Lidovky.cz

Zadluženou firmu Kovosvit MAS po měsíci znovu vede Winkelhofer

Ekonomika

  16:41aktualizováno  18:09
SEZIMOVO ÚSTÍ (TÁBORSKO) - Generálním ředitelem Kovosvitu MAS v Sezimově Ústí je přibližně po měsíci opět Filip Winkelhofer. Do čela zadlužené firmy ho vrátil nový majitel Jaroslav Strnad. Winkelhofer z funkce odstoupil zhruba v polovině srpna po návratu z celozávodní dovolené, tehdy firma neměla na výplaty. ČTK to v pondělí řekl mluvčí Strnadovy firmy Industry Innovation Andrej Čírtek.

Nový majitel Jaroslav Strnad. foto: ČTK

Do firmy se s Winkelhoferem vrací i finanční ředitelka Jaroslava Chladová, která s ním před šesti týdny z Kovosvitu odešla.

Společnost Industry Innovation zbrojaře a průmyslníka Jaroslava Strnada oznámila koupi firmy Kovosvit v pátek. Podle prvních informací tu chce udržet výrobu i zaměstnance. Spekulovalo se ale o tom, že Kovosvit MAS převezme finanční skupina Nordic Investors, která již zadlužené firmě půjčila na výplaty.

„Stejně jako v jiných případech, kdy stabilizujeme podniky v problémech, kromě příchodu nových posil do managementu vyhledáváme osvědčené a důvěryhodné manažery, kteří již v podniku působí nebo v minulosti působili a kteří mají důvěru zaměstnanců i obchodních partnerů,“ uvedl k personální obměně Jaroslav Strnad.

Prioritou Filipa Winkelhofera je udržet důvěru zákazníků a podnik stabilizovat. „Problémy Kovosvitu nemají příčinu ve fungování samotného podniku a jsou řešitelné. Je mi ctí, že z pozice generálního ředitele můžu realizovat strategii nového majitele vedoucí nejen k záchraně, ale časem i dalšímu růstu Kovosvitu,“ uvedl Winkelhofer.

Zbrojař Strnad získal zadlužený Kovosvit. Letos už koupil Avii i výrobce hodinek

Podle předsedy podnikových odborů Kovosvitu Jiřího Ryzky hodnotí zaměstnanci aktuální situaci pozitivně. „Stále věříme ve stabilizaci společnosti. Teď doufáme, že jí dosáhneme,“ řekl ČTK Ryzka. Kovosvit se dostal do problémů zřejmě kvůli přílišné závislosti na ruském trhu.

Strnad získal Kovosvit, který se pod vedením svého majitele Františka Komárka dostal do velkých finančních problémů, po tvrdém vyjednávání. Dalším zájemcem, který s Komárkem jednal, byla investorská skupina Nordic Investors, kterou vedou dva bývalí advokáti Tomáš Otruba a Jan Petřík.

Nový manažerský tým vedl Kovosvit od konce srpna. Bývalý ředitel Blahoslav Fajmon rezignoval. Společnost momentálně dluží zhruba 700 milionů korun. Problémy jednoho z největších zaměstnavatelů na jihu Čech vyšly najevo přibližně v polovině srpna.

Kovosvit je pátou letošní akvizicí Jaroslava Strnada. Od ledna do Czechoslovak Group přibyl český výrobce radarů Retia, většinový podíl ve výrobci hodinek Prim firmě Elton Hodinářská nebo mošnovské opravně letadel Job Air Technic. Na jaře koupil od indických majitelů zkrachovalého výrobce nákladních vozů Avia, kterého se pokusí vzkřísit. Industry Innovation ale není součástí holdingové struktury Czechoslovak Group.

Kovosvit má tradici ve výrobě obráběcích strojů, v roce 1939 firmu založil Tomáš Baťa. Firma je dnes lídrem ve výrobě multifunkčních obráběcích strojů v Česku a jedním ze šesti světových producentů hi-tech technologií.

V roce 2015 klesly tržby společnosti zhruba o 15 procent na 2,025 miliardy korun; zhruba 66 procent z celkového objemu zakázek Kovosvitu MAS směřuje do zahraničí.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.