Lidovky.cz

Dítě patří do sedačky, ne do náruče

  10:46
Pokud dítě posadíte do dětské sedačky, jsou jeho šance při automobilové nehodě sedmkrát vyšší. Když ho budete držet v náruči, riziko zranění a smrti dítěte naopak mnohonásobně zvýšíte. Jedeme přece jen za roh a pomalu, tak sedačku nepotřebujeme - namítáte možná, když dítěti usazenému na zadním sedadle zapínáte bezpečnostní pás. Omyl.

Dětská sedačka foto: Lidové noviny

Smrtelné následky může pro dítě mít už náraz v rychlosti patnáct kilometrů za hodinu.

Použití dětských sedaček je od poloviny loňského roku povinné na všech typech silnic, v obcích i mimo ně. Nehraje roli, jak daleko jedete.

Nehoda se může stát i na dobře známé cestě do obchodu.

Ochrana dětskými sedačkami je nezastupitelná právě při nárazech v nižších rychlostech. Díky sedačce dítě často vyvázne bez jakéhokoli zranění. Při pohledu na statistiky úmrtí dětí přitom zjistíme, že celých 40 procent dětí do 14 let zemřelo právě při nehodách v automobilu. Je to mnohem více než například při přecházení silnice nebo při jízdě na kole.

Nebezpečná náruč rodičů

Rodiče jsou často přesvědčeni o tom, že dítě při případné nehodě udrží v náručí, a tím jej ochrání. Je to nebezpečná pověra.

Náraz rychlostí 50 km/h totiž vyvolá podobné účinky jako pád ze třetího patra. Proto je třeba počítat s tím, že hmotnost dítěte je v důsledku přetížení v okamžiku nárazu 300krát vyšší. Pětikilové dítě tak rázem váží 150 kilogramů. Při nehodě dítěti navíc hrozí, že ho dospělý rozmačká vlastní vahou.

Tyto kruté statistiky a zkušenosti jasně ukazují, že používání dětských sedaček odpovídajících výšce a hmotnosti dítěte je pro zajištění bezpečnosti nejmenších nezbytné. Zákon udává, že dětskou sedačku je povinné používat pro děti do výšky 150 centimetrů nebo do hmotnosti 36 kilogramů. Když budete chtít připoutat bezpečnostním pásem dítě menší než 150 centimetrů, hrozí mu v případě čelního nárazu uškrcení bezpečnostním pásem.

Pozor na airbagy

Sedačky se umisťují buď po, nebo proti směru jízdy. Proti směru jízdy se upevňují menší sedačky pro děti přibližně do jednoho roku. V této poloze totiž mnohem lépe odolají negativním účinkům eventuálního nárazu.

Takovou sedačku je možné umístit i na přední sedadlo vedle řidiče. Pokud chce mít řidič dítě vedle sebe, je bezpodmínečně nutné myslet na to, zda je váš automobil vybaven airbagem spolujezdce.

Sedačka smí být na toto sedadlo umístěna pouze v případě, že auto tento airbag nemá nebo je možné vypnout jeho aktivaci při nárazu. Ve větších vozech bývá vypínatelný airbag u spolujezdce standardem, nicméně v menších automobilech se za tuto funkci připlácí. Například u Škody Fabia stojí možnost vypínání druhého airbagu 1500 korun.

Jak vybrat dětskou sedačku

* Sedačka musí odpovídat hmotnosti a výšce dítěte. Důležité ale je, aby byla tvarově vhodná pro váš automobil. Pro koupi je proto dobré vybrat si obchod, kde vám dovolí zkušební připevnění sedačky do automobilu.

* Je důležité, aby sedačka splňovala evropskou normu ECE R44 uvedenou na zkušební značce. Slovo UNIVERSAL na štítku značí možnost použití ve většině automobilů (viz nahoře).

* V případě, že je váš automobil vybaven systémem uchycení ISOFIX, je vhodné vybrat sedačku s tímto normovaným systémem uchycení. ISOFIX umožňuje dětskou sedačku připevnit pomocí speciálních držáků přímo k nosné struktuře vozu. Tím se zajistí pevnější spojení sedačky a automobilu a také montáž je jednodušší.

Druhy sedaček

Dětská sedačkaSkupina 0+ (0-13 kg) Přenosné „košíčky“ se umisťují výhradně proti směru jízdy a jsou určené pro nejmenší. Připevňují se pomocí bezpečnostního pásu, ale existují také verze ISOFIX.

Ceny: od 1500 do 4500 Kč.

Dětská sedačkaSkupina 1 (9-18 kg) Podle věku dítěte a typu sedačky se upevňují po i proti směru jízdy. Existují verze s ISOFIX i bez něj. Někteří výrobci dělají sedačky této skupiny tak, aby se v nich mohly převážet děti od narození až po 25 kg hmotnosti. Takové použití ale není optimální.

Ceny: od 2000 do 8000 Kč.

Dětská sedačkaSkupina 2 a 3 (15-36 kg) Většina sedaček v této skupině pojme děti až od 15 kg, existují ale i takové, které mohou převážet i děti od 9 kg. Často mají systém zvětšování, takže „rostou“ s dítětem. K dostání jsou verze pro bezpečnostní pás i se systémem ISOFIX.

Ceny: od 2000 do 4000 Kč.


Zacvaknout a jedeme

Pro funkčnost sedačky má značný význam způsob jejího připevnění do automobilu. Snazším a z hlediska bezpečnosti lepším řešením je uchycení sedačky pomocí systému ISOFIX. V tomto případě se sedačka na své místo jednoduše zacvakne. O něco složitější je připevnit sedačku pomocí bezpečnostního pásu. V tomto případě je nejlepší radou postupovat podle návodu dodávaného se sedačkou. Každý typ dětské sedačky se totiž upevňuje jinak. Je vhodné pořídit si kopii návodu a nechat ji v automobilu. Před každou jízdou uchycení sedačky zkontrolujte. Správné uchycení poznáte podle toho, že sedačka je pevně usazená na sedadlo a lze s ní jen obtížně pohnout. Pásy by při uchycování nikdy neměly být překroucené.

Velmi důležité je také správné usazení dítěte do sedačky. Popruhy by měly pevně přiléhat k tělu a důležité je také ujištění, že dítě pásy neproklouzne. Stejně jako pro dospělé cestující, i pro děti platí, že je vhodné vyvarovat se silných vrstev oblečení, které mohou vytvořit větší vůli mezi pásem a lidským tělem, a tím větší pohyb těla vpřed při eventuálním nárazu.

Rodiče by měli dbát na to, aby byli připoutáni i oni sami. Jak známo, děti se snaží napodobovat své rodiče, a tak se těžko naučí bezpečnému chování v automobilu, pokud nebudou mít správný vzor. Když uvidí, že rodiče důsledně používají bezpečností pásy, vštípí se dětem jejich používání do paměti a bude pro ně v pozdějším věku samozřejmostí.

Nejlépe zabaví hra nebo spánek

Správné používání dětských sedaček je nezastupitelné ve chvíli, kdy dojde k nehodě, respektive k nárazu. Říká se tomu pasivní bezpečnost. Neméně významná a možná ještě důležitější je ale aktivní bezpečnost, tedy všechno to, co pomůže nehodě předejít. Důležité proto je, aby řidič nebo řidička byli při jízdě maximálně soustředění a nebyli dítětem rozptylováni. Ideální samozřejmě je, když se dítěti podaří usnout. To se ale i přes snahy o plynulou jízdu bez škubání nemusí podařit.

Je proto důležité dítě vhodně zabavit. Osvědčené jsou nejrůznější hračky. Praktickou výbavou jsou kapsy na hračky, které můžete upevnit na zadní stranu opěradla sedadla před dítětem nebo v jeho bezprostředním okolí. Menší děti lze účinně zabavit například pouštěním pohádek.

Pro větší děti je výhodnou investicí přenosný DVD přehrávač. Existuje hned několik systémů. Některé z nich jsou navržené přímo pro použití v automobilu a lze je prakticky přichytit přímo na hlavovou opěrku sedadla před dítětem. Doporučit lze také nejrůznější slovní hry, které zabaví dítě a udrží bdělost řidiče.

Přestávka každé dvě hodiny

Při dálkových jízdách by řidič měl dělat přestávky přibližně každé dvě hodiny. Přestávky není radno podceňovat, protože dítě je při dlouhém pobytu ve stejné poloze v dětské sedačce unavené. Zejména při cestách s novorozenci je důležité vědět, že většina větších čerpacích stanic je vybavena přebalovacími pulty.

Abyste dokázali vycítit náladu a potřeby dítěte, je vhodné jej pozorovat. V případě, že je v protisměrné sedačce na místě spolujezdce, je tato činnost jednoduchá a relativně bezpečná. Pokud je dítě umístěno v sedačce na zadním sedadle, je to o něco složitější. I na to ale existuje řešení a řada doplňků. Když dítě sedí vzadu proti směru jízdy, je vhodné umístit za zadní hlavovou opěrku nad něj zrcátko. Potomka pak můžete snadno sledovat pouhým pohledem do vnitřního zpětného zrcátka.

Pro sledování a kontrolu větších dětí sedících po směru jízdy jsou praktická vypouklá menší zrcátka, která se umisťují do blízkosti vnitřního zpětného zrcátka a umožňují sledovat zadní část vnitřku automobilu. Například velkoprostorové vozy Citroën jsou tímto zrcátkem vybaveny od výrobce, nicméně jako dodatečná výbava přijde jen na přibližně 200 korun a často se v rámci propagačních akcí dává zdarma při koupi dětské sedačky.

Řízení automobilu s dítětem umístěným v dětské sedačce může narušit pozornost řidiče. Je proto nesmírně důležité nenechat se rozptýlit a na samotné řízení se vždy plně soustředit. Možná zní tato rada banálně, nicméně je potřeba si uvědomit, že klid je nejdůležitější podmínkou bezpečné jízdy.

Je důležité nenechat se vyprovokovat například náhlým pláčem dítěte a nesnažit se okamžitě zastavit. Jako při každé jiné situaci je nutné chovat se na silnici předvídatelně a plynule, nedělat náhlé brzdné manévry a nezastavovat na nepřehledných místech.

Například při náhlé potřebě vašeho potomka není v žádném případě dobré zastavit v odstavném pruhu na dálnici. Vždy je lepší počkat a odbočit u nejbližšího odpočívadla.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.