Lidovky.cz

Bez starých kabelů internet nepůjde. Mědi se nezbavíme, říká šéf Cetinu

Evropa

  7:00
PRAHA - Rozvoji internetu v Česku má pomoci 14 miliard korun z EU. Jejich rozdělení ale provázejí problémy. „Pro dotace jsme ideální příjemce, zařídíme se ale i bez nich,“ říká v rozhovoru pro Lidové noviny Petr Slováček, šéf firmy Cetin, která se loni oddělila od O2 a spravuje dědictví po Telecomu.

Šéf firmy Cetin Petr Slováček. foto:  Dan Materna, MAFRA

LN: Devět měsíců po rozdělení už se dá hodnotit. Jak tedy rozchod s operátorem O2 proběhl?

Nebudu tvrdit, že se to podařilo na sto a více procent. Hodně věcí jsme řešili za běhu, ale hlavní cíle se povedlo splnit a hlavní rizika eliminovat. Za dlouhou historii, co působím v Telecomu a všech jeho pokračovatelích, jsme vždy prováděli integraci. Nejdříve s datovou divizí Eurotelu, pak s celým Eurotelem, pak jsme interně slučovali mobilní a fixní byznys a slučovali jsme se do jisté míry i s Telefónikou. Tohle bylo poprvé, kdy jsme něco dělili.

LN: Co jste řešili za běhu?

O2 zvýšil čistý zisk na více než pět miliard. Hlavně díky internetu

Po rozdělení jsme například zjistili, že nemáme marketing. Řešili jsme také pár věcí týkajících se rozdělení samotných lidí, protože jednotlivá oddělení byla hodně propojená. Část sítí v O2 zůstala a nešlo jednoduše udělat řez. Původně jsme neplánovali, že by se kvůli dělení nabírali noví lidé, takže jsme to řešili přeškolením, ale někdy nakonec i náborem.

LN: Jste srovnáváni s britským operátorem BT. Ten měl po rozdělení problémy s regulátorem.

Dělili jsme i systém vstupních karet, aby ty naše už nefungovaly v sídle O2 a naopak. Seděli jsme nad smlouvami na služby, které jim poskytujeme. Byla neděle 31 .května a potřebovali jsme mít hotovo, aby kontrakty další den mohla schválit představenstva. Končili jsme v půl druhé v noci a moje karta už mě nepustila ven.

Srovnávat to ale nelze. Cetin není součástí skupiny O2. Je to samostatná firma, která má jen stejného hlavního akcionáře. V Británii je infrastrukturní Openreach součástí jedné skupiny s operátorem. Princip rozdělení byl trochu jiný, zároveň je British Telecom větší a také je tu deset let rozdíl.

LN: Mohou vaše kroky v budoucnu následovat i další operátoři v Evropě nebo ve světě?

Sídlo společnosti Cetin, ještě se starým logem O2.

Neřekl bych, že je to stoprocentně kopírovatelné. Záleží na postavení firmy, na rozvoji daného trhu a regulace. Jinak k tomu bude přistupovat finanční investor a jinak velká telekomunikační skupina. Té radikálnější změny trvají déle. Zažili jsme to za Telefóniky, která nás hodně naučila, udělat větší změny ale byl vždy problém.

Například dohoda o sdílení mobilních sítí prošla po měsících interních diskusí díky tomu, že ČR je malý trh a Telefónica kývla s tím, že si to tedy aspoň vyzkouší. A dnes to rozjíždí i jinde.

LN: Co by mohlo být motivací? Snížení regulace jako u vás?

Naší hlavní motivací byl byznys aspekt. Fixní služby dlouhodobě klesají a infrastruktura je nevyužitá. Máme téměř milion internetových přípojek DSL, přes O2 i další operátory. Jsou tu ale čtyři miliony domácností. Náš tržní podíl je tedy čtvrtinový. To nám říká, že pokud nejsme schopni prodat víc přes O2, musí to jít přes jiné firmy. Proto by k tomu ostatní operátoři mohli přistoupit.

CO JE CETIN

  • Česká telekomunikační infrastruktura je společnost, která vznikla 1. června 2015 oddělením od operátora O2
  • Firma neprodává telekomunikační služby koncovým zákazníkům. Spravuje a provozuje největší telekomunikační síť pokrývající Česko.
  • Funguje v ní jednak O2, které má s firmou CETIN stejného hlavního akcionáře – skupinu PPF Petra Kellnera, v budoucnu ale budou jejím prostřednictvím své služby nabízet i operátoři T-Mobile či GTT.

LN: Zbavit operátora regulace ale bylo také cílem, nebo ne?

Změna regulace, která se nyní více soustřeďuje na Cetin místo na O2, byla motivací. Sledovali jsme ale i další cíle, jako jsou zjednodušení a osamostatnění obou byznysů. Zároveň jsme čekali, že infrastrukturní společnost bude mít jiné finanční parametry. Infrastruktura má delší životnost a větší stabilitu, investiční horizont je delší. Telefónica, která na konci naší spolupráce byla lehce churavá kvůli dluhům a ekonomické krizi, stavěla naše plány na krátkodobých výhledech. Nyní máme možnost plánovat na několik let dopředu, a i proto jsme mohli zveřejnit záměr investovat do rozvoje sítě 22 miliard korun v následujících sedmi letech.

LN: Jak velkou část byznysu tedy má Cetin mimo O2?

V současnosti podnikáme hodně mezinárodně. Poskytujeme propojování, tedy vozíme hlasové služby i data z jedné země do druhé, což je trochu něco jiného, než o čem má veřejnost běžné povědomí. Jsme jedna z pěti firem v Evropě, která toto dělá. Ústředny máme třeba v Londýně nebo ve Frankfurtu. Dělá to vysokou část výnosů, ale s nízkou marží. Celkově spolupráce s O2 tvoří 52 procent. Pokud vezmeme jen domácí byznys, pak jeho podíl vyroste k 80 procentům, což je logické, protože nemají vlastní infrastrukturu. Do budoucna by měl podíl ostatních zákazníků růst.

LN: Dvaadvacet miliard není málo. Přesto, španělská Telefónica investovala v průměru víc.

Ano, je však třeba vzít v potaz, že to bylo včetně operátora. My jsme měli rozpočet kolem 3,5 miliardy ročně. Když se ale například kupovaly mobilní licence, dostali jsme míň. První plán rozdělených firem ukázal, že na Cetin ve skutečnosti připadalo 2,5 miliardy korun. Nyní jsme se očividně posunuli o něco výš.

Mně je ale v tuto chvíli vlastně jedno, jestli je to hodně, nebo málo. Pro mě je důležité, že jde o dlouhodobý plán. U telekomunikačních firem se počítá poměr investic k výnosům, tedy kolik firma dává do rozvoje a nových technologií. V dobách Telefóniky to bylo zhruba deset procent. Teď jsme na 14 procentech.

Signál na další lince metra? Operátoři už rozjeli jednání s dopravním podnikem

LN: Půjde o zrychlování sítě, nebo staré měděné kabely nahradíte moderními optickými?

Páteřní síť je plně optická až na úroveň krajských měst. S výměnou technologie o úroveň níž – tedy na cestě do okresních měst – jsme začali loni. Přístupová síť k uživatelům byla z větší části budována na konci století. Kabely od té doby byly renovovány, bohužel ale jsou v architektuře, která výměnu za optiku neumožňuje. Naše síť má dosažitelnost na zhruba 90 procent obyvatel, tedy do 3,7 milionu domácností.

Snaha přivést optiku všem naráží na dva problémy. Zaprvé čas, protože vyřídit a schválit takové projekty je při současné legislativě na půl století. A zadruhé cena, která se pohybuje v řádech desítek miliard, což rozumný investor vzhledem k návratnosti nechce. I Openreach přivádí optiku jen do ulice a zbytek rozvádí po stávajících kabelech. Ani my se tedy té „proklínané“ mědi úplně nezbavíme. Optiku až do domu ale budujeme, hlavně v nové výstavbě.

LN: S tím by mohly pomoci evropské dotace. Jak vidíte problémy s jejich rozdělením?

Dotace jsme vítali, protože země je rozdělená. Jsou místa, kde má zákazník na výběr ze čtyř nebo pěti providerů, a jsou místa, kde pomalu není připojení. Věříme, že jsme dobrým kandidátem na příjem dotací, určitě ale Cetin nevznikl kvůli jejich čerpání, jak se někdy píše. Bez nich nezahyneme, máme práce dost. Plán, který jsme zveřejnili, počítá se všemi komerčně a investičně rozumnými oblastmi. Místa, do kterých by měly dotace plynout, mají v našem případě návratnost dvacet let, a to je hodně. Pokud se dotace nepovedou, tak se k těmto oblastem někdy třeba vrátíme, nebudou ale první na seznamu.

LN: Proč si CETIN vzal i mobilní síť? A je v ní prostor pro nového operátora?

Mobilní sítě jsme zařadili proto, že s nimi souvisejí vysílací věže i jejich propojení dál, což je spjato s fixním byznysem. Rozdělení by bylo mnohem složitější. Je pravda, že O2 je jediný zákazník, ale pokud by se objevil další zájemce, nemáme problém s ním jednat. Vývoj na trhu však příchodu čtvrtého operátora nenahrává. Jediné, co se dá s mobilní sítí v současnosti dělat, je konsolidace. Proto jsme na tom začali pracovat s T-Mobilem. Je to možnost, jak za rozumné investice získat hustší a kvalitnější síť.

LN: Jak velké investice to budou z vaší strany?

Do mobilu jde skoro polovina z oněch 22 miliard. Počítáme s tím, že dokončíme síť LTE ještě před termínem stanoveným v podmínkách aukce kmitočtů. Budeme také posilovat kapacitu a připravovat se na 5G.

LN: Bylo by vůbec možné přibrat do sdílení i třetího operátora?

Sdílená síť má o 30 až 35 procent věží méně než obě původní sítě dohromady. Věže jsme rozdělili na dvě poloviny, z nichž jednu provozujeme my a druhou T-Mobile. Přidat teď za běhu další stranu technicky možné je, ekonomicky by to ale nevycházelo dobře. Myslím si, že ve finále tu bude jedna síť, protože nemá smysl investovat do více sítí. Teď je však výstavba tak daleko, že další příležitost bude až s 5G. Musíme se včas dohodnout, protože určitě budeme stavět všichni tři a určitě se o tom tedy budeme bavit i s Vodafonem. Současný stav je vyhraněný a není na úrovni konfliktu dlouhodobě udržitelný.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.