Lidovky.cz

Obr mezi mrakodrapy na Pankráci se stavěl už od 80. let. Nyní změnil majitele

Ekonomika

  15:45
PRAHA - ČS nemovitostní fond koupil od společnosti PPF Real Estate Holding budovu City Tower v Praze na Pankráci. Hodnota transakce je 4,4 miliardy korun. City Tower je se 108 metry nejvyšší budovou v Praze a druhou nejvyšší v Česku.

Dnešní budova pražské City Tower se stavěla od 80. let minulého století. Se 108 metry jde o druhou nejvyšší budovu v Česku za brněnskou AZ Tower. foto:  František Vlček, MAFRA

„Akvizice budovy je milníkem ve vývoji ČS nemovitostního fondu a jednou z nejvýznamnějších transakcí na trhu komerčních nemovitostí ve střední Evropě v letošním roce,“ uvedl Filip Kubricht, předseda představenstva investiční společnosti Reico, která fond obhospodařuje.

City Tower má 27 nadzemních pater především s kancelářskými prostory a tři podzemní patra se 781 parkovacími místy. Celková pronajímatelná plocha je zhruba 48 900 metrů čtverečních. Veškerá pronajímatelná plocha budovy je plně obsazena. Největším nájemcem budovy je Raiffeisenbank, která zaujímá zhruba 40 procent celkové pronajímatelné plochy.

Dnešní budova pražské City Tower se stavěla od 80. let minulého století.
Dnešní budova pražské City Tower se stavěla od 80. let minulého století. Se 108...

V současnosti jde o druhou nejvyšší budovu v Česku. Pražané si ale dlouho znali spíš jako nedokončené nové sídlo Československého rozhlasu, jehož torzo léta hyzdilo pankráckou pláň. Ačkoliv se začala stavět již na začátku 80. let, ještě na konci tisíciletí byla stále rozestavěná a opuštěná.

Teprve na přelomu let 1999 a 2000 budovu získala společnost ECM, která o pět let později zahájila radikální přestavbu. Ke kolaudaci se dospělo 20. prosince 2007.

Dlouhá léta pražské stavbě, byť nedokončené, patřilo prvenství, až v březnu 2013 ji překonala brněnská AZ Tower, která měří 111 metrů. Třetí místo patří budově City Empiria (původně Motokov z roku 1977), která stojí také na Pankráci a měří 104 metrů. Čtvrtá nejvyšší budova v ČR byla postavena v roce 1984 Mostě jako ředitelství Severočeských hnědouhelných dolů, měří 96 metrů.

Kolik stojí v Česku byt? Developerský projekt je dvakrát dražší než panelák

Budova původně určená pro rozhlas se začala stavět v roce 1983, kromě koncertního studia pro rozhlas a televizi v ní měl nalézt místo i nový koncertní sál hlavního města. Dokončení komplexu bylo plánováno v roce 1986, termín se ale nepodařilo dodržet. Výstavba byla financována ze státního rozpočtu a v roce 1992 federální vláda slíbila, že objekt bude za státní peníze také dokončen. Po rozpadu Československa však česká vláda závazek federální vlády nepřevzala a rozestavěný objekt byl převeden do vlastnictví Českého rozhlasu (ČRo).

ČRo se budovu, na jejíž dokončení neměl peníze a pro kterou ani neměl využití, snažil opakovaně prodat, podařilo se to ale až v roce 1999. Novým majitelem budovy se za 285 milionů korun stala společnost ECM, jež v roce 2000 představila studii, vypracovanou známým architektem Richardem Meierem, podle které měla budova narůst na 122 metrů a vedle měla vzniknout další, 160 metrů vysoká budova. Po rozsáhlé debatě byly plány upraveny a bývalá rozhlasová budova zůstala v původní výši.

Od svého dokončení změnil City Tower několikrát majitele. Skupina ECM, která se ocitla v ekonomických problémech, jej nejprve koncem roku 2009 prodala firmě Marpona, kontrolované slovenskou společností Insfin; hodnota transakce byla 3,4 miliardy korun.

O tři roky později se stala vlastníkem mrakodrapu firma Consideratio, vlastněná přes společnost Fintop holdingem Proxy-Finance. Cenu ani jedna strana transakce nezveřejnila. Skupina PPF podnikatele Petra Kellnera pak koupila City Tower na jaře 2014 za blíže neurčenou sumu.

Zobrazit celou fotogalerii

Prohlédněte si pohodlně všechny fotografie

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.