Lidovky.cz

Ekonomika

Soud zamítl žádost Václava Fischera o stamilionové odškodné

Václav Fischer foto: Lidové noviny

PRAHA - Obvodní soud v Praze 2 dnes zamítl žádost podnikatele Václava Fischera, který požaduje po státu odškodné téměř 334 milionů korun.
  15:15

Suma má Fischerově německé firmě Aircraftleasing Meier und Fischer nahradit ušlé nájemné za dvě konkurzem blokovaná letadla, která už čtyři roky chátrají na letišti v Ruzyni. Proti rozsudku se chce Fischer odvolat.

Fischer označil dnešní rozsudek za zdrcující. "Já jsem přesvědčen o tom, že stát za škodu, která vznikla, odpovídá v plném rozsahu a jsem také přesvědčen o tom, že nakonec bude rozhodnuto ve prospěch naší společnosti," uvedl. Dnes podle něj šlo pouze o zlomek celkové škody, která se prý při započtení poklesu ceny letadel blíží třem miliardám.

Naopak zástupce státu z ministerstva spravedlnosti Leoš Mynařík výrok soudu uvítal. Stát se hájil především tím, že jednání správců konkurzní podstaty je autonomní a stát za něj nenese zodpovědnost. Činnost správců je navíc pojištěna. Soudce Vít Bičák dal Mynaříkovi za pravdu. Nárok žaloby navíc podle soudu nesouvisí s konkurzním řízením.

Konkurz na Fischerův majetek se táhne léta

O letadla se vede spor již léta. V roce 2005 byl v České republice zahájen konkurz na Fischerův osobní majetek a stroje se ocitly v konkurzní podstatě. S tím však Fischer nesouhlasil a po několika odvoláních dosáhl loni u Nejvyššího soudu zrušení konkurzu. Nejvyšší soud výrok zdůvodnil tím, že na Fischerův majetek už se vede konkurz v Německu.

Fischer od začátku tvrdí, že letadla nejsou jeho, nýbrž patří hamburské AMF, kde má podnikatel většinový podíl. Právě jako zástupce AMF se dožaduje odškodnění od státu za dobu, kdy letadla nemohou létat.  Situaci navíc komplikuje fakt, že letadla jsou stále zapsaná v konkurzní podstatě v konkurzu letecké společnosti Charter Air, dřívější Fischer Air.

Problémy se lepí Fischerovým cestovkám na paty

Společnost Fischer Air založil Fischer v roce 1996, aby vozila klienty jeho cestovní kanceláře na dovolenou. V roce 2003 vyplynuly na povrch finanční potíže Fischerových firem a novým majitelem se stala Komárkova společnost K&K Capital Group. Od června 2005 se společnost přejmenovala na Charter Air; v konkurzu je od února 2006.

Policie se ale začal zabývat i okolnostmi krachu další Fischerovy kanceláře Tomi Tour. Podle trestního oznámení se zájezdy prodávaly až do poslední chvíle, a není tak vyloučeno, že šlo o podvod.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.