Lidovky.cz

Makléř z předměstí svým robotem ošálil trhy. Je zločinec, nebo génius?

USA

  7:00
LONDÝN - Případ makléře Navindera Saraa, který z domu svých rodičů na londýnském předměstí dokázal způsobit bleskový propad akciového trhu, vyvolal tlak na regulaci automatických obchodovacích systémů.

Makléř Navinder Sarao. foto: Reuters

Až do letošního dubna o něm v londýnské City, finančním centru Britských ostrovů, téměř nikdo neslyšel. Když minulý týden opouštěl nenápadný muž Navinder Singh Sarao zadržovací celu vězení Jejího Veličenstva Wandsworth, znal ho celý svět. 

A to nejen díky tomu, že se ocitl v žaláři, kterým na břehu Temže prošlo mnoho slavných osobností, například William Joyce, jenž zradil Británii nacistům, nebo mozek velké vlakové loupeže Bruce Reynolds.

Šéf řeckých statistiků končí. Zažil obvinění z falšování údajů o státním dluhu

Sarao má být totiž tím, kdo způsobil dosud nevysvětlený bleskový propad americké burzy. Sarao je sice poté, co mu soudce snížil kauci z pěti milionů na 50 tisíc liber, znovu (alespoň načas) na svobodě, pro americké žalobce však zůstává agresivním a nebezpečným manipulátorem.

V květnu 2010 se americké akciové trhy doslova vymkly kontrole. Burza klesla během několika minut o šest procent. I když se v momentě vrátila, tento takzvaný „flash crash“ investory vystrašil svou velikostí, rychlostí a tím, že nedával absolutně žádný smysl. Ve světě se tou dobou nic nedělo a propad nebylo čím vysvětlit.

Po pěti letech ale vyšetřovatelé viníka našli. Podle Američanů si v den nečekaného propadu burzy Sarao vydělal 879 tisíc dolarů. To však má být jen jeden z mnoha případů jeho pětileté činnosti, kdy manipuloval s trhy. Během té doby si podle žalobců přišel na 40 milionů dolarů. Obviněn je z 22 podvodů, a kdyby byl ze všech uznán vinným, poseděl by si za mřížemi dohromady 380 let.

Superrychlí roboti

Své geniální finanční „zločiny“ přitom prováděl 36letý obchodník z nenápadného domu rodičů v londýnské čtvrti Hounslow, kde stojí příbytky indických a pákistánských přistěhovalců a letiště Heathrow je tak blízko, že každou chvíli neslyšíte vlastního slova. Potřeboval k tomu jen počítač a program, jehož byl sám autorem. 

Ten jako mnoho jiných podobných systémů, které využívají i velké banky, dokázal zobchodovat kontrakty během doby kratší než jedna vteřina, čehož normální člověk není schopen.

Na dnešních trzích se tímto způsobem uskuteční více než polovina obchodů, takže by se mohlo zdát, že Sarao neprováděl nic mimořádného. Jenže podle žalobců úmyslně vytvářel velkou poptávku po kontraktech známých jako e-mini, které sledují ceny amerických i jiných akcií.

Panika na burzách

Vtip byl v tom, že dříve, než na jeho poptávku stihl někdo zareagovat, Saraův robot ji zrušil. Trhy však zaznamenaly i tak, že někdo shání velké množství kontraktů, roboti jiných obchodníků na to skočily, začaly nakupovat a vyhnaly cenu vysoko. Tím, kdo jim cenné papíry za vysokou cenu prodal, nebyl potom nikdo jiný než Sarao.

I když není podobný postup legální, řada obchodníků ho používá. Sarao ale měl vytvořit tak chytrý program, který zmátl jiné roboty a tím získal v „manipulaci“ navrch.

Pravda je, že Sarao není typický hamižný bankéř, jak si ho představujeme – obklopený drahými auty a žijící v luxusu. Podle jeho bývalých kolegů ze společnosti Futex byl až patologicky šetrný. 

Kupoval si sendviče teprve odpoledne ve slevě, aby za oběd ušetřil 50 pencí, spát chodil ve čtyři ráno a vstával v poledne, aby stihl obchodování na amerických burzách. Když se ho jeden z kolegů, který si koupil drahé bugatti, zeptal, proč nemá auto, odpověděl, že neumí řídit.

Amerika maká, Evropané zatím váhají, říká investor Pravda

Ale jako obchodník na burze byl výjimečný. Jak řekl jeho bývalý kolega z Futexu Miltos Savvidis: „Ten chlap měl koule. Otvíral velké pozice a nebál se jít do rizika.“ Seděl prý vždycky stranou od ostatních a na konci každého dne patřil mezi nejlepší obchodníky. Denně protočil několikanásobně víc než jeho kolegové.

Další z jeho minulých spolupracovníků Leif Cid to potvrzuje: „Nikdo neobchodoval tak jako on. Protočil v jednu dobu třeba 1000 či 1500 kontraktů. Vše o jeho šetrnosti je pravda, nosil stejné oblečení a do práce přijížděl pozdě, aby nejel ve špičce a ušetřil.“

Za nějaký čas ho práce pro Futex omrzela. Ve firmě museli obchodníci část svých výdělků odevzdávat a to se mu nelíbilo. Přešel tedy k CFT, kde měl mnohem větší volnost. Po svém nástupu se prý nechal slyšet, že chce být nejlepším obchodníkem na světě. „Přicházel a odcházel, jak se mu zachtělo,“ řekl agentuře Bloomberg jeden ze zaměstnanců CFT. A právě v té době začaly dle vyšetřovatelů manipulace s trhem.

Drobný muž v mikině s černou kapucí naslouchal po svém zadržení obviněním s ledovým klidem. Na konci slyšení vstal a vykřikl: „Nedělal jsem nic horšího, než že jsem byl dobrý ve své práci. Co je na tom špatného?“ Otázka je, zda postupoval legálně.

Jenže je vůbec možné uvěřit, že jediný člověk může v momentě otřást celou burzou? Řada lidí z trhu si myslí, že ne. A že Sarao je jen obětní beránek. „Myšlenka, že bilionový propad byl způsoben zrušenými obchodními příkazy za pouhých 200 milionů dolarů, vyvolává více otázek než odpovědí,“ řekl deníku Financial Times Ben Rose z londýnské právní kanceláře Hickman Rose. Podle něj je také zvláštní, že Američanům trvalo pět let, než na Saraa přišli.

Samotná Komise pro cenné papíry a burzy (SEC), která případ vyšetřuje, vydala ještě v roce 2010 soubor příčin bleskového burzovního propadu. Patří mezi ně probíhající dluhová krize v Evropě a nervozita investorů. V den, kdy propad nastal, je evidován také špatně provedený prodej kontraktů za 4,1 miliardy dolarů firmou Wadell & Reed, což je mnohem větší obnos, než na který by Sarao mohl jen pomyslet.

Londýnský obchodník podle svých obhájců vypnul počítač právě poté, co se tento prodej objevil, což bylo několik minut předtím, než burza začala klesat.

Tlak na regulaci

Ať už je pravda kdekoli, případ nenápadné burzovní hvězdy vyvolal ještě větší tlak na regulaci automatických obchodovacích systémů. Tu se snaží zavést Spojené státy i Evropa. Jak říká obchodník Paul Rotter: „Za starých časů to bylo o souboji mezi námi samotnými, teď je to souboj strojů.“

Karel Janeček

A právě tím, že stroje zobchodují vmžiku miliony kontraktů, mohou na trhu nastávat prudké výkyvy a dává to zároveň prostor k manipulativním strategiím.

Nová regulace se dotkne třeba i vysokorychlostního obchodníka RSJ, jejž spoluvlastní miliardář Karel Janeček. Podle dalšího ze spoluvlastníků a předsedy představenstva RSJ Libora Winklera není zavádění nových regulací na škodu. 

„Veškerou chystanou regulaci sledujeme, připravujeme se na ni a ve většině případů ji vítáme. Obecně oceňujeme větší roli burz při jejím nastavování, protože burzy obvykle mají dobrý přehled o dopadech a proveditelnosti přijímaných pravidel,“ řekl LN Winkler. I on dodal, že Saraova vina v tomto případě není zdaleka prokázaná, i když jeho počínání bylo přinejmenším sporné.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.