Lidovky.cz

Největší daňové ráje máme za dveřmi. Kde v Evropě se vyplatí mít sídlo?

Ekonomika

  17:00
PRAHA - Vzdálené tichomořské ostrovy, ale i metropole evropského střihu. Seznam britské organizace Oxfam mění představu o podobě daňových rájů, jež jsou blíže, než by se mohlo zdát.

Dobře se daní například v Nizozemsku. Na snímku amsterdamská budova Eye foto: Zdeněk Lukeš a jeho archiv

Daňové ráje se nenacházejí jen v dalekém zámoří. Britská organizace Oxfam zařadila do žebříčku těch 15 největších i některé členy Evropské unie. Oxfam, který se zaměřuje na celosvětový boj proti chudobě, je viní z deformování globální ekonomiky a okrádání těch nejchudších obyvatel planety.

Při sestavení seznamu bral Oxfam v potaz průměrnou daňovou sazbu z příjmů právnických osob za posledních deset let, ne existenci srážkové daně, agresivní daňové plánování nebo nedostatečnou kontrolu nad zahraničními společnostmi i neúčast v boji proti daňovým únikům. Organizace již dříve uvedla, že britská zámořská území si oblíbily zejména americké společnosti, jež se snažily zásadně snížit své daňové výměry přeléváním zisků.

Irsko připouští, že bude muset zvýhodněný Apple znovu zdanit

V roce 2012 americké firmy na Bermudách hlásily zisk kolem 80 miliard dolarů, což je více než jejich vykazované zisky v Japonsku, Číně, Německu a Francii dohromady.

Několik z 15 uvedených zemí bylo v minulosti zapleteno v daňových skandálech. Například působení společnosti Apple v Irsku se tento rok věnovala všechna světová média. Daňový obchod světovému technologickému gigantovi umožnil platit 0,005 procenta korporátní daňové sazby. A Britské Panenské ostrovy jsou domovem více než poloviny z 200 tisíc společností zřízené právnickou firmou Mossack Fonseca, která vévodí kauze Panama Papers.

Bohatí okrádají chudé

Podle Oxfamu daňové ráje deformují světovou ekonomiku a vlády ostatních států kvůli nim přichází o potřebné finanční zdroje. Úsilí konkurovat v nabídce daňových pobídek nadnárodním společnostem prý stojí rozvojové země 138 miliard dolarů ročně.

Top daňové ráje podle organizace Oxfam.

„Vyhýbání se daním není abstraktní účetnickou hrou. Ztráta příjmů má devastující následky na nejchudší obyvatelstvo světa, kterému chybí životně důležité léky nebo možnost chodit do školy,“ uvedla Ana Arendarová z Oxfamu. Daňové ráje tak podle ní přispívají k rozšiřování nerovnosti mezi obyvateli.

Proti zprávě o daňových rájích se ohradila bermudská vláda, podle níž má výzkum podstatné chyby. Zpochybňuje tvrzení, že se na ostrově jedná o anonymní korporace, a vyjádřila se, že spolu s dalšími mezinárodními společenstvími spolupracuje v boji proti vyhýbání se placení daní.

„S překvapením a zklamáním jsme zaznamenali prohlášení organizace Oxfam. Pokud jde o daně a transparentnost, byly Bermudy v seznamu zahrnuty chybně,“ prohlásil místopředseda vlády a bermudský ministr financí Everard Richards. Ten zároveň rozhodně popřel existenci anonymních „skořápkových“ společností ve své zemi.

Trapná situace Británie

V říjnu tohoto roku se britská premiérka Theresa Mayová zavázala k ostrému výstupu proti účetním, finančním poradcům a zprostředkovatelům, kteří napomáhají daňovým dlužníkům. Arendarová nicméně k přítomnosti britských zámořských kolonií v seznamu daňových rájů uvedla: „Umožnit našim zámořským územím operovat jako daňové ráje podkopává snahy Británie být zodpovědným členem mezinárodních komunit. S tímto trapným rozporem je třeba skoncovat.“

Premiérka Mayová proto navrhla snížení korporátní daně z 20 na 17 procent.

Jenže Oxfam ve své zprávě upozornil právě na škrtání korporátních daňových zůstatků snížením veřejných výdajů nebo navýšením daní z přidané hodnoty. Podobné změny by podle něj měly zásadní dopad na nejchudší obyvatele.

Brusel chystá vlastní seznam

Označením čtyř evropských zemí za daňové ráje Oxfam předběhl Brusel. Ministři financí všech členských států se totiž letos v květnu dohodli na vytvoření společného seznamu daňových rájů na území Unie.

Evropská unie plánuje proti daňovým únikům zavést povinné zveřejňování všech zisků firem, výše jejich daní, kde a jakým způsobem je společnosti platily. Velké koncerny, jež jsou aktivní v Evropě, ale daně platí v jednom z daňových rájů, budou muset tuto skutečnost zveřejňovat již od příštího roku.

Vytvoření úplného seznamu evropských daňových rájů slibuje Evropská unie přibližně za rok.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.