Lidovky.cz

Stávka pražských dopraváků: krizový štáb chce dále jednat

Ekonomika

  12:44
PRAHA - Krizový štáb pro řešení situace v pražském dopravním podniku (DPP) vyzval v sobotu odborové organizace k jednání v zájmu vyřešení krizové situace. Chystanou stávku, kterou chtějí odbory poukázat na špatnou finanční situaci firmy, podpořila i ČSSD. Socialisté kritizují hlavně přístup magistrátu, který nevede k rozumné dohodě.
MHD (ilustrační foto)

MHD (ilustrační foto) foto: Lidové noviny

Odbory z pražského dopravního podniku nebudou jednat se současným krizovým štábem, který řeší situaci v DPP. Vadí jim personální složení štábu. Tuto informaci přinesla dnes ČTK. Předseda odborového sdružení OSPEA Vratislav Feigel ale tuto zprávu podle Českého rozhlasu - Radiožurnálu popřel.

Krizový štáb vyzval v sobotu odbory, aby s ním dnes večer jednaly o odvrácení hrozící stávky v pražské hromadné dopravě.

Odborářům mezi členy krizového štábu vadí hlavně jména ředitele transformace dopravního podniku Radka Novotného nebo ředitele společnosti Ropid Pavla Procházky. Mají prý podíl na vzniku současné situace v DPP.

Odboráři naopak uvítali účast primátora Pavla Béma, který se údajně jednání s nimi dlouho vyhýbal.

Ke stávce by se mohly připojit i železniční odbory. Šéf Odborového sdružení železničářů Jaroslav Pejša ČRo řekl, že pracovníci železnice možná stávkující kolegy z pražského dopravního podniku podpoří. V úterý má zasedat vedení železničních odborů. Podle Pejši na něj budou přizváni i zástupci odborových sdružení z dopravního podniku, aby železničářům popsali situaci a dohodli se na dalším postupu.

Stávka možná v úterý

Představitelé odborů pražského dopravního podniku by dnes od 18:00 měli projednávat detaily stávky, která by se mohla uskutečnit v úterý. Na přípravě stávky se v pondělí shodli šéfové všech odborových organizací pražského dopravního podniku. Ve čtvrtek oznámili, že jsou schopni stávku spustit kdykoliv. Jako důvody stávky odboráři uvádějí kromě chybějících peněz na provozní výdaje také plánované propouštění nebo městem požadované snížení platů.

Město a dopravní podnik se v současnosti neshodnou především na nákladech na provozní výdaje. Firmě chybí peníze na investice i na běžný provoz.

Zaměstnanci tvrdí, že špatnou finanční situaci podniku způsobilo vedení Prahy, a připravují proto stávku.

Bém již dříve označil plánovanou stávku za nezodpovědný přístup. Podle něj si odboráři berou Pražany jako rukojmí. Město navrhuje, aby si vedení DPP snížilo platy o 30 procent, ostatní zaměstnanci pak o sedm procent. Žádá také snížení sociálních výhod, které mají zaměstnanci zaručené v kolektivní smlouvě. Odboráři návrhy ale odmítají

"V zájmu vyřešení krizové situace primátor pověřil krizový štáb k neprodlenému jednání s odborovými organizacemi dopravního podniku. Krizový štáb vyzývá odborové organizace DPP k jednání v neděli 8. listopadu večer v sídle krizového štábu, Rytířská 10, Praha 1," uvedl mluvčí pražského magistrátu Jiří Wolf.

Kdo je v krizovém štábu

V čele krizového štábu stojí pražský primátor Pavel Bém a členem je i generální ředitel DPP Martin Dvořák. Dále v něm zasedl ředitel organizátora pražské MHD, firmy Ropid, Pavel Procházka, a ředitel transformace dopravního podniku Radek Novotný. Členy dvanáctičlenného štábu jsou i další zástupci magistrátu, DPP a Ropidu a tři externí poradci.

Jednání v tomto týdnu

Odboráři pražského dopravního podniku by v neděli od 18:00 měli projednávat detaily stávky, která by se mohla uskutečnit v úterý. Na přípravě stávky se v pondělí shodli šéfové všech odborových organizací pražského dopravního podniku. Ve čtvrtek oznámili, že jsou schopni stávku spustit kdykoliv. Jako důvody stávky odboráři uvádějí kromě chybějících peněz na provozní výdaje také plánované propouštění nebo městem požadované snížení platů.

Město a dopravní podnik se v současnosti neshodnou především na nákladech na provozní výdaje. Firmě chybí peníze na investice i na běžný provoz.

Bém označil plánovanou stávku za nezodpovědný přístup. Podle něj si odboráři berou Pražany jako rukojmí. Praha navrhuje, aby si vedení DPP snížilo platy o 30 procent, ostatní zaměstnanci pak o sedm procent. Žádá také snížení sociálních výhod, které mají zaměstnanci zaručené v kolektivní smlouvě. Odboráři návrhy města odmítají.

Podpora od ČSSD
Pokud se v Praze doprava zastaví, bude to podle místopředsedy ČSSD Zdeňka Škromacha samozřejmě nepříjemné pro obyvatele města i jeho návštěvníky. "Myslíme si, že nevole by se měla obrátit nikoli vůči stávkujícím zaměstnancům, kteří hájí svá oprávněná práva, ale měla by spíš směřovat vůči neschopnosti magistrátu zajistit patřičné podmínky k tomu, aby doprava v Praze fungovala tak, jak má," uvedl.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.