Lidovky.cz

Čeští Vietnamci Číňany nemusí. Konkurence se ale nebojí, říká jejich 'Tvrdík'

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Ve chvíli, kdy Češi sledovali první kroky čínského prezidenta v Praze, připomněl zástupce tuzemských Vietnamců Marcel Winter dvě pražské demonstrace „svých“ lidí proti čínskému postupu v Jihočínském moři. Ukázal tím na emoce ležící mimo obzor většiny Čechů: vztahy obou asijských národů jsou totiž velmi napjaté. Vietnamští odpůrci Číny se objevili i v úterý na Kampě.

Ruce pryč od Vietnamu, žádaly transparenty na protičínském shromáždění na pražské Kampě. foto: ČTK

S trochou nadsázky lze svérázného podnikatele Marcela Wintera nazvat „vietnamským Tvrdíkem“. Je mužem, který propojuje byznysové linky obou zemí, podobně jak to činí Jaroslav Tvrdík na trase Praha – Peking. Winter už dlouhá léta předsedá Česko-vietnamské společnosti.

Oznámených 90 miliard čínských investic v Česku pro letošní rok zastínilo tuzemské aktivity zástupců menšího asijského národa, který je ale v naší zemi zhruba dvacetkrát početnější, tvoří ji bezmála 60 tisíc lidí. Emoce mezi Vietnamci a Číňany jsou znát i zde.

Vietnamci touží po českém pivu. Najímají si sládky i stavitele minipivovarů

„Nemilují se, nemusí se. Část Vietnamců v Česku má k Číňanům velmi rezervované vztahy, někteří i hodně ostré,“ podotýká Winter. Návštěva čínského prezidenta Si Ťin-pchinga se pro něj stala příležitostí, jak to dát najevo. Připomněl, že v květnu 2014 uspořádali zdejší Vietnamci demonstraci před čínským velvyslanectvím proti umístění čínské vrtné plošiny do výsostných vod jejich země.

V březnu loňského roku se pak sešli na pražském Václavském náměstí. Tehdy se zlobili kvůli čínské přítomnosti na Spratlyho a Paracelských ostrovech v Jihočínském moři. Dlouhodobě jde o sporná území, na něž si činí nárok několik zemí. Ačkoliv vietnamští politici upřednostnili diplomatické řešení, Wintera rozčílilo, že zdejší bojovníci za lidská práva mluví nyní hlavně o Tibetu a konflikty v asijských vodách je nezajímají.

Marcel Winter na protičínské demonstraci Vietnamců v Praze.

„Pro Vietnamce je to přitom velmi citlivé téma. Nelíbí se mi také to, že návštěva vietnamského prezidenta Truong Tan Sanga loni v květnu nedostala zdaleka tolik prostoru jako delegace Si Ťin-pchinga,“ glosuje Winter.

Síla Vietnamců v Česku tkví především v jejich počtu a kontaktu s běžnými lidmi.

Co se týče přímé obchodní konkurence, jsou zde Vietnamci a Číňané rivalové zejména na trhu bister a restaurací. V tomto ohledu jsou historicky napřed reprezentanti Říše středu, ale v posledních několika letech si získaly velkou oblibu vietnamské fast foody s typickou polévkou pho bo.

MISE Z VIETNAMU

  • Investoři z Vietnamu ze skupin Vikybomi, Fransen a dalších tento týden jednají v Česku o možných akvizicích.
  • Zajímají je mlýny, konzervárna na ovoce a konzervárenské a mrazicí technologie na zpracování ovoce. Mají zájem také o koupi 100 tisíc tun pšenice ročně.
  • Vietnamci stojí například o konzervárnu v Hrobčicích u Teplic, která byla v úpadku a je na prodej.

„Číňané mají své stánky i v tržnici Sapa (převážně vietnamský obchodní areál v pražské Libni – pozn. red.), je to konkurence. Vietnamci ale vědí, že v poměru obchodní plochy i početnosti provozoven pro ně Číňané nejsou srovnatelným obchodním soupeřem,“ dodává Winter.

Lidé z Vietnamu tvoří podle posledních čísel třetí největší skupinu cizinců v Česku, po Ukrajincích a Slovácích. V roce 2013 jich v Česku legálně pobývalo 57 200, z toho 41 500 trvale. České občanství získávají ročně desítky Vietnamců a Vietnamek.

Obchodně ale mají Češi mnohem silnější vztahy s Čínou.

Pro lepší představu: tuzemské firmy vyvezly do Vietnamu v roce 2014 zboží a služby za 84,7 milionů dolarů, dovoz pak činil 569,8 milionů dolarů. Celkový obrat byl tehdy nejvyšší od roku 2008. Vzájemný obchod mezi Českem a Čínou byl – hlavně díky dovozu čínského zboží sem – oproti Vietnamu ve stejném roce zhruba dvacetinásobný.

Diplomatické styky mají Češi s Vietnamci už více než 60 let. Zejména v době komunistických vlád se vztahy zemí výrazně prohloubily a řada Vietnamců se pod Řípem usadila. V oblasti podnikání se věnovali například prodeji textilu, později do svého portfolia přidali potravinové večerky a v posledních letech se zabývají i gastronomii, zejména v rychlém občerstvení.

Protestní akce proti nekritickému sbližování ČR a Číny se konala 29. března na...
Protestní akce proti nekritickému sbližování ČR a Číny se konala 29. března na...
Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.