Lidovky.cz

Slováci se chtějí více bratřit s Číňany. Ti chtějí letiště v Bratislavě

Ekonomika

  13:30
BRATISLAVA - Slovensko chce posílit hospodářské vztahy s Čínou, kterou označilo za strategicky perspektivního obchodního partnera. Ministerstvo hospodářství v koncepci rozvoje ekonomických vztahů s Čínou zmínilo například zájem tamních investorů o bratislavské Štefánikovo letiště či snahu Slovenska podílet se na přepravě čínského zboží do Evropy.

Letiště M. R. Štefánika v Bratislavě. foto: bts.aero

Nejlidnatější země světa se na celkovém vývozu exportně orientované slovenské ekonomiky podílí 2,5 procenty a na slovenském dovozu sedmi procenty. Příliv čínských zahraničních investic na Slovensko předloni dosáhl pouze 11,2 milionu eur, což je v přepočtu zhruba 302 milionů korun.

Čínský kapitál z Česka spíše mizí. Zavádějící analýza, říkají ‚Tvrdíkovci‘

Investoři z Číny nicméně ovládli některé slovenské firmy v rámci akvizice jejich zahraničních mateřských společností. Například čínská společnost China South Rail tímto způsobem získala kontrolu nad slovenským závodem Boge Elastmetall na výrobu komponentů pro automobilový průmysl, který zaměstnává více než 600 pracovníků.

Čínští investoři se podle slovenského ministerstva zajímají o vstup do bratislavského letiště M.R. Štefánika, a to prostřednictvím pronájmu patrně na 30 let. Součástí spolupráce by mohlo být posílení letecké nákladní dopravy a výstavba nových prostor, z kterých by se zboží ze slovenské metropole přepravovalo do dalších zemí střední Evropy.

Ministerstvo hospodářství také uvedlo, že Slovensko zvažuje emisi státních dluhopisů na čínském trhu. Bratislava také prozkoumá možnosti vytvoření obchodní společnosti, která by zejména podporovala prodej produkce malých a středních slovenských podniků na čínském trhu a dalších zemích Asie.

Problém s dalajlamou

Vztahy mezi Slovenskem a Čínou loni poznamenala schůzka slovenského prezidenta Andreje Kisky s tibetským duchovním vůdcem dalajlamou, který v rámci cesty po Evropě navštívil Slovensko.

Peking tehdy pohrozil Bratislavě blíže neupřesněnou odvetnou reakcí a následně zrušil bilaterální jednání se slovenským premiérem Robertem Ficem. Slovenští politici uvedli, že země dodržuje politiku jedné Číny.

V Česku je hlavním čínským investorem společnost CEFC, která podle dřívějších informací v zemi za poslední dva roky investovala více než 30,5 miliardy Kč. Šlo například o kapitálové vstupy do finanční skupiny J&T Finance Group, Pivovarů Lobkowicz Group a letecké společnosti Travel Service. Získala také podíly v dalších firmách při fotbalovém klubu SK Slavia Praha.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.