Lidovky.cz

Uprchlíci by mohli dostávat mléko z nadprodukce evropských farmářů

Evropa

  17:53
Jedním z opatření, které by mohly ulehčit situaci evropským výrobcům mléka a mléčných výrobků, může být také distribuce vykoupeného mléka uprchlíkům na migrační trase. Na výkup s cílem pomoci zároveň lidem v těžké situaci i mlékárenskému průmyslu, který loni v září zmínil místopředseda Evropské komise Jyrki Katainen, by mělo být vyčleněno 30 milionů eur (asi 810 milionů Kč). Je to však jen jeden z mnoha nyní zvažovaných kroků, které by měly situaci zemědělců v Evropské unii zlepšit.
Mléko - ilustrační foto

Mléko - ilustrační foto foto: Shutterstock

„Mělo by to být více tendrů, otevřených pro všechny dodavatele z celé EU. Takže i čeští zpracovatelé, české mlékárny budou mít možnost se přihlásit,“ řekl novinářům český ministr zemědělství Marian Jurečka. Pokud by české podniky uspěly, dodávaly by tak mléko do jiných zemí, které migrační krize zasáhla tíživěji než ČR.

Na trhu s mlékem a mléčnými výrobky, ale také například v produkci vepřového masa, se podle Jurečky už dříve nejednoduchá situace od počátku roku dál zhoršuje. Dochází k dalšímu propadu výkupních cen. U vepřového se už vůbec nemluví o ceně, ale o tom, zda je zemědělec schopen pro živá jatečná zvířata vůbec zajistit odbyt, poznamenal ministr.

Mléčné kvóty byly v EU zrušeny od loňského dubna po 31 letech. Nenaplnila se optimistická očekávání, že krok nebude mít na trh výrazný dopad. Projevilo se také omezení dovozu, kterým Moskva odpověděla na unijní sankce spuštěné vůči Rusku kvůli ukrajinské krizi.

Evropská komise proto loni v září představila balík opatření za půl miliardy eur, která měla trh stabilizovat. Patří mezi ně výkupy a skladování nadprodukce či podpora vývozu.

Podle Jurečky už na ministerském jednání zazněla řada návrhů, jak situaci řešit. Některé návrhy se týkají přehodnocení intervenčních cen, znovuotevření podpory soukromého skladování mléčných výrobků či výrobků z vepřového masa, či změna systému výplaty dotací tak, aby se potřebné peníze k zemědělcům dostávaly včas.

Francouzi například hovoří o dobrovolném mechanismu omezení produkce. „Je to logické téma, jestliže mluvíme o podpoře sektoru, kterému roste produkce,“ připustil Jurečka. Je to podle něj ale zároveň komplikovaný krok v situaci, kdy by se někdo rozhodl nepřipojit se.

Komise dnes oznámila, že tento krok bude možný jako přechodné opatření spouštěné při výrazné tržní nerovnováze. Mezi další zvažovaná opatření patří zvýšení stropů pro výkupy sušeného mléka a másla, či posouzení možnosti, aby stát podporoval farmáře až 15.000 eury (více než 400.000 Kč) ročně bez dalších omezení.

Ministři také podle Jurečky debatovali o tom, že opatření na pomoc zemědělcům je třeba hledat mimo finance určené na společnou zemědělskou politiku. „Nemůžeme brát peníze tak jako tak určené zemědělcům a jenom se tvářit, že je to pomoc navíc,“ dodal ministr.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.