Lidovky.cz

ČSA prodalo majetek a propustilo stovky lidí, provoz je ale ztrátový

Slovensko

  17:42
PRAHA - Hospodaření Českých aerolinií zřejmě letos skončí díky prodeji majetku v zisku, ztráta z provozu ale bude činit stovky milionů korun.

Výhled hospodaření v úterý přiblížil prezident firmy Miroslav Dvořák, který přesně před rokem vystřídal na postu Radomíra Lašáka. Za rok 2009 měly ČSA ztrátu téměř 3,8 miliardy korun. "Není to tak, že bych se tady prsil dobrými výsledky. Tohle je mezičas, který mě rozhodně nenaplňuje uspokojením," řekl Dvořák.

Podle něj je nyní důležité, že se firmě daří delší dobu držet provozní hotovost, takzvané cash flow. Od letošního května se cash flow pohybuje na úrovni 700 milionů korun, před rokem prý přitom na účtech firmy chybělo 1,8 miliardy. "Teď vidím, že na zimu mám peníze, a to je pro mě důležité," uvedl Dvořák.

Hromadné propouštění a snižování platů

Zaměstnanci firmy loni přistoupili na snížení platů až o 30 procent. "Bez jejich podpory by určitě bylo těžké firmu reformovat," řekl prezident. Při jeho nástupu ČSA zaměstnávaly 4600 lidí, nyní v celém holdingu pracuje asi o 900 zaměstnanců méně. Počet pilotů se za poslední rok snížil asi o 70 na 430.

V ČSA se nyní uskutečňuje tříletý restrukturalizační plán, podle něhož má být společnost koncem roku 2012 provozně v zisku. V brzké době chce mimo jiné omezit svá obchodní zastoupení a místo nich provozovat na základě franšízové dohody s cestovními kancelářemi takzvané OK Pointy, kde se budou prodávat letenky. Obchodních zastoupení má ČSA nyní asi 30, provoz už byl ukončen v Bratislavě.

První OK Pointy se objeví v českých regionech a na Slovensku. "Chceme klást také důraz na prodej přes internet, který dnes činí deset procent, naše ambice je ale daleko vyšší," řekl prezident.

Škrtání i v letových řádech

Dvořák také připomněl, že společnost na zimní letový řád zredukovala kapacitu sedadel o 11 procent a frekvence letů o 16 procent. Úplně zrušila například lety do Londýna.

Podle Dvořáka, který je zároveň ředitelem Letiště Praha, se ostatním leteckým společnostem podařilo v Praze výpadek ČSA nahradit. Meziročně tak nabídka pro cestující zůstává zhruba stejná. Letiště Ruzyně přitom letos očekává zisk před zdaněním zhruba na úrovni miliardy, což je stejné jako loni a odpovídá plánům z počátku roku.

Dvořák proto většinu svého času věnuje ztrátovým aeroliniím a jejich reformě. Ta spočívá mimo jiné v novém holdingovém uspořádání, kdy se řada činností vyčlenila do samostatných dceřiných firem.

Samostatně jako Czech Airlines Handling funguje od ledna odbavování letadel a cestujících, v srpnu se vyčlenila údržba do Czech Airlines Technics, chartery zase spadají pod hlavičku Holidays Czech Airlines.

Posledně jmenovaná společnost už získala licenci pro provozování vlastních letů, od mateřských ČSA převzala dvě letadla a uzavřela nové smlouvy s 16 piloty. "Obnovili jsme na trhu šťouchanou o zákazníky," uvedl Dvořák k charterům. Právě nyní letecké společnosti a cestovní kanceláře jednají o kontraktech na příští léto, dominantním hráčem na trhu je Travel Service.

Na hodnocení hospodářských výsledků "dceřinek" je ještě brzy, uvedl Dvořák. Nejdéle existující Czech Airlines Handling je podle něj ziskový, velké naděje vkládá ředitel i do údržby, které se podařilo získat jako zákazníka významnou zahraniční leteckou společnost.

ČTĚTE TAKÉ:

České aerolinie v posledních měsících prodaly majetek za zhruba dvě miliardy korun, z toho 1,3 miliardy dostaly od Letiště Praha za sídelní budovu APC a hangár F. Zbytek příjmů plynul za prodej bezcelních obchodů.

ČSA se chtějí v následujících dvou letech zbavit i zbylých letadel značky Boeing, výnos půjde na splátky nových strojů Airbus. Další prodeje majetku společnost nechystá.

Pro společnost bude příští rok klíčové především rozhodnutí Evropské komise, která nyní posuzuje loňskou nevratnou půjčku ve výši 2,5 miliardy korun od státní společnosti Osinek. Komise má určit, zda taková veřejná podpora je přípustná. Rozhodnutí se očekává příští rok v létě, Dvořák dnes nechtěl spekulovat o případných následcích možného negativního stanoviska.

Autoři: ,
zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.