Lidovky.cz

MMF: Finanční trhy podcenily hlasování o brexitu. Britové tvrdí, že to zvládnou

Evropa

  8:16aktualizováno  8:59
WASHINGTON - Cameron podle britského ministra financí George Osbornea poskytl Británii čas, aby se rozhodla, jaké chce vztahy s EU, neboť oficiální oznámení odchodu z EU nebude dříve než na podzim. Šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagarderová upozorňuje na to, že finanční trhy „značně podcenily“ výsledek britského hlasování o odchodu z Evropské unie. Současně však uvedla, že na trhu není panika a centrálním bankéřům se podařilo učinit vše proto, aby se situace na trhu uklidnila.

Inflace v eurozóně zůstává výrazně pod cílovou hodnotou, míní šéfka MMF Christine Lagardeová. foto: Reuters

Odchod Spojeného království z Evropské unie nepochybně dopadne na hospodářství země, ekonomika Británie je ale dostatečně silná, aby tuto výzvu zvládla, prohlásil na tiskové konferenci britský ministr financí George Osborne, který poprvé od čtvrtečního referenda veřejně vystoupil.

„Naše hospodářství je tak silné, jak jen může být, aby dokázalo čelit tomu, před čím naše země nyní stojí,“ řekl Osborne, který opakovaně ujistil o tom, že vláda je pevně rozhodnutá ekonomiku ochránit. Připomněl, že centrální banka je připravena vynaložit na podporu finančních trhů více než 250 miliard liber (8,4 bilionu korun).

Masivní pohyb na trhu

„Byl zde násilný, brutální, okamžitý masivní pohyb, kdy libra klesla o deset procent,“ prohlásila Lagardeová na fóru v Aspenu. Dodala však, že není potřeba panikařit, protože centrální bankéři odvedli svoji práci a na trhu bylo dostatek likvidity. V pátek tak nebyl na trhu problém s likviditou, kterou zažíval trh v době vrcholu finanční krize v roce 2008, dodala.

Asijské akcie i britská libra klesají

Asijské akcie na počátku nového týdne klesají a britská libra ztrácí více než dvě procenta. Může za to nejistota na trhu po rozhodnutí Británie opustit Evropskou unii. Ztráty se sice po pátečním propadu globálních akciových trhů, který byl nejvyšší za pět let, zmírnily, nálada na trhu však zůstává slabá a obchodování nestabilní.

Britská libra po referendu o brexitu na počátku nového týdne klesá k dolaru o více než dvě procenta. Akciové trh v Asii převážně oslabují.

Nicméně Lagardeová rovněž upozornila, že to, jak trh bude reagovat nadále, bude záviset na krocích, které podniknou britští a evropští politici, aby se vypořádali s výsledkem hlasování a omezili nejistoty. „V tuto chvíli politici jak z Británie tak z Evropy drží tuto míru nejistoty ve svých rukou,“ prohlásila.

Politici by také podle ní měli spolupracovat s mnohostrannými institucemi, aby se lépe vypořádali s výsledky hlasování o brexitu. Poznamenala rovněž, že pouze Británie může vyvolat formální proces rozchodu, napsala agentura Reuters.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.