Lidovky.cz

Zvýšení minimální mzdy může některé podnikatele zlikvidovat, říká prezident Hospodářské komory

Ekonomika

  17:06
PRAHA - Další zvýšení minimální mzdy může podle Hospodářské komory ČR poškodit některé zaměstnavatele, pro malé provozovny na venkově může být až likvidační. Podnikatelé jsou přesvědčeni o tom, že se minimální mzda musí odpolitizovat, reagoval ve středu prezident komory Vladimír Dlouhý na rozhodnutí vlády o zvýšení minimální mzdy od 1. ledna na 11 tisíc korun ze současných 9900 korun. Podle Svazu obchodu tento krok může vést k uzavření menších obchodů na venkově.

Vladimír Dlouhý, prezident Hospodářské komory a bývalý ministr průmyslu a obchodu foto: Česká pozice

„Plošné zvýšení minimální mzdy nedělá rozdíly mezi specifiky jednotlivých odvětví ekonomiky ani mezi zaměstnavateli,“ upozornil Dlouhý. Zatímco některých firem se takové zvýšení vůbec nedotkne, protože osoby s minimálními příjmy vůbec nezaměstnávají, u jiného zaměstnavatele soustřeďuje více zaměstnanců s minimální mzdou. V důsledku regulace tak může podle něj dojít k podvázání možnosti firem nabírat nové zaměstnance, a v horším případě i k jejich propouštění, jejich nahrazení stroji či vyhnání z legálního sektoru.

66 korun za hodinu bude nejnižší možná mzda, rozhodla vláda

Zvyšování minimální mzdy znamená podle Dlouhého nejen zvyšování mzdových nákladů firem, ale i zvýšenou administrativu. Problematický je ale i institut zaručené mzdy, který je pro mnohé podnikatele palčivější než minimální mzda, protože se dotýká výrazně větší skupiny zaměstnanců, dodal.

Dlouhý zdůraznil, že samy firmy nejlépe vědí, kdy mohou a kdy nemohou svým zaměstnancům přidat na mzdách. K nárůstu nominálních i reálných mezd dochází i bez dalších regulatorních zásahů a dochází k němu bude podle něj i v letošním roce. Podle prognózy Hospodářské komory ČR budou zaměstnavatelé mzdy zvyšovat nadále, v roce 2017 o 4,8 až 5,0 procenta.

Podle Svazu obchodu a cestovního ruchu zvýšení minimální mzdy může mít pro malé podnikatele v maloobchodě či cestovním ruchu až likvidační dopady. Jde zejména o malé provozovny na venkově. „Malé prodejny na vesnicích jsou už nyní často na hranici ziskovosti, či dokonce jsou mírně ztrátové. Zvýšení minimální mzdy to ještě prohloubí,“ uvedla prezidentka svazu Marta Nováková. Tyto prodejny podle ní hrají důležitou sociální roli a představují jediné možné místo nákupu pro starší a imobilní obyvatele. Případné uzavření tak povede ke zhoršení obslužnosti venkova.

O navýšení minimální mzdy o 1100 korun dnes rozhodla vláda na základě dohody se sociálními partnery Pracující za minimální mzdu tak budou pobírat 66 korun na hodinu. Přijatý návrh zároveň ruší zvláštní sazbu minimální mzdy pro zaměstnance s invalidním důchodem. Bude tak platit jedna sazba minimální mzdy pro všechny zaměstnance. Odbory žádají ještě vyšší růst, a to o dalších 500 korun. Zaměstnavatelé jsou proti. Premiér a předseda sociální demokracie Bohuslav Sobotka už dříve uvedl, že vláda bude usilovat o další růst.

Průměrná mzda v Česku činila v letošním 2. čtvrtletí 27 297 korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.