Lidovky.cz

Manažeři ČEZu mají smůlu. Znovu nedostanou odměny ze zisku

Ekonomika

  17:07aktualizováno  20:25
PRAHA - Členové představenstva a dozorčí rady ČEZ nedostanou stejně jako loni odměny ze zisku. Rozhodla o tom valná hromada firmy. Zároveň schválila, že energetický gigant vyplatí svým akcionářům stejnou dividendu jako v minulých třech letech 40 korun za akcii před zdaněním. Celkem firma na dividendách z loňského zisku vyplatí zhruba 21,5 miliardy korun. Český stát jako většinový akcionář získá asi 15 miliard korun.
ČEZ

ČEZ foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

Tantiémy loni nebyly členům vedení firmy vyplaceny poprvé od roku 2001, kdy ČEZ začal vyplácet dividendy akcionářům. Od roku 2010 přitom bylo každoročně mezi představenstvo a dozorčí radu rozděleno 25,5 milionu korun. Letos navrhlo představenstvo vyplatit 23 milionů korun, návrh však byl zamítnut.

Změna v dozorčí radě

Český stát jako majoritní akcionář podle očekávání vyměnil čtyři své zástupce v dozorčí radě energetické společnosti ČEZ.

Změny odsouhlasila dnešní valná hromada společnosti. Novými členy se stali experti na energetiku Šárka Vinklerová, Vladimír Kohout a František Vágner a náměstek ministerstva financí (MF) Ondřej Landa.

V dozorčí radě nahradili bývalého náměstka MF Lukáše Wagenknechta, dále Petra Blažka, Jana Sixtu a Jiřího Tyce. Tři nové zástupce budou mít od dubna příštího roku v radě i zaměstnanci. Babišův náměstek Wagenknecht, novým členem současný náměstek Landa.

Energetická společnost ČEZ také oznámila, že vyčlení projekty přípravy a výstavby nových jaderných zdrojů v obou tuzemských jaderných elektrárnách Dukovany a Temelín do samostatných dceřiných společností. Rozhodnutí o jejich vzniku přijalo představenstvo polostátní firmy loni v říjnu, záměr odsouhlasila valná hromada společnosti. Variantu výstavby pod vedením nové dceřiné společnosti firmy již dříve podpořil premiér Bohuslav Sobotka a ministr průmyslu Jan Mládek (oba ČSSD).

Energetická skupina ČEZ podala nezávaznou nabídku na koupi polských aktiv francouzské společnosti EDF. Nabídka se vztahuje na osm tepláren a servisní společnosti. ČEZ to dnes uvedl na svém webu. Celková instalovaná kapacita nabízených zdrojů je podle ČEZ 1,4 gigawattu (GW) v elektřině a 4,4 GW v teple. Zaujímají tak na polském trhu první místo v kogenerační výrobě elektřiny a druhé v produkci tepla.

Kromě servisních společností se nabídka konkrétně vztahuje na čtyři teplárny v lokalitách Gdyně, Gdaňsk, Krakov a Vratislav a čtyři teplárny s distribucí tepla v lokalitách Zelená Hora, Ciechnica, Toruň a Zawidawie.

„Tyto zdroje disponují vysokou účinností a zásobují teplem i elektřinou zákazníky ve významných polských městech. S provozem podobných zdrojů máme rozsáhlé zkušenosti, a to i v Polsku,“ uvedl dnes generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

ČEZ již v Polsku působí. Vlastní zde uhelné elektrárny ELCHO severozápadně od Katovic a Skawina s celkovým instalovaným výkonem asi 680 megawattů (MW) a malé vodní elektrárny Skawinka a Borek o souhrnném instalovaném výkonu asi 2,5 MW.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.