Lidovky.cz

Hospody bez dýmu. Někde je prázdno, jinde se kuřáci vzájemně napadají

Ekonomika

  17:00
PLZEŇ - Prázdné lokály, propad tržeb o třetinu i polovinu. Tak dopadl protikuřácký zákon, který vstoupil v platnost před týdnem, na některé hospody. Vyhrocená situace a naštvanost ale nepanuje jen mezi hospodskými a zastánci radikálního zákazu kouření. Husto začíná být i v lokálech.

Ilustrační foto. foto: Anna Vavríková, MAFRA

„Narazil jsem na nečekaný problém. Hosté, kuřáci, co teď musejí ven s cigaretou, se dostávají do konfliktu uvnitř s vyznavači elektronických cigaret, ze kterých bafají dýmy páry. Uvažuji, že e-cigarety tu zakážu, i když je protikuřácký zákon v hospodě povoluje,“ říká provozovatel pověstné plzeňské pivnice U Havránků Viktor Starý.

Není jediný, kdo zaznamenal konflikt kuřáků klasických cigaret, případně i nekuřáků, na jedné straně s e-kuřáky na straně druhé. Například Zdeněk Karlík, který udělal svou hospodu U Carlose ve Lhotě u Dobřan nekuřáckou už loni, po čase zakázal i elektronické cigarety.

„Pořád se hádali, že jedni musejí jít kouřit ven na balkon a druzí si ve velkém dál bafají uvnitř,“ říká Karlík.

Elektrická desetina kuřáků

Byznys s e-cigaretami se v Česku – po vzoru mnoha dalších zemí – rozmohl v minulých letech, kdy výrazně stoupl prodej těchto strojků. Ty odpařují pomocí baterie aromatické tekuté náplně (s nikotinem či bez) a vytvářejí aerosol místo klasického cigaretového dýmu. Státní zdravotnický ústav uvádí, že e-cigaretám holduje v Česku necelá desetina z celkových 2,4 milionu kuřáků.

Obrat z prodeje zařízení a dalšího vybavení dosáhl loni druhým rokem po sobě kolem 1,4 miliardy korun a teď spíš stagnuje. Protikuřácký zákon, který zakazuje klasické kuřivo vyjma e-cigaret ve všech veřejných objektech, přitom mohl výrobcům a prodejcům pomoci vylepšit prodej.

Kvůli zákazu kouření se zaplnily zahrádky, hospodští se bojí zimy

Komora elektronického kouření, která sdružuje největší dodavatele z oboru, výjimku ze zákona náležitě prezentovala jako výhodu pro všechny kuřáky, kteří se rozhodnou kouřit elektronicky.

„Je to vždycky o nějaké vzájemné ohleduplnosti. Záleží na provozovateli daného podniku, zda vapování (vapor znamená pára – pozn. red.) povolí, či ne,“ říká prezident komory Robert Hrdlička. Hovoří spíš o „porodních bolestech“ nového zákona.

Spíš než elektronické cigarety a spory s klasickými kuřáky jsou větším problémem podle jeho zkušeností z těchto dnů dopady poklesu zákazníků na ekonomiku stravovacích zařízení. Někde za uplynulý týden vyčíslili pokles tržeb o desítky procent. A nejde jen o malé vesnické výčepy.

Kuřáci v Česku.

„Hned druhý den po platnosti zákona propad o 40 procent, za celý týden o 30 procent. Je děsivé sledovat, jak vláda a poslanci masakrují nás malé živnostníky,“ nebere si servítky Pavel Jurák, provozovatel pivnice a hudebního klubu U Buldoka v Praze.

Buldok nemá problém s e-kuřáky, ale nedisponuje ani prostorem pro předzahrádku na ulici, a řada kouřících štamgastů se proto okamžitě přesunula tam, kde venkovní posezení mají.

Raději nás zlikvidují

Jinde ani předzahrádka nepomohla. V restauraci Na Růžku v šestitisícových Dobřanech na Plzeňsku spadla za minulý týden tržba na polovinu.

„Je to šílené. Minulou sobotu odpoledne, kdy bývá jindy skoro plno, tady seděl jediný člověk. Chodil kouřit ven. Zaměstnávám deset lidí, platím energie, poplatky Ochrannému svazu autorskému, dal jsem 600 tisíc za výkonný odvětrávací systém, který je mi teď na nic. Vláda a spousta voličů si evidentně myslí, že všichni hospodští kradou a mastí si kapsy. A tak nás radši zlikvidují,“ reaguje majitel restaurace Miroslav Čechura.

Daň z tabákové neřesti.
Byznys e-cigaret v Česku.

Podle obchodního ředitele Plzeňského Prazdroje Tomáše Mráze, jehož tým komunikuje se zhruba 20 tisíci hospodami a restauracemi, přinutí zákon řadu podniků zaměřit se na nový styl a nové zákazníky. Zákaz kouření ale podle něj přinese řadu objektivních komplikací.

„Teď ještě ale nelze generalizovat, zkušenosti jsou vyhrocené. Větším problémem než kuřáci e-cigaret se stanou kuřáci před vchodem do provozoven. Třeba tam, kde jsou nad hospodou byty. Každá obec přitom přistupuje ke způsobu dohledu nad kuřáky na veřejném prostranství jinak,“ říká Mráz.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.