dům na Bruntálsku v částce okolo 300 až 500 tisíc korun. Pokud byste kupovali podobný dům v okolí Brna, v Praze či Středočeském kraji, zaplatíte desetinásobek,“ řekl Kresta. K největším poklesům podle něj došlo na Teplicku, v Mostě, Chomutově, v Karviné či Českém Těšíně. Nejvíce vzrostly ceny v Praze, středních Čechách, v Brně a na Olomoucku.

Jen vylepšené satelity přežijí

Stejná pravidla platí i pro satelitní sídliště na periferiích měst. „V neatraktivních satelitech se špatnou dopravní dostupností a chybějící občanskou vybaveností se projevuje postupný odklon zájmu, a tudíž stagnace cen,“ uvedl Petr Němeček.

Podle Vlastimila Makovce, obchodního ředitele firmy Atrium, která je dodavatelem nízkoenergetických dřevostaveb, jsou lidé ochotni bydlet na venkově.

Satelity za Prahou ztrácí kouzlo. Zpět do metropole se stěhuje stále více lidí

„Rozvoj výstavby domů v okrajových částech měst je dán nižší cenou pozemků. Nevýhoda v podobě delší dojezdové vzdálenosti do centra je kompenzována dostupností přírody. Nezřídka mají i menší obce kvalitnější vybavenost co se týká školek, zájmových kroužků, než je tomu ve velkých městech,“ uvedl Makovec.

Jinou zkušenost má RE/MAX Synergy. „Satelitní města zažívají exodus obyvatel a domy zde postavené se často déle a hůře prodávají,“ řekl Milan Vršecký.

Podle realitní kanceláře Sting jsou ceny domů v satelitech kvůli horší dopravě nižší než ceny rodinných domů ve městech. „Výstavba v satelitech je přesto stále aktuální. Developeři se snaží o zlepšení infrastruktury. Budují dětská hřiště, dojednávají s obcemi navýšení počtu míst ve školkách a školách, řeší navazující dopravu do měst,“ říká Michal Kresta.

Lidé chtějí bydlet v místech, kde jsou obchody a školy za rohem, osiřelé domy v polích lákají málokoho, shrnuje Milan Jankovský z developerské firmy Central Group. „Opadá zájem o izolované ostrůvky satelitní výstavby mezi příměstskými obcemi.“

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.