Lidovky.cz

Z hotelu soukromé byty? Waldorf Astoria se stal předkrmem pro čínský apetit v USA

Ekonomika

  11:29
NEW YORK/PRAHA - Dominanta New Yorku, hotel Waldorf Astoria, před dvěma lety změnil majitele. Čínská společnost se ho nyní rozhodla zrekonstruovat. Poslední hosté se museli odhlásit minulý týden. Hotelový personál se společně s hosty spontánně shromáždil u hodin v hotelovém lobby, jež sloužily jako místo všech setkání. Společně se tak rozloučili s hotelem, který byl po dobu 85 let symbolem slávy a přepychu.

Hotel Waldorf Astoria pozbude své velikosti. Zhruba z jednoho tisíce hotelových pokojů z celkem 1413 budou soukromé byty. foto: Profimedia

Konec jedné velké éry. Tak o uzavření hotelu Waldorf Astoria hovoří jeho hosté a zaměstnanci. V roce 2015 byl slavný hotel na newyorském Manhattanu, jenž hostil prezidenty, princezny i popové hvězdy prodán společností Hilton Worldwide čínskému vlastníkovi. Tím je pekingská pojišťovací společnost Anbang. Obchod v hodnotě téměř dvou miliard dolarů (v přepočtu přibližně 52 miliard korun) odstartoval nový a především neznámý začátek slavné newyorské budovy.

Hosté jsou znepokojeni

Čínská společnost byla založena v roce 2004 jako pojišťovna automobilů. Nyní je Anbang životní, zdravotní a majetkovou pojišťovací společností s 20 miliony zákazníků a 30 tisíci zaměstnanců. V aktivech má 113 miliard dolarů. Podle amerického časopisu Forbes je Waldorf Astoria pouhým předkrmem pro apetit čínské společnosti Anbang. Před rokem totiž firma koupila další hotelové resorty sídlící nejen v New Yorku, ale i Chicagu, San Francisku nebo Laguna Beach.

Hotel Waldorf Astoria v New Yorku.
Pokoj v hotelu Waldorf Astoria.

Číňané nyní monumentální vstup hotelu Waldorf Astoria uzavřeli z důvodu rekonstrukce, jejíž doba se odhaduje na dva až tři roky. Co stavební práce přinesou, je zatím velkou neznámou. Podle vyjádření vlastníka chtějí současní majitelé hotel co nejvíce přiblížit k jeho původní podobě. Hovoří se i o připodobnění dalšímu newyorskému hotelu Plaza, jenž si prošel renovací před deseti lety.

Čína překvapivě nezveřejnila obvyklý konkrétní plán armádních výdajů

Jedno je však jisté, hotel pozbude na své velikosti. Podle agentury Reuters se z kolem jednoho tisíce hotelových pokojů z 1413 stanou soukromé byty. Zahájená rekonstrukce se má dotknout pouze interiérů. Exteriér budovy je chráněn zákonem. Památkáři však ještě musí rozhodnout o ochraně některých interiérových detailů včetně mozaiky tvořené 140 tisíci kousky mramoru nebo o hotelovém lobby ve stylu art deco zahrnujícím i miniaturu sochy Svobody.

Pravidelní hoteloví hosté a obdivovatelé budovy jsou uzavřením znepokojeni. Plány na renovaci nejsou stále finální. Personál, který čítal až 1500 zaměstnanců, byl propuštěn. Průměrné odchodné bude více než 142 tisíc dolarů. Dlouholetí pracovníci, kteří podle mluvčího společnosti vytvořili z hotelu Waldorf Astoria to, čím je dnes, získají dokonce přes 600 tisíc dolarů. Například vrátný David Checkosky vzpomíná: „Waldorf je Sinatra, Marilyn Monroe a všichni prezidenti od roku 1931. Kdo ví, co změna přinese.“

Dva bratranci, jeden hotel

Historie hotelu se začala psát v roce 1893. Původně šlo o dvě ubytovací zařízení bratranců Williama Waldorfa Astora a Johna Jacoba Astora, kteří si vzájemně konkurovali. Příměří mezi příbuznými spojilo hotely v jeden. V roce 1929 ale musel uvolnit místo mrakodrapu Empire State Building a byl srovnán se zemí. Nový hotel Waldorf Astoria se roku 1931 otevřel na své současné adrese Park Avenue. Jeho stavba stála tehdy 40 milionů dolarů, což z něj udělalo nejdražší hotel na světě, který mimo jiné jako první v historii hotelnictví nabízel 24hodinový servis. V roce 1949 koupila hotel společnost Hilton.

Do knihy hostů tu byla zapisována slavná jména včetně všech amerických prezidentů. V dalších luxusních ubikacích přespávaly hvězdy filmového plátna včetně Marilyn Monroe, Grace Kellyová nebo Elizabeth Taylorová.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.