Lidovky.cz

EU je v situaci Sovětského svazu, promluvil řecký ministr financí

Ekonomika

  7:00
PRAHA - Žijeme v permanentní ekonomické krizi, Evropská unie je komedie plná omylů, ale je potřeba ji zachránit, ne rozbít. Bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis promluvil na pražské konferenci o budoucnosti EU.

Ilustrační foto foto: Reuters

Řecké jaro 2015 bylo potlačeno stejně jako Pražské jaro 1968. Pouze tanky tentokrát nahradily banky. Ale stejně jako pošlapaná touha po změně nakonec vedla k pádu Sovětského svazu, i­ nynější tvrdý postup Bruselu může být nakonec u rozkladu Evropské integrace. Konec říše zla k­ současné situaci starého kontinentu takto přirovnal bývalý řecký ministr financí Janis Varufakis.

Provizorní uprchlický tábor u řeckého Idomeni.
Protest migrantů na řecko-makedonské hranici (ilustrační snímek).

„Evropská ekonomika je dnes v dále naprosto neudržitelném stavu, stejně jako byla ta sovětská,“ prohlásil na sobotní konferenci o­ budoucnosti EU pořádané v Praze s podporou německé levicové Nadace Rosy Luxemburgové.

Unie je kartel jako OPEC

Demokracii se podle Varufakise stalo „něco velmi zlého“, když se klíčové pravomoci lidu evropských národů přenesly na euroúředníky do Bruselu. Do Prahy se na pozvání Ekumenické akademie přihlásil přes telemost a více než hodinu mluvil o svém pohledu na další vývoj Evropy.

Index LN.

„Problém je, že EU vznikla jako kartel, podobně jako OPEC (Organizace zemí vyvážejících ropu; pozn. red.). A zatímco kartely jsou velmi efektivní v rozdělování moci a zisků, naopak nefungují při rozdělování ztrát,“ připomněl krizi předloňského léta, kdy po tvrdých jednáních s Unií o ­záchranném plánu pro Řecko a ­porážce v referendu o úsporných opatřeních nakonec rezignoval.

Negativní vliv mají podle něj přerostlé finanční domy. Banky by podle Varufakise měly být jako společnosti dodávající vodu, o kterých nikdo ani neví, ne hlavní hybatelé politiky a společnosti.

„Chtěl bych žít ve světě slabých a nudných bank,“ prohlásil.

MACHÁČEK: K Junckerově projevu o stavu Evropské unie

Evropa podle něj stále nemá lék na pokračující problémy. „Wolfgang Schäuble je přesvědčený, že eurozóna je příliš široká a zadlužené středomořské země ji musí opustit. Řecko bylo jen první na řadě. U Francie si ještě není úplně jistý,“ pronesl na adresu svého německého protějšku. „Problém je, že s ním nesouhlasí kancléřka Angela Merkelová,“ dodal.

Eurokomedie plná omylů

Řešením podle Varufakise není rozbíjení Evropy. Absolventovi a­profesorovi ekonomie na britských univerzitách se proto nelíbí brexit. „Říkám svým britským přátelům, že Evropa není klub, jak ji mají tendenci vnímat. Nemůžete se rozhodnout, jestli v­něm budete, nebo ne. Prostě jste Evropané,“ pokračoval s tím, že nejhorší je otáčení názorů politiků podle aktuální poptávky.

„EU je dnes komedie plná omylů, akorát to není vůbec k smíchu, protože je to tragické,“ nezapřel své vzdělání odkazem na nejslavnějšího anglického dramatika.

„Jediný způsob, jak zachránit Evropu, je být patriot, ale jediná cesta, jak být patriot, je být proevropský!“ zdůraznil Varufakis. „Jenže v Bruselu ničí Evropu hloupými regulacemi a politikami,“ přisadil si. „Jako patriot jsem strávil většinu svého života kritizováním své vlády. A jako Evropan mám přímo povinnost postavit se Bruselu, když se mýlí,“ uvedl s odkazem na vojenský fašistický režim, v němž vyrůstal.

Evropská unie by se měla vzdát uprchlických kvót, řekl rakouský ministr Kurz

Hlavní problém dneška podle Varufakise spočívá v tom, že Spojené státy už nemají po roce 2008 sílu stabilizovat Evropu a svět. „Žijeme proto v permanentní krizi,“ narážel na ekonomické problémy jako třeba pád centrálních bank do nulových a záporných úrokových sazeb.

„Deflace přivedla k moci nacismus a fašismus, tvrdě totiž zasahuje střední třídu,“ popsal syn řeckých levicových aktivistů dnešní hrozby a sílící vliv pravicových hnutí. „Marine Le Penová a jí podobní jsou na pochodu a vyrostou k ­moci na troskách Evropské unie,“ varoval své kolegy.

Evropský New Deal

Varufakisovi se proto nelíbí právě sílící snaha evropských levicových hnutí rozbíjet společnou Evropu. „Lexit (ústup levice; pozn. red.) je obrovský dárek pro krajní pravici, který bychom jim neměli dávat,“ prohlásil s ­tím, že je naopak třeba sjednotit levici, ekologická a feministická hnutí a právě teď je k tomu unikátní příležitost.

„Mladá Evropanka dnes nemá žádnou jistotu, že bude žít lepší život než její matka, nebo dokonce babička... Musíme se ptát, čí platy jsou stlačovány?“ položil pak závěrem řečnickou otázku Varufakis, jedna z vůdčích osobností levicového hnutí DiEM 25. V únoru 2017 v Paříži představí svůj ekonomický program nazvaný příznačně Evropský New Deal.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.