Lidovky.cz

Když se tretry v cíli rozpadnou, bude výrobce slavit. Běžkyni je vytiskl

Ekonomika

  15:00
RIO DE JANEIRO - Letní olympiáda v brazilském Rio de Janeiru bude nejen soubojem sportovců, ale také výrobců sportovních potřeb. Jednu z klíčových rolí má letos sehrát společnost Nike, respektive sprinterka Allyson Felixová, pro kterou firma pojmenovaná po řecké bohyni vyvíjí speciální obuv.

sprinterka Allyson Felixová, pro kterou firma Nike vyvíjí speciální obuv. foto: Nike

Pokud Felixová proběhne cílem jako první a její obuv se záhy začne rozpadat, bude to pro výrobce sportovních potřeb ta nejlepší reklama. Vejde tak ve všeobecnou známost, že Nike se svou tretrou vytištěnou z 3D tiskárny zase jednou technologicky předběhla konkurenci.

Není proti pravidlům běžet olympijský závod bosý. Přesto to drtivá většina atletů nedělá, a když se někdo takový objeví, je to bráno jako kuriozita. Věta: „To musí být botami!“ už zlidověla v mnoha sportovních disciplínách, běžci si však své obuvi váží obzvlášť.

Sprinterka Allyson Felixová, pro kterou firma Nike vyvíjí speciální obuv.
Speciální tretry z 3D tiskárny od firmy Nike.

Ne nadarmo jsou v cíli vídáni s botami nad hlavou nebo uvázanými kolem krku. Běžecké tretry zná svět už od druhé poloviny 19. století. Jeden pár tehdy stál šest dolarů, což byl měsíční výdělek amerického farmáře.

To dnešní tretry jsou v poměru k platu několikanásobně levnější a technologicky i designově na úplně jiné úrovni. Stále to ale není nic proti tomu, co Nike chystá pro olympiádu v Riu.

Desítky prototypů

Nike vyvinula Allyson Felixové obuv na míru. Její základ, tedy podrážka s hroty, je vytištěna na 3D tiskárně. Firma ji spolu s atletkou vyvíjela od května 2014 s jediným cílem – obhájit tři zlaté medaile z poslední olympiády v Londýně.

Na testování technologie se podílel i legendární sprinter Michael Johnson, jehož zlaté tretry stavěné tak, aby vydržely jedno oběhnutí atletického oválu, poprvé vzbudily zájem veřejnosti kvůli vědeckému vývoji a testování něčeho tak obyčejného jako běžecká obuv.

Počítač bere práci trenérům. SAP a německý nároďák zkouší budoucnost

Jeho dvacet let stará bota se však s tím, co na závod obuje Felixová, nemůže rovnat. Nike Zoom Superfly Flyknit, jak se model jmenuje, budou vážit polovinu toho, co tehdy revoluční, ale dnes průměrné 112gramové Johnsonovy zlaté tretry. Felixová naběhala po laboratoři kilometry, aby se podařilo přesně nasnímat její nohu. Jako perfektní byl ohodnocen až třicátý prototyp podrážky.

„Tomuhle oboru nerozumím, ale se vší tou vědou za mnou věřím, že dostanu tu nejlepší možnou botu. Je to jako běžet bosá. Jako by mi hroty rostly přímo z chodidel,“ popsala zážitek Felixová.

Podle Tonyho Bignella, viceprezidenta Nike pro inovace obuvi, se podařilo dosáhnout ideálního rozložení podrážky i hrotů tak, že již v tréninku bylo dosaženo rychlejších časů a efektivnějších průběhů zatáčkou.

Vytištěné boty pro všechny

Nad laserem svařeným základem boty už není nic, co by nebylo nezbytně nutné. Svršek z patentované technologie vláken o průměru lidského vlasu má být pro běžce něčím jako druhou kůží. Materiálu je zde tak akorát, aby Felixové boty stačily na jeden běh. Druhý už by nevydržely.

Speciální tretry z 3D tiskárny od firmy Nike.

Za cílovou čárou tak mohou jít tretry, za jejichž vývoj za zavřenými dveřmi Nike utratila miliony dolarů, rovnou do koše. I když se dá předpokládat, že někteří fanoušci by se o ně i poprali, patrně by jim ale byly dobré jen k vystavení na poličku. Ledaže by dotyčný měl identickou nohu jako atletka.

Pro Nike je to pokus učinit běžecké boty ještě lepší, než jsou už tak šp ičkové tretry dneška. Nové technologie zároveň umožnily rychlejší výrobu jednotlivých vzorků, zkrátila se z týdnů na dny.

Nike zatím neplánuje nabízet na míru dělané boty v masovém měřítku. Pokud se však experiment s Felixovou podaří, zapne zřejmě firma ve spolupráci s dalšími sportovci 3D tiskárnu znovu. Podle Nike je však 3D tisk budoucností výroby sportovní obuvi a do komerčního prodeje takových bot tak není daleko.

Nedočkavcům však zatím nezbývá, než se o to pokusit vlastními silami. Ceny základních 3D tiskáren stále klesají a aktuálně se v Česku dají pořídit za cenu kolem 15 tisíc korun. Jestli se v nich dá vytisknout bota, však výrobci ne uvádějí.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.