Lidovky.cz

Rusko a Rakousko podepsaly dohodu o plynovodu South Stream

Ekonomika

  20:11
VÍDEŇ - Rusko a Rakousko podepsaly při návštěvě ruského premiéra Vladimíra Putina ve Vídni dohodu o výstavbě plynovodu South Stream přes alpskou republiku. South Stream představuje vážnou konkurenci evropskému projektu Nabucco, který má snížit závislost EU na ruském plynu.

Ruský premiér Vladimír Putin a rakouský kancléř Werner Faymann ve Vídni foto: Reuters

Projekt obchází Ukrajinu, přes kterou dosud plyne většina ruských dodávek do Evropy. Tranzit v minulosti několikrát ochromily spory mezi Kyjevem a Moskvou.

Dva plynovody

Plynovod Nabucco má být dlouhý 3300 kilometrů a měl by vést od ložisek kolem Kaspického moře přes Turecko, Bulharsko, Rumunsko a Maďarsko a přepravovat až 31 miliard krychlových metrů plynu. Plynovod South Stream plánuje vybudovat ruský monopolní vývozce plynu Gazprom z přístavu Novorossijsk. Má vést pod Černým mořem na bulharské pobřeží a odtud na západ Evropy. Oba plynovody se mají napojit na centrální zásobník v rakouském Baumgartenu nedaleko hranic se Slovenskem. V Rakousku, které podporuje oba projekty, leží nejvýznamnější evropská plynová stanice.

O konkurenci obou projektů na tiskové konferenci ve Vídni mluvil i Putin. Znovu zapochyboval o proveditelnosti Nabucca. "Než se začne něco stavět, musí se nejdřív uzavřít dodavatelské dohody," řekl. Poukazoval na to, že není jasné, odkud by měl plynovod plyn přivádět. Putin uvedl, že Rusko se proti budování jiných projektů ale nestaví. Kritizoval však snahy o nezávislost na ruských dodávkách.

Rakouský kancléř Werner Faymann řekl, že v tom žádný "střet zájmů" nevidí. Diverzifikace podle něj znamená víc možností a oba záměry nepředstavují žádné "hraní proti sobě". Rakouský ministr hospodářství Reinhold Mitterlehner uvedl, že South Stream "zlepší bezpečnost zásobování a posílí roli Rakouska jako centrálního obchodního a zásobovacího bodu".

Mitterlehner a ruský ministr energetiky Sergej Šmatko dohodu o výstavbě plynovodu South Streamu podepsali v sobotu. Úsek od maďarsko-rakouské hranice do baumgartenských zásobníků společně vybudují Gazprom a rakouská společnost OMV. Dohodu o tom ve Vídni uzavřeli jejich šéfové.

Česko je pro Nabucco
Plyn z Ruska pokrývá asi čtvrtinu evropské spotřeby. Většina těchto dodávek dosud proudí přes Ukrajinu, pro niž tranzitní poplatky znamenají značný příjem. Vzájemné ukrajinsko-ruské spory ale vyvolaly v posledních letech vážné plynové krize. Plánovaný South Stream neboli Južnyj potok obchází Ukrajinu přes Černé moře, další projekt Nord Stream pak přes Balt.

Plynovod Nabucco podporuje Česko. Počátkem loňska muselo jako předsednická země EU řešit velkou energetickou krizi. Některé země sedmadvacítky tehdy zůstaly kvůli sporům Kyjeva a Moskvy bez dodávek. Dohodu o vybudování South Streamu v Rakousku v úterý schválila tamní vláda.

Ještě o ní bude hlasovat parlament. Dohody o výstavbě uzavřelo Rusko loni v květnu s Bulharskem, Řeckem, Srbskem a Itálií.

Putin s Faymannem mluvili i o překonání ekonomické krize, o hospodářských vztazích obou zemí, o prodloužení širokorozchodné trati z Ruska přes Slovensko do Rakouska či o uvolnění vízové povinnosti. V Putinově plánu bylo i setkání s rakouským prezidentem a návštěva mistrovství Evropy v judu. V neděli by měl z Vídně odjet do Itálie.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.