Lidovky.cz

ČSA zastavily všechna vlastní letadla u bank a státu, nezbylo nic

Ekonomika

  8:27
PRAHA - České aerolinie kvůli nedostatku peněz zastavily v posledních měsících všechna vlastní letadla u bank. S odvoláním na údaje Leteckého rejstříku, který vede Úřad pro civilní letectví, to píše Mladá fronta Dnes. Firmu k zástavě letadel přiměl nedostatek peněz, s nímž se potýkala především na podzim. Ostatní stroje ve flotile ČSA nepatří dlouhodobě, mají je na leasing.

Pro ČSA je to částečně dobrá zpráva, protože se ukazuje, že se firmě podařilo obnovit důvěru bank a ty jí začaly půjčovat. "Letošní zima a jaro jsou pro ČSA extrémně těžké a je dobře, že jsou banky ochotné poskytovat úvěry. Není to však nekonečná metoda fungování společnosti," zhodnotil pro MfD situaci analytik společnosti Cyrrus Jan Procházka.

ČSA tvrdí, že údaje v rejstříku už nejsou aktuální a zástava je už jen na jednom letadle. Poslední změna v rejstříku je však poměrně čerstvá - nastala 18. ledna.

Podle rejstříku jsou zástavy od ministerstva průmyslu a obchodu na třech letadlech Boeing 737-500 z roku 1997. Úřad zastupuje státní firmu v likvidaci Osinek, která půjčila aerolinkám celkem 2,5 miliardy korun.

Původně ČSA ručily administrativní budovou APC, tu však prodaly Letišti Praha. "Zástavní právo na tři letadla ČSA, které má ministerstvo, je součástí likvidačního zůstatku po státním podniku Osinek," potvrdil Matyáš Vlk z tiskového oddělení ministerstva.

Další stroje má zastavené od prosince Komerční banka. Jde o letoun ATR-72 z roku 1992 a ATR-42 z roku 2000. Výše půjčky od KB není deníku známa. Už dříve zastavila tři turbovrtulová letadla ATR-72 německá Commerzbank, která ČSA půjčila čtvrt miliardy korun. Má jít o krátkodobé financování na krytí výpadků v příjmech z prodejů letenek.

Zastavené je už všechno
Podle Leteckého rejstříku už nemají ČSA žádné další letadlo ve vlastnictví, které by nebylo zastavené. Pouze dva horkovzdušné balony. Ostatní letadla, s nimiž ČSA létají, patří většinou leasingovým společnostem.

Aerolinky potřebují hotovost na přežití zimy, kdy je poptávka po létání tradičně nejslabší. Firma s nástupem Miroslava Dvořáka zažehnala akutní nedostatek peněž na provoz, současně výrazně zredukovala zveřejňování hospodářských výsledků. Další peníze podniku přináší rozprodej majetku.

Zatím se zbavila budovy APC a obchodů duty free. Dohromady tyto prodeje vynesly přes 1,3 miliardy korun.

Autor:
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.