Lidovky.cz

Česko má pomalejší internet než zbytek Evropy. Tristní je i mobilní připojení

Ekonomika

  6:00
PRAHA - Ještě před pár lety patřilo Česko podle pravidelného měření společnosti Akamai v rychlosti pevného internetového připojení do první desítky. Dnes už to bohužel neplatí. Z poslední analýzy vyplývá, že tristní je i úroveň mobilního datového připojení. Mezi evropskými zeměmi skončilo Česko předposlední.
U počítače (Ilustrační foto)

U počítače (Ilustrační foto) foto: Shutterstock

Mobilní operátoři výsledky zpochybňují s tím, že síť serverů Akamai, přes kterou podle odhadů ročně proteče až 30 procent celosvětového internetového provozu, má v Česku omezené možnosti měření reálné rychlosti připojení. Za pravdu jim dávají tuzemská měření rychlosti, ze kterých vycházejí lepší výsledky.

T-Mobile pokryl Česko vysílači pro připojení v letadlech. Dosáhlo rychlosti 80 Mbit/s

Podle analýzy Akamai činila průměrná rychlost mobilního internetového připojení v Česku v prvním čtvrtletí letošního roku pouhých 7,4 megabitu za sekundu. Hůře na tom v Evropě bylo jen Portugalsko s výsledkem 6,9 Mb/s. Drtivá většina zemí se přitom pohybuje nad 10 Mb/s. Mnohdy výrazně, například ve Finsku je to 21,6 Mb/s, a ve Velké Británii dokonce 26 Mb/s.

Čeští operátoři začali se stavbou sítí pro vysokorychlostní mobilní internet LTE kvůli zrušené aukci potřebných frekvencí oproti evropské konkurenci později. Zato se nyní chlubí jedním z nejvyšších nárůstů pokrytí obyvatelstva. Odmítají přitom, že je to na úkor kvality.

LTE versus staré sítě

„Při budování LTE sítě jsme zvolili variantu co nejrychlejší maximální základní pokrytí a postupné přidávání dalších vrstev, které zvyšuje rychlosti. V některých státech na to jdou jinak – přes maximální rychlosti v určitých oblastech,“ vysvětluje mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová.

„Od dubna 2013 jsme investovali 14 miliard korun. Podle našeho názoru jsou pro Českou republiku objektivnější měření například DSL.cz, NetMetr nebo P3,“ doplňuje mluvčí konkurenčního Vodafonu Markéta Kuklová.

Průměrná rychlost mobilního připojení v Evropě v prvním čtvrtletí 2017

Podle statistik DSL.cz jsou na vzestupu rychlé LTE sítě. V dubnu 2017 tento server naměřil Vodafonu v průměru 36 Mb/s, O2 33,7 Mb/s a T-Mobilu 31,4 Mb/s. Jenže vedle nich tu jsou ještě starší sítě, které využívá pořád velké množství lidí. Podle statistik operátorů stále zhruba polovina zákazníků nemá telefony, které umí rychlý internet přijímat.

Akamai však měří datový tok ve všech generacích sítí, což dává o skutečných rychlostech internetového surfování v Česku komplexnější obrázek. I podle DSL.cz a NetMetru dosahuje rychlost připojení ve starších sítích hodnot jen kolem sedmi či osmi megabitů za sekundu.

„Asi 15 procent provozu v naší síti stále jde přes GSM/UMTS, kde je rychlost diametrálně odlišná. Váženým průměrem jsme dospěli k průměrné květnové rychlosti v naší síti zhruba 12 Mb/s,“ říká Kemrová z T-Mobilu.

Pevné připojení na sestupu

Výsledek zanedbaných investic je již jasně patrný v případě pevných sítí. Ještě před třemi lety se Češi mohli chlubit tím, že mají jednu z nejvyšších průměrných rychlostí internetového připojení na světě, když s výsledkem 11,4 Mb/s obsadili šesté místo. Svět ale začal zrychlovat a o rok později už Česko bylo s průměrnou rychlostí 14,5 Mb/s desáté.

Podle posledního měření je celková průměrná rychlost připojení v České republice 16,6 Mb/s, což představuje meziroční pokles o 4,7 procenta; to stačí na 14. místo světového žebříčku. V čele se už roky drží Jižní Korea, ale hned za ní jsou Norsko a Švédsko s 23,5 Mb/s, respektive 22,5 Mb/s.

Poslanci pomohli mobilním operátorům. Díky zákonu ušetří při budování sítí

Vlastní měření rychlosti uskutečnila loni i společnost Seznam.cz. Výsledky však byly ještě méně lichotivé než ty od Akamai. Z obou statistik nicméně vyplývá, že většina Čechů se připojuje rychlostí nižší než 10 Mb/s.

Podle vládní strategie Digitální Česko přitom měli této rychlosti dosahovat před třemi roky. Naděje internetových uživatelů se proto nyní upírají k Evropské unii, která na podporu rychlého internetu v Česku vyhradila v přepočtu 14 miliard korun z dotací.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.