Lidovky.cz

Jedete na hory? Mohou překvapit vás i vaše auto

Ekonomika

  11:14
PRAHA - S rychlým příchodem sněhu do Česka nastávají pro řidiče krušnější časy. Auto je třeba po technické stránce řádně připravit. Jakýkoliv zanedbaný detail může během cesty způsobit řadu nepříjemností. Neměli bychom zapomínat na doplňkové zimní vybavení, které v okamžiku, kdy udeří sníh a mráz, zpříjemní provoz vozu. Mezi základ samozřejmě patří kvalitní zimní pneumatiky, sněhové řetězy, nemrznoucí směs, rozmrazovač zámků a nezbytné škrabky.
Zasněžené auto - ilustrační foto

Zasněžené auto - ilustrační foto foto: Shutterstock

Jedním z nejoblíbenějších zimních sportů je lyžování.  Za kvalitními sjezdovkami neváháme vyrazit do zahraničí. Kam ale uskladnit veškerou výstroj? Lyže, boty a hole, případně snowboardy, které zabírají nejvíce místa?

Pokud jedeme pouze ve dvou na krátkou dobu, je alternativou přeprava lyží bezpečně zajištěných uvnitř vozu. V případě, že cestuje více pasažérů, stávají se delší cesty spíše utrpením. Ostré kovové hrany lyží jsou riskem zdraví posádky a navíc mohou poničit interiér vozu.

Ve většině evropských států vám hrozí pokuta a to v případě, že policista usoudí, že umístění věcí v autě omezuje či ohrožuje řidiče. Maximální výše takové pokuty je v České republice 2000 Kč.

Střešní box neznamená jen úsporu místa v interiéru

Cestování nám může usnadnit střešní box, do kterého lze umístit výstroj až pro 5 lidí a ušetřit tak prostor uvnitř vozu. Ne všechny střešní boxy na trhu jsou však kvalitní. Pozor bychom si měli dát především na popruhy, které upevňují obsah v boxu.

Pokud neexistuje možnost lyže či snowboard pořádně upevnit, při nárazu by obsah mohl prorazit stěnu boxu a vyletět ven jako neřízená střela. Může se to zdát poněkud překvapivé, ale některé střešní boxy nedokážou ochránit obsah ani od deště.

Sníh komplikuje život lidem po celé zemi.

K tomuto závěru došly na základě testování autokluby některých zemí v Západní Evropě. Než se tedy vybraný střešní box rozhodneme zakoupit, není od věci si zkontrolovat výsledky crash testů. Ty se kromě aut samotných věnují i boxům na ně namontovaných.

Pozornost si zaslouží také doporučená nosnost příčníků, na které je box upevněn. Obecně se uvádí nosnost kolem 50 kg. V případě přepravy těžkého nákladu se doporučuje použití více příčníků. Na paměti však řidič musí mít také technické možnosti, které se liší u každého vozu (především nosnost střechy uváděnou výrobcem).

Neznalost zákona neomlouvá

Při cestě do zahraničí bychom také měli vzít do úvahy předpisy a nařízení v konkrétní zemi. Při cestě do Rakouska například musíme mít uvnitř vozu reflexní vestu, kterou si řidič obleče v případě nehody nebo poruchy vozu. V Itálii se za vlhka snižuje maximální povolená rychlost na dálnicích z 130Km/h na 110Km/h.

Ve Francii nám hrozí pokuta 1500 EUR za použití antiradaru. Neznalost zahraničních předpisů nás většinou před pokutou nezachrání a spoléhat se na benevolenci policistů také nemá smysl.

Zimní řetězy

Výběr vhodných řetězů závisí na velikosti a typu kol a typu vozidla. Nevhodný typ zimních řetězů se stává hrozbou pro vůz. Hrozí zde riziko poškrábání kol, prasknutí řetězu a poškození podběhů automobilu. Stejná situace může nastat v případě, že se rozhodneme ušetřit a koupíme příliš levné, nekvalitní řetězy ze supermarketu.

Jedním z aspektů, který nejvíce ovlivňuje cenu řetězů, je snadnost jejich nasazení: "Nikdy není na škodu si vyzkoušet nasazení řetězů v pohodlí vlastní garáže, než se o to poprvé pokoušet za vichru a chladu po kolena ve sněhu. Po ujetí několika metrů s nasazenými řetězy je dobré zkontrolovat jejich upevnění a vyvarovat se tak zbytečnému poškození vozu ve vyšší rychlosti," doporučuje Tomáš Svoboda z Auto Esa.

S řetězy na kolech se jezdí nižší rychlostí (do 50km/h) a to pouze na vozovkách se souvislou vrstvou sněhu či ledu. V jiném případě řetězy zbytečně opotřebováváme, ničíme své auto i vozovku.

Věčný boj s mrazem

Není snad nic nepříjemnějšího, než v mrazivém ránu postávat před autem a nebýt schopen vsunout klíč do zamrzlých dveří, natož s ním otočit. Řešením je rozmrazovač zámků, který je snadno dostupný na benzinových stanicích, v některých drogeriích nebo i na internetu.

Zamrzlý zámek

Rozmrazovač zámků téměř okamžitě odstraňuje námrazu z povrchu a vnitřku zámku a zabraňuje jejímu dalšímu vytváření. Rozmrazovač je bohužel jedním z pomocníků, na který si vzpomeneme, až když jej akutně potřebujeme.

I proto je dobré jej s sebou nevozit v autě, ale nechávat spíše doma. Nemilé by bylo sice mít rozmrazovač, ale zamrzlý ve voze. Různé škrabky, metličky a lopatky, díky kterým snadněji odstraňujeme mráz a sníh z kapoty vozu, v zimních měsících také odvedou neocenitelnou službu.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.