Lidovky.cz

Roboti seberou práci pěti milionům lidí. O místa připraví hlavně ženy

Ekonomika

  10:00
DAVOS - Obecně se má za to, že počítače budou pro lidstvo do budoucna přínosem. Podle zprávy Světového ekonomického fóra tomu tak ale být nemusí. Právě kvůli technologickému pokroku přijde do čtyř let o práci přes pět milionů lidí. Zatímco u mužů připadne na tři zaniklé pracovní příležitosti jedna nová, u žen bude poměr více než pět ku jedné

Na snímku robot Pepper, který prý dokáže rozluštit lidské city foto: Reuters

Každý rok se do švýcarského Davosu sjíždí přední podnikatelé, světoví politici, intelektuálové a novináři, aby prodiskutovali nejnaléhavější problémy, kterým lidstvo a planeta Země čelí.

Hlavní agendou letošního setkání, které se uskuteční od 20. do 23 .ledna, je takzvaná čtvrtá průmyslová revoluce. Téma, které zahrnuje robotiku, nanotechnologie, 3D tisk či biotechnologie.

Není proto překvapením, že fóru budou spolupředsedat například šéf Microsoftu Satya Nadella, generální ředitel společnosti Hitachi Hiroaki Nakaniši či první žena v křesle šéfa automobilového koncernu – Mary Barraová z General Motors.

Genderová mezera přetrvá

Ze Světového ekonomického fóra, stejnojmenné neziskové organizace, která každoroční setkání pořádá, však s předstihem vyšla znepokojující informace.

Podle analýzy vyspělých ekonomik, které představují 65 procent světové pracovní síly, připraví vzestup robotů a umělé inteligence do roku 2020 o zaměstnání 7,1 milionu lidí. Nových míst vzniknou jen dva miliony.

Čína ‚zestárne dříve, než zbohatne‘, míní Světová banka. Co to bude znamenat?

Debata o tom, jestli technologie společnosti prospívají, či nikoliv, se vede již nějakou dobu. Firmy a vlády však zatím obecně stály za tím, že efekt bude pozitivní. Odpůrci byli v menšině.

„Je hezké, že firmy jako Google, Facebook nebo různé startupy dají práci devíti procentům lidí, ale v důsledku digitalizace přišlo o práci lidí víc. Rovněž je dobré se ptát, pro koho nová místa vznikají? Jestli pro běžné lidi, nebo pro podnikatele a investory,“ řekl v nedávném rozhovoru pro LN spisovatel, podnikatel a kritik internetové společnosti Andrew Keen.

Jeho slova teď podporuje i studie, podle níž zanikne přes sedm milionů pracovních pozic a jen zhruba dva miliony nových vzniknou. Přestože podíl pohlaví na zaniklých místech je téměř rovnoměrný, s mírnou převahou mužů, více zasaženy budou ženy. Zatímco u mužů připadne na tři zaniklé pracovní příležitosti jedna nová, u žen bude poměr více než pět ku jedné v neprospěch nových pozic.

„Závěr je jasný. Pokud genderová mezera přetrvá a rozvoj průmyslu spjatého s počítači, technologiemi a strojírenstvím bude i nadále probíhat rychlejším tempem, než jakým ženy vstupují do těchto oborů, riskuje něžné pohlaví ztrátu nejlepších kariérních příležitostí,“okomentoval výsledky Klaus Schwab, zakladatel a předseda Světového ekonomického fóra.

Práce se od základu změní

Dvě třetiny předpokládaných ztrát mají připadnout na kancelářské a administrativní práce. Od chytrých strojů a algoritmů se očekává, že budou přebírat stále více rutinních úkolů, což potvrdil i průzkum očekávání mezi zástupci personálních a strategických manažerů.

Velké a z pohledu zaměstnanců negativní změny se dají očekávat i ve zdravotnictví, energetice a finančnictví. Zároveň však poroste poptávka po pracovnících kvalifikovaných v oblastech datové analýzy a odborného prodeje.

„Bez okamžitých a cílených kroků směrem k transformaci a budování pracovní síly se schopnostmi potřebnými pro budoucnost se budou vlády muset vyrovnávat se stále rostoucí nezaměstnaností a nerovností a podniky se snižujícím se počtem spotřebitelů,“dodal Schwab.

Podle zprávy Světového ekonomického fóra však největší proměnou napříč odvětvími bude změna samotného způsobu, jakým lidé pracují. Technologie totiž umožňují pracovat odkudkoliv a kdykoliv, což firmy povede k novým způsobům přerozdělování úkolů a najímání lidí na dálku a na konkrétní zakázky.

Kromě „digitálních“ témat ale přijdou na přetřes i další otázky, jako je ropa, čínské ekonomické zpomalení a samozřejmě také migrační krize. Jedna z jejích hlavních tváří, německá kancléřka Angela Merkelová, však bude právě kvůli řešení problémů ve své zemi na setkání chybět.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.