Lidovky.cz

Metro může přijít o miliony, soudí se o desítky let staré písmo

Ekonomika

  16:00
PRAHA - Soud řeší, kdo je autorem písma, které se používá v metru. Neúspěch může pražský dopravní podnik vyjít na miliony korun.
Metro (ilustrační foto).

Metro (ilustrační foto). foto: Lidové noviny

Netradiční spor má na stole Městský soud v Praze: zkoumá nákresy a prototypy desítky let starého písma Metron, které se používá na tabulích informačního systému metra.

Až donedávna byl za autora odborníky mezinárodně oceňovaného písma považován grafik Jiří Rathouský. Soud však 12. listopadu po letech příprav začal projednávat žalobu uznávaného designéra Petra Tučného na pražský dopravní podnik.

Tučný v ní tvrdí, že autorem je ve skutečnosti on, a požaduje po dopravním podniku půl milionu korun za jeho neoprávněné užívání ve stanici metra Kačerov. A pokud v pilotní žalobě uspěje, bude chtít desetkrát tolik za celé metro.

Rozhodne názor znalců

Advokát devadesátiletého Tučného Antonín Janák k soudu přinesl překližkové vzory písma a původní vzorové nákresy z konce 60. let. Ty prý dokazují, že Metron vznikl již v letech 1967 až 1968 a autorem je Tučný.

METRON

  • Písmo se začalo používat při otevření metra v roce 1974. Metron sloužil k popisu stanic a tvořil základ informačního systému. Sesterské číslice Digita zase zdobily tehdejší analogové "listovací" hodiny.
  • V roce 1985 došlo kvůli stavbě trasy B k proměně informačního systému a Metron začal mizet. Dnes se uplatňuje především na trase C, a to hlavně při popisu stanic.
  • Odborníci považují Metron za velmi zdařilé písmo. "Původní písmo užité v metru pro navigační systém bylo naprosto na světové úrovni," říká typograf Jakub Krč. A úspěch měla i jeho pozdější úprava pro tisk. "Jde o jedno z nejkrásnějších bezpatkových písem," dodává Krč.
Advokát dopravního podniku Norbert Mazzolini kontroval dobovými negativy a plechovými vzory Metronu, které podle něj dokazují, že Metron stvořil v letech 1971 až 1972 Rathouský.

Soudce Tomáš Novosad vyslechl první čtyři svědky a pak jednání odročil na neurčito. "Výsledkem jednání bylo poučení strany žalobce, že se jim zatím nepodařilo prokázat jejich tvrzení," popisuje závěr jednání Mazzolini.

O autorovi písma budou muset rozhodnout znalci. Strany dostaly měsíční lhůtu, aby na ně zformulovaly otázky.

Metron začalo metro používat hned při otevření v roce 1974. Sloužil k popisu stanic a tvořil základ celého v zahraničí ceněného informačního systému. Sesterské číslice Digita zase zdobily tehdejší analogové "listovací" hodiny.

V roce 1985 začal Metron z metra pomalu mizet, když se na trase B začalo používat jiné písmo. Dnes se uplatňuje hlavně na trase C, a to při popisu stanic.

zpět na článek


© 2024 MAFRA, a.s., ISSN 1213-1385 © Copyright ČTK, Reuters, AFP. Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.