Lidovky.cz

Méně bytů i silnic. Stavbaři zažívají nebývalý pokles zakázek uprostřed sezony

Ekonomika

  11:55
PRAHA - Stavební firmy zažívají špatné období. Jejich obor zaznamenal v červnu meziroční pokles o 12,7 procenta. Přitom v květnu spadlo stavebnictví „jen“ o 4,3 procenta. Klesla produkce pozemních i inženýrských staveb a bylo zahájeno a dokončeno méně bytů.

Betonová svodidla zmizí pro letošní rok z modernizovaných úseků D1 do 5. prosince. foto: MAFRA

Podle lidí z oboru klesají objemy zakázek kvůli nepřipraveným projektům v dopravní infrastruktuře. Brzdí je údajně také legislativní překážky pro soukromé investory. Alespoň stavebních povolení vydaly úřady více.

O neveselé statistice v pondělí informoval Český statistický úřad.

Plány na ‚spící‘ dálnici z Brna do Vídně se pohnou na podzim, slíbil Ťok

Po očištění od sezonních vlivů byla stavební produkce v červnu meziměsíčně nižší o 3,9 procenta. Produkce v pozemním stavitelství byla proti loňskému červnu nižší o 9,6 procenta, v inženýrském o 18,3 procenta. Stavebníci zahájili ve sledovaném měsíci stavbu 2078 bytů, což bylo o 38 procent méně než o rok dříve. Počet dokončených bytů se meziročně snížil o 3,5 procenta na 1960.

Stavebních povolení však vydaly úřady o 10,1 procenta více než loni v červnu, tedy 8167. Orientační hodnota těchto staveb nicméně klesla o 2,4 procenta na 23,4 miliardy korun.

Skončila dotační jízda

Důvody poklesu zakázek v oboru jsou podle oslovených expertů jsou mimo jiné i ve vysoké srovnávací základně z loňského roku a nutnost nových posudků vlivu na životní prostředí (EIA) u některých velkých dopravních staveb.

„Ačkoliv ekonomika pokračuje v růstu, ve stavebnictví je to přesně obráceně. Chybí zakázky, a to jak od privátního, tak veřejného sektoru. Růst, který obor zažíval díky dočerpávání peněz z fondů EU, neměl dlouhého trvání,“ uvedl analytik ČSOB Petr Dufek. Odvětví podle něj narazilo na nepřipravenost projektů, která mu brání v dalším vzestupu.

PRŮMYSL BRZDÍ

  • Průmyslová výroba v červnu zpomalila tempo meziročního růstu na 3,9 procenta. V květnu vzrostla o 8,6 procenta.
  • Vyplývá to z údajů Českého statistického úřadu. Po očištění od sezonních vlivů byla produkce meziměsíčně vyšší o 2,5 procenta.
  • K růstu přispěla tradičně výroba motorových vozidel, která v červnu stoupla o 16,3 procenta.
  • Výroba kovových konstrukcí a kovodělných výrobků rostla o 5 procent a odvětví opravy a instalace strojů a zařízení o 12,9 procenta.

Produkce v pozemním stavitelství v červnu meziročně klesla o 9,6 procenta, v inženýrském propadla o 18,3 procenta. „To je nejhlubší propad od dubna 2013, kdy česká ekonomika procházela recesí,“ doplnil hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Připomněl, že loni v červnu vzrostlo inženýrské stavebnictví téměř o třetinu, srovnávací základna je tak velmi vysoká.

Podle generálního ředitele developerské společnosti Ekospol Evžena Korce je hlavním důvodem poklesu „nepřátelská legislativa“. „Připravit větší bytový dům a získat všechna povolení trvá i více než pět let. U velkých liniových staveb, jako jsou například dálnice nebo železnice, trvá příprava ještě mnohem déle,“ upozornil.

Prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví v ČR Václav Matyáš poukázal i na výrazný propad veřejných zakázek. „Do konce července klesly o 39 procent. Podílí se na tom jak vládní, tak komunální sektor. Není divu, že pokračuje pokles stavu pracovníků, což je v plné sezoně nebývalé a nevěstí to nic dobrého pro zimní období,“ uvedl.

Podle Petra Kymličky z auditorské a poradenské sítě BDO bude pokles z prvního pololetí obtížné kompenzovat. „S největší pravděpodobností tak stavebnictví letos skončí v červených číslech,“ dodal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.