Lidovky.cz

Řidiči se nebojí, pijí čím dál víc

  7:50
PRAHA - Vysoké tresty pro opilé řidiče přestaly pomáhat. Řidičů, kteří se před cestou napijí alkoholu, totiž stále přibývá. Zatímco v roce 2007 policisté přistihli 7593 opilých motoristů, loni jich bylo téměř o 100 procent více. Nadýchalo 14 784 řidičů. Dopravní odborníci mají jasno: šoféři ztratili respekt z policie.
Policejní kontrola (ilustrační foto)

Policejní kontrola (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

 „Řidiči už se policie tolik nebojí. Sázejí na to, že se na ně nepřijde. Navíc je mnoho odložených, nevyřešených případů. To vše hraje roli. Policie už prostě není pro české motoristy takovým strašákem,“ říká dopravní odborník Jaroslav Hořín.

Ze statistik vyplývá ještě jedna věc. Zatímco počet opilců za volantem roste, klesá naopak počet nehod, v nichž opilí řidiči figurují. „Policisté vůbec nevědí, co se děje při malých nehodách. Když do sebe nabourají dva opilí řidiči a pomuchlají se jen plechy, tak se zákonitě domluví a policii nevolají,“ popisuje běžnou praxi českých motoristů dopravní expert Hořín.

Opilců za volantem je o 100 procent více

* Zatímco v roce 2007 policisté naměřili v dechu alkohol jen 7593 řidičům, loni už jich bylo 14 784.

* Přibývá i řidičů, kteří při nehodách nadýchali více než jedno promile alkoholu. V roce 2006 to bylo 1833 šoférů, loni už 4222.

 Odborníci očekávají, že letos počet dopravních nehod za účasti alkoholu ještě o něco poklesne. Důvod je prostý. Novela policejního zákona totiž od ledna zvýšila hranici hmotné škody, při níž je nutné volat policii. Policistům tak zase unikne více nehod. „Dosavadní praxe, kdy byli všichni účastníci nehody testováni na alkohol v dechu, se u všech nehod bohužel částečně vytratí,“ předpovídá David Binar, ředitel sdružení zodpovědných výrobců lihovin.

 Toho stejně jako dopravní odborníky znepokojuje ještě jeden fakt, na který ukazují statistiky. Řidiči, kteří bourají pod vlivem alkoholu, mají v krvi stále častěji více než jedno promile. Tím se dopouštějí trestného činu. Do jednoho promile je řízení pod vlivem alkoholu pouze přestupkem. Z řidičů, kteří bourali a pili, jich mělo v roce 2006 více než jedno promile dvanáct procent. Loni jich bylo už 58 procent. Řidiči tak pijí nejen častěji, ale i více. Jedno promile přitom nadýchá člověk, který předtím vypije zhruba šest velkých piv.
Jedno promile v těle řidiče ovlivňuje jeho řízení fatálně
„Řidiči by si měli uvědomit, že při hladině alkoholu v krvi mezi 0,8 až 1 promile je riziko způsobit vážnou dopravní nehodu jedenáctkrát vyšší než u střízlivého řidiče. S narůstajícím množstvím alkoholu v krvi se riziko vážné dopravní nehody exponenciálně zvyšuje,“ varuje David Binar.

 Závažnost nehod pod vlivem alkoholu dlouhodobě roste. Alkohol v těle řidiče zavinil jen v lednu 423 dopravních nehod, při kterých dva lidi zemřeli a 153 jich bylo zraněno.

 Loňský rok přinesl více než dvojnásobný počet mrtvých při dopravních nehodách zaviněných řidiči pod vlivem alkoholu. Podle policejních statistik zemřelo v minulém roce při těchto nehodách 80 lidí, což je o 44 více než v roce 2007. Jedná se o nárůst počtu obětí o 122 procent. Celkový počet nehod zaviněných řidiči pod vlivem alkoholu přitom klesl.


Další informace
o opilcích za volantem
si přečtěte v úterním vydání deníku


Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.